W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, ratownicy z WOPR z Tomaszowa mieli ogromny wpływ na wyniki drużyny wojewódzkiej, na któryzłożyły się wyniki indywidualne: jednego młodzika, dwóch juniorów młodszych i czterech najlepszych wyników z dwóch kategorii junior i open.
W zawodach tych wystartowało w sumie 125 ratowników i ratowniczek z: CKS Szczecin, Dolnośląskie WOPR, KPiRS PŁYWAK Płock, MUKS WOPR Kędzierzyn-Koźle, Ostrołęckie WOPR, SPiR Aqua Żyrardów, WOPR MOSiR Lublin, WOPR Poznań, WOPR Woj. Lubuskiego, WOPR Woj. Łódzkiego, WOPR Zduńska Wola, WOPR-OS w Ostrołęce, Śląskie WOPR.
Warto zauważyć, że w drużynie z województwa łódzkiego zachodzi wymiana pokoleniowa. W Skierniewicach i Zgiersko-Łęczyckim WOPR starsi i bardziej doświadczeni ratownicy ustępili miejsca młodszym kolegom i koleżankom. Równie utalentowani ale mniej doświadczeni ratownicy muszą jeszcze potrenować by równie sprawnie używać sprzętu ratowniczego i szybko holować manekina.
Finalnie osiągnęliśmy sukces w klasyfikacji generalnej mężczyzn zdobywając 538 pkt i BRĄZOWY MEDAL MISTRZOSTW POLSKI za Dolnośląskim WOPR 648 pkt i CKS Szczecin 715 pkt.
W klasyfikacji drużynowej kobiet województwo łódzkie zajęło IV miejsce z wynikiem 512 pkt. I mjs. zajęli ratowniczki z CKS Szczecin 738 pkt , II WOPR MOSiR Lublin 674 pkt a III mjs Śląskie WOPR 601 pkt.
W klasyfikacji generalnej drużynowej (suma punktów kobiet i mężczyzn) województwo łódzkie zdobyło IV miejsce z 1050 pkt, III miejsce Śląskie WOPR 1062 pkt, II miejsce WOPR MOSiR Lublin 1161 pkt a DRUŻYNOWYM MISTRZEM POLSKI na rok 2016 została drużyna z CKS Szczecin 1453 pkt. Pozostał niedosyt, że tak niewiele brakło bo 12 pkt do brązowego medalu.
Indywidualnie na L Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Wodnym w Lublinie klasą dla siebie był junior młodszy z tomaszowskiego WOPR Michał Żyrek. Nasz ratownik na tych mistrzostwach, podobnie jak w dotychczasowej części sezonu, startował rewelacyjnie. W większości konkurencji zdobywał złote medale i tytuły mistrza Polski.
Obawy budziły starty Michała na pięćdziesięciometrowej pływalni, ale nasz zawodnik po raz kolejny udowodnił, że jest aktualnie najlepszym juniorem młodszym w Polsce zdobywając pięć medali: trzy złote (trzy tytuły Mistrza Polski) i po jednym srebrnym i brązowym.
W klasyfikacji indywidualnej końcowej Michał zdobył tytuł Mistrza Polski w Ratownictwie Wodnym na 2016 rok. We wszystkich swoich startach wypadł bardzo dobrze. Ale najbardziej cieszy to, że bardzo dobrze radzi sobie z trudnymi technikami podczas użycia sprzętu ratowniczego.
Taką trudną technicznie a jednocześnie najbardziej widowiskową z konkurencji indywidualnych jest 100m z pasem ratowniczym. W konkurencji tej zawodnik płynie 50m stylem dowolnym w płetwach i z pasem następnie pasem zabezpiecza manekina wokół i holuje go 50m do mety. Zapięcie pasa na manekinie jest decydującym elementem w takim wyścigu. Można tu wiele zyskać lub stracić. Michał radzi sobie z tym niczym profesor.
Filip Pełczyński wziął tym razem udział tylko w konkurencji 100 m ratownik z pasem ratowniczym ale sił wystarczyło na IV miejsce. Na pocieszenie wspólnie z kolegami z województwa wywalczył brązowy medal w sztafecie 4 x 50 z pasem ratowniczym.Sztafeta jest bardzo widowiskowa. Pierwszy zawodnik skacze do wody i przepływa 50m stylem dowolnym, drugi skacze do wody i przepływa 50m stylem dowolnym w płetwach, trzeci przepływa 50m stylem dowolnym z założonym pasem ratowniczym. Po dotknięciu ściany nawrotowej przekazuje szarfę pasa ratowniczego czwartemu zawodnikowi, który znajduje się (w płetwach) w wodzie trzymając się co najmniej jedną ręką krawędzi basenu.
Trzeci zawodnik po przekazaniu szarfy węgorza chwyta pływak pasa ratowniczego obydwiema rękami i jest holowany przez czwartego zawodnika do ściany mety; może pomagać podczas holowania kopiąc nogami. Samo przekazanie szarfy jest bardzo widowiskowe a ostatni zawodnik w płetwach musi powstrzymywać emocje by za wcześnie nie dotknął szarfy na trzecim zawodniku podczas zmiany bo nastąpić może dyskwalifikacja. Filip zawsze startuje w czwartej zmianie
W poszczególnych startach Michał Żyrek, potwierdzając niepodważalny prymat wśród juniorów młodszych w Polsce, zajął miejsca:
100m z przeszkodami 2 –SREBRO – 1:06,37,
50m holowanie manekina 1 - ZLOTO - 0:38,13,
100m ratowanie w płetwach 3 - BRĄZ - 1:04,79
100m ratowanie z pasem ratowniczym 1 - ZLOTO - 1:05,05,
100m ratowanie kombinowane 1 – ZŁOTO – 1:22,64.
W klasyfikacji indywidualnej juniorów młodszych (suma pkt czterech konkurencji) Michał zdobył tytuł MISTRZA POLSKI w RATOWNICTWIE WODNYM na rok 2016 z 78 pkt.
W konkurencjach sztafetowych Filip Pełczyński , Bartosz Stanielewicz , Paweł Bartkiewicz i Kosn Dominik 4miejsce w sztafecie na 4 x 25 holowanie manekina z czasem 1:14,78. W sztafecie 4 x 50 m z pasem ratowniczym zajęli 3 miejsce Brązowy medal – 1:39,71
.
W klasyfikacji końcowej indywidualnej (suma najlepiej punktujących konkurencji z odrzuceniem jednej najsłabszej) ratownicy z Tomaszowa zajmowali miejsca w Polsce: F. Pełczyński 18 – 53 pkt, W. Daroch nie zdobył pkt, M. Żyrek w kategorii junior młodszy MISTRZ POLSKI w Ratownictwie Wodnym na rok 2016 - 78 pkt.
Napisz komentarz
Komentarze