W sobotę 28 maja na trasę ze Spały przez Ciebłowice Duże do przystanku PKP Jeleń ruszyła prawie 100 – osobowa grupa młodzieży z opiekunami.
Na starcie w pobliżu mostu im. gen. Tadeusza Buka na Pilicy w Spale pojawiło się 5 drużyn reprezentujących SKKT – PTTK przy SP w Białaczowie, SP w Żarnowie, Zespole Szkolno – Gimnazjalnym w Przedborzu, Gimnazjum w Białaczowie i Gimnazjum w Żarnowie.
Następnie z przewodnikiem ze Skansenu Rzeki Pilicy – Jarosławem Pązikiem przeszli pod pomnik żubra, będącego swoistym symbolem Spały. Tutaj uczestnicy wysłuchali krótkiej historii miejscowości, ulubionego miejsca odpoczynku carów rosyjskich i prezydentów II Rzeczpospolitej.
Siedmiokilometrowa trasa ze Spały do Jelenia przebiegała tzw. carską drogą. W Jeleniu uczestnicy rajdu obejrzeli relikt z II wojny światowej – schron kolejowy, do którego wjeżdżały niemieckie pociągi sztabowe. Nieopodal zachował się stary drewniany budynek przystanku kolejowego pamiętający rosyjskich carów.
Po przejściu trasy przewieziono nieco zmęczonych wędrowców do Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie w Skansenie Rzeki Pilicy zaplanowane było zakończenie imprezy. Stałym już elementem odpoczynku w Skansenie był poczęstunek przygotowany przez naszą placówkę. Jak co roku, „słodkiego wsparcia” udzieliła Cukiernia Mazurek, której właściciel – Tomasz Mazurek ufundował pyszne bułeczki.
Po posileniu się przystąpiono do tradycyjnego konkursu wiedzy o Pilicy i Nadpiliczu, w którym I miejsce zdobył Maciej Łukasik z Białaczowa, II miejsce przypadło w udziale Miłoszowi Polakowi z Żarnowa, a III miejsce uzyskał Wojciech Krakowiak z Przedborza.
Na zakończenie drużyny otrzymały dyplomy uczestnictwa i zaproszenie na następny jubileuszowy „XX Rajd Brzegiem Pilicy”.
Warto dodać, że uczestnicy Rajdu byli jedną z wielu grup, które przybyły do Skansenu w ostatni długi weekend. Łącznie Skansen i PTT „Groty Nagórzyckie” odwiedziło w dniach 26 – 29 maja prawie 2800 turystów. Liczba ta wpisała się w rekordowo wysoką frekwencję w maju, gdy obydwie placówki przyjęły 16 TYSIĘCY gości! To najlepiej świadczy o niezwykłej atrakcyjności tomaszowskich perełek turystycznych.
Napisz komentarz
Komentarze