Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 29 marca 2025 17:16
Reklama

Tomaszów Mazowiecki będzie współpracować z mołdawskim miastem Hîncești

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko i burmistrz mołdawskiego miasta Hîncești Alexandru Botnari podpisali list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy między samorządami. Obie strony chcą realizować wspólne projekty w zakresie m.in. rozwoju gospodarczego, promocji i kultury.

List intencyjny podpisano w czwartek (22 września) podczas wizyty studyjnej delegacji władz naszego miasta w Hîncești w Mołdawii. Oprócz prezydenta Marcina Witko wzięli w niej udział Krzysztof Kuchta, przewodniczący Rady Miejskiej i Błażej Spychalski, prezes Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej.

Reklama


W ramach współpracy oba samorządy chcą podejmować przedsięwzięcia zmierzające do umocnienia i rozwoju dobrych stosunków między regionami. Mowa m.in. o rozwoju kontaktów gospodarczych przedstawicieli małych i średnich firm, a także wymianie delegacji przedsiębiorców, studentów, dzieci, młodzieży, pracowników kultury, nauki i oświaty.


W środę Marcin Witko spotkał się również sekretarzem generalnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mołdawii Anatol Vangheli, natomiast w piątek z wiceministrem Rozwoju Regionalnego i Budownictwa Mołdawii Anatol Usatîi. Tematyka tych spotkań dotyczyła współpracy międzynarodowej między regionami oraz doświadczeń związanych z przebiegiem procesów demokratycznych i rozwoju gospodarczego w Polsce oraz Mołdawii przez pryzmat regionów Hîncești i Tomaszowa Mazowieckiego. Wizytę przygotował Pavel Scura, konsul honorowy Mołdawii w Polsce.


Hîncești to miasto w centralnej Mołdawii, położone nad rzeką Cogîlnic. Jest stolicą rejonu Hîncești.

- Mimo że była to bardzo krótka wizyta, to spodziewamy się konkretnych owoców. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy gościć w naszym mieście delegację z Hîncești i wówczas podpiszemy umowę partnerską. Mołdawia to bardzo piękny kraj, jeszcze nie tak bogaty w zasoby materialne, natomiast bardzo bogaty w potencjał ludzki. Poznaliśmy tam wielu wspaniałych Mołdawian, z którymi chcemy współpracować w obszarach gospodarczych, kulturalnych czy promocyjnych. To bardzo otwarci, życzliwi i przychylni Polakom ludzie - mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego:

 

Hîncești - (ros. Хынчешть) miasto w centralnej Mołdawii, do 1990 Kotowsk; około 13 000 mieszkańców (2006). Miasto jest stolicą rejonu Hîncești, położone nad rzeką Cogîlnic 33 km na południowy wschód od stolicy kraju Kiszyniowa.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

konrad 30.09.2016 16:40
Śliwka ty już sie nie wypowiadaj.... sam pochodzisz z ,,kosicioła,, a teraz na piś jedziesz.... skończył sie Salski to i ciebie wywalili... zniknij już czlowieku z tomaszowskiej polityki.

Reklama
Śliwka 30.09.2016 17:48
narzeka bo taki był bardzo wierny pisiorom , a oni go olali i w nosie mają . Już kiedyś przy jakimś felietonie pisał , ze on taki zasłużony dla pisu , że oni teraz przy władzy . a on biedny bezrobotny i pracy dla niego nie ma , choć według niego powinni mu jakiś porządny stołeczek za jego dla pisu zasługi załatwić !

dokąd zmierzamy 30.09.2016 00:33
Kierunek wschód, tam nasze miejsce według PiS

olo 29.09.2016 13:10
Oczywiście świta razem z radnymi z Tomaszowa wyjechała tam na nasz koszt. Koszt podatnika. Jeden do podawania ręki, inny do pisania, inny do tłumaczenia, inni tak ... sobie, pozwiedzać.

tom 29.09.2016 10:16
Ale partner!! To chyba jakiś żart!!!!!!!!

Opinie

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2025? Aktualne ceny i dotacje

Przydomowe oczyszczalnie stały się w ostatnich latach prawdziwym hitem jeśli chodzi o domy jednorodzinne, ale nie tylko. Wielu właścicieli tego typu nieruchomości rozważa budowę takiej instalacji u siebie. Z jakim kosztem jest związana taka inwestycja, co warto wiedzieć na poszczególnych etapach jej realizacji i na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy! Własną oczyszczalnię ścieków można wybudować jeśli nie posiada się możliwości przyłączenia gospodarstwa domowego do zbiorczej sieci wodno-kanalizacyjnej. Jest to o wiele lepsza alternatywa niż tradycyjne szambo, którego posiadanie wiąże się ze sporymi kosztami eksploatacyjnymi. Przyjrzymy się więc bliżej temu, na czym polega model działania przydomowej oczyszczalni.Data dodania artykułu: 25.03.2025 11:24
Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2025? Aktualne ceny i dotacje

Raport: Polacy wytwarzają średnio od 250 do 480 kg odpadów rocznie

Statystyczny Polak wytwarza średnio 376 kg odpadów komunalnych rocznie; najmniej mieszkaniec Podkarpacia (250 kg), a najwięcej mieszkaniec Opolszczyzny (480 kg) - wynika z opracowania Instytutu Ochrony Środowiska. Gminy miejskie wytwarzają najwięcej, a gminy wiejskie najmniej odpadów.Data dodania artykułu: 23.03.2025 09:51
Raport: Polacy wytwarzają średnio od 250 do 480 kg odpadów rocznie

Badanie: większość polskich rolników czuje się zmęczona i pozostawiona sama sobie

Zmęczonych czuje się 70 proc. polskich rolników, a 62 proc. uważa, że są pozostawieni sami sobie - wynika z badania organizacji More in Common. Wskazano również, że 38 proc. rolników zadeklarowało, że ich gospodarstwa dotknęły susze, a 16 proc. powodzie.Data dodania artykułu: 23.03.2025 09:36
Badanie: większość polskich rolników czuje się zmęczona i pozostawiona sama sobie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama