Celem terenowej lekcji historii było upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy o zrzutowiskach Armii Krajowej na ziemi łowickiej, gdzie w listopadzie 1941 roku odbyły się pierwsze zrzuty skoczków z Wielkiej Brytanii tzw. „cichociemnych” (między innymi legendarnego dowódcy oddziałów partyzanckich w Górach Świętokrzyskich Jana Piwnika „Ponurego”).
Ponadto uczestnicy rajdu zwiedzili pałac w Walewicach związany z historią pobytu Napoleona na terenach Polski, gotycko- renesansowy kościół w miejscowości Sobota, zapalili znicze przy pomniku bohaterów wojny obronnej z 1939 roku, spacerowali po malowniczych terenach nad Bzurą, a także wzięli udział w konkursach wiedzy i sprawności manualnej.
Całkowity udział w rajdzie, transport, wyżywienie oraz nagrody rzeczowe zostały sfinansowane przez łódzki Oddział IPN. Zaproszenie młodzieży z Tomaszowa do udziału w rajdzie to efekt długoletniej współpracy zarówno „emdeku”, jak i Gimnazjum nr 7 z Instytutem Pamięci Narodowej.
- Niekonwencjonalna lekcja historii, jaką był nasz udział w rajdzie bardzo mi się podobała. W ubiegłym roku rajd przebiegał szlakiem Armii Krajowej po ziemi radomszczańskiej, w tym roku po ziemi łowickiej i zarówno w tym, jak i ubiegłym roku mogłam dowiedzieć się wiele ciekawych informacji na temat czasów II wojny światowej, a także poznać z wielu łódzkich szkół, ponieważ w rajdzie udział wzięło około 250 uczniów. Ponadto rajd sprawdzał nasza kondycję, bo do przejścia było około 20 kilometrów, a także orientację w terenie i umiejętność czytania mapy- mówi uczennica Gimnazjum nr 7 Maja Kijewska.
Napisz komentarz
Komentarze