Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Prezes daje przykład

Zapewne wielu naszych czytelników zauważyło prace drogowo - budowlane, jakie kilka tygodni temu prowadzone były w okolicach ulicy Smugowej. Ciągnęły się one przez dłuższy czas, przysparzając sporo uciążliwości okolicznym mieszkańcom. Nawierzchnia ulicy do dzisiaj nie doczekała się odtworzenia. Być może inwestor, którym jest Zakład Gospodarki Ciepłowniczej, czeka na zakończenie przebudowy ulicy Oskara Lange.

Poza skargami na uciążliwość do naszej redakcji docierały sygnały o tym, że inwestycja nie ma uzasadnienia ekonomicznego i jej głównym celem jest doprowadzenie nitki ciepłowniczej do nowego domu, zakupionego w ostatnim czasie przez prezesa ZGC, Błażeja Spychalskiego.

 

Jak poinformował nas sam prezes, inwestycja kosztowała spółkę 90 tysięcy złotych. Poprowadzono  ok. 300 metrów bieżących instalacji ciepłowniczej, do której przyłączono łącznie 4 domki jednorodzinne.

 

-  Szacowany okres zwrotu inwestycji kalkulowany jest w oparciu o przyjęte w Spółce metody oceny efektywności przedsięwzięć: prosty okres zwrotu, księgowa (prosta) stopa zwrotu. Zasadniczy średni okres zwrotu w branży ciepłowniczej wynosi 12 lat. W przypadku domów jednorodzinnych jest on jednak trudniejszy do oszacowania ze względu na czynnik społeczny (m.in. walka z „niską emisją”) - wyjaśnia Błażej Spychalski,

 

U każdego z odbiorców ciepła zainstalowano węzły ciepłownicze. W dwóch przypadkach zrobiono to koszt właściciela nieruchomości, w dwóch pozostałych na koszty ZGC. W takich przypadkach koszt węzła rozliczany jest poprzez zastosowanie podwyższonej taryfy opłat.

 

Prezes Spychalski zaznacza, że ZGC realizuje program redukcji tzw. „niskiej emisji”, która w Tomaszowie Mazowieckim jest bardzo dużym problemem. - W związku z tym podjęliśmy decyzję, że w sytuacji gdy istnieje możliwość (ze względu na bliskość naszej sieci) przyłączania do sieci ciepłowniczej domów jednorodzinnych to będziemy takie zadania realizować. Trzeba jednak pamiętać, że przyłączenie do sieci może nastąpić tylko na wniosek zainteresowanych osób, właścicieli nieruchomości. W momencie zgłoszenia się chętnych, ZGC informuje, poprzez wrzucanie stosownych informacji do skrzynek pocztowych, o zamiarze budowy sieci ciepłowniczej w danym terenie oraz o możliwości przyłączenia się do takiej sieci - odpowiada na nasze pytania.

 

Pytanie o ekonomiczne uzasadnienie przeprowadzonej inwestycji jest jak najbardziej na miejscu. W przypadku ZGC, które jest spółką prawa handlowego istotne jest nie tylko realizowanie celu publicznego ale także konkretny wynik finansowy. Ceny ciepła (mimo że zatwierdzane przez URE) określane są na podstawie kalkulacji kosztów. Oznacza to, że za nietrafione albo nieekonomiczne decyzje, niosące za sobą skutki finansowe, płacą zazwyczaj pozostali odbiorcy. Osobnym tematem jest tempo realizacji inwestycji.

 

Prezydent Marcin Witko w nieopublikowanej na łamach NaszTomaszow.pl rozmowie odpowiadał także na pytania dotyczące tej inwestycji. Jego zdaniem, trudno, by rezygnować z przyłączenia, tylko dlatego, że jest się prezesem spółki.  A pytania na ten temat to szukanie afery na siłę.  Zaznaczał też, że Prezes ZGC dostał od niego taką sugestię, by jak najwięcej osób do sieci się podłączało.  

 

 - Niestety zdarza się, że w trakcie budowy zgłaszają się dodatkowe osoby, które chcą przyłączyć swoje nieruchomości do sieci, co często jest już niemożliwe ze względu na jej  parametry. W takich sytuacjach staramy się przyłączać nowe nieruchomości do sieci w latach przyszłych - dodaje natomiast Spychalski.

 

Spółka w obecnym roku przyłączy do sieci ciepłowniczej nowych odbiorców, których zapotrzebowanie na ciepło wynosi ponad 3 MW, co stanowi ponad 5% wzrostu zapotrzebowania w stosunku do roku poprzedniego. W przyszłym roku planowane jest przyłączyć do sieci odbiorców, których zapotrzebowanie wynosić będzie ponad 6 MW – wzrost o około 11% w stosunku do roku obecnego. W odniesieniu do domków jednorodzinnych wniosków na przyłączenie, które zrealizowane mają zostać w nowym roku jest ponad 20.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Nn 10.07.2016 12:36
Inwestycje na ul langego położył. O rurach w barlickiego zapomniał. A u siebie proszę. Ciekawe czy wszystko jest legalnie. Może odpowie nadzór budowlany?

org 10.07.2016 13:10
Nie nadzór tylko prokuratura, czyli 0 (Ziobro), czyli pisiory, czyli kaczka. Grajek i jego tomaszowskie przydupasy są bezkarni.

ja 11.07.2016 15:17
A niby dlaczego położył i zapomniał? Może jakieś fakty, a nie bicie piany.

ja to myśle 09.07.2016 17:30
że to komisja śledcza powinna wyjaśnić sprawę albo TVN

ecik 09.07.2016 14:17
Do kosztów inwestycji 90 tyś należy dodać jeszcze koszty odbudowy nawierzchni drogi, ale co to za koszty!

Radzio 08.07.2016 20:28
Ależ "sensacje" serwują nam redaktorzy :/

pucybut 07.07.2016 22:16
A może wreszcie ten fragment ulicy pan prezes wykończy aby doprowadzić stan nawierzchni do stanu przed wykopkami? Chyba, że w naszym mieście powstaje nowa moda - rowy zwalniające? Jeżeli tak, to proponowałbym zrobić takie także przed Urzędem Miasta, są niezwykle gustowne i rzeczywiście działają!

emeryt 07.07.2016 14:09
ale jaja- prawdziwy kacyk!

ehh 07.07.2016 10:06
Gdyby mieszkał na Oskara Lange podważana byłaby zasadność tejże inwestycji...

xxx 07.07.2016 08:28
Prezes daje przykład-PISowskiej obłudy.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama