[reklama2]
W towarzystwie żony Józefy i syna Krzysztofa opowiadał z pasją o zawodzie pszczelarza, przybliżał etapy powstawania miodu i zdradzał słuchaczom tajniki z życia pszczół. Nie lada atrakcją był szklany ul. Specjalnie na tą okazję jeden z rojów pszczół został w nim umieszczony, dzięki czemu każdy mógł zobaczyć jak żyją na co dzień, te jedne z najbardziej pracowitych owadów.
Amatorzy słodkości mogli zakupić miód z pasieki Rafała Goworka oraz własnoręcznie wykonane, pięknie zdobione świece woskowe o niesamowitym, miodowym zapachu. Każdy mógł również skosztować przepysznych miodowych ciasteczek tzw. „całusków” upieczonych przez Józefę Goworek. Dodatkową, jakże smakowitą i cieszącą się ogromnym zainteresowaniem gratisową przekąską, był przygotowany przez pracowników Skansenu wiejski chleb z miodem.
Dla zwiedzających zorganizowana została również plenerowa wystawa pt. „Bartnictwo – odrodzenie staropolskiej tradycji”, na której zaprezentowany został krótki zarys historyczny bartnictwa i pszczelarstwa oraz zdjęcia z prac przy wykonywaniu barci przez bartników z Baszkirii i Spały.
Istniejąca w Skansenie od 2008 roku wystawa, na której prezentowane są dwie kłody bartne uzupełniona została o cztery ule, w tym jeden typu „wielkopolskiego” i trzy „warszawskie”.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć ze „Słodkiej niedzieli w Skansenie” stronie internetowej i Facebooku Skansenu Rzeki Pilicy. Zostały one wykonane przez znaną tomaszowską artystkę fotografik Monikę Sakturę. Zainteresowani jej twórczością mogą obejrzeć wystawa zdjęć pt. MOMENTUM, która prezentowana jest obecnie w budynku Urzędu Miasta (Galeria w Ratuszu).
Nasza atrakcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, w związku z czym liczymy że, wpisze się ona na stałe w harmonogram imprez w Skansenie. Warto wspomnieć, że w tym dniu odwiedziło nas ponad 1000 osób, a przez cały długi weekend prawie 2,5 tysiąca!
Napisz komentarz
Komentarze