W ramach projektu 16 marca w Młodzieżowym Domu Kultury im. rtm Witolda Pileckiego odbyło się spotkanie z żołnierzem ZWZ- AK, osobą wiezioną zarówno przez gestapo, jak i UB, jedną z założycielek struktur NSZZ „Solidarność” w piotrkowskim szpitalu ppłk dr Haliną Kępińską- Bazywleicz „Korą”.
– Cieszę się i jestem dumny, że mogę powiedzieć, że jest Pani przyjacielem „emdeku” i z niecierpliwością czekam na wznowienie Pani książki biograficznej, którą z przyjemnością zaprezentujemy w naszym mieście- powiedział, witający „Korę” i prowadzący spotkanie dyrektor MDK Tomasz Zdonek.
W odpowiednią atmosferę spotkania wprowadzili wokaliści z pracowni muzycznej MDK: Kamila Kamocka, Natalia Suros, Kaja Zdonek, Adam Wiączek przygotowani przez Łukasza Borońskiego.
Dr Halina Kępińska – Bazylewicz podzieliła się swoją bogatą i bardzo inspirującą biografią, opowiadała o czasach działań w 25 pułku piechoty Armii Krajowej, Kedywie, konspiracji, okolicznościach nadania pseudonimu „Kora”, swoich przygodach łączniczki, przyjaznych relacjach z podziemiem w Tomaszowie Mazowieckim, a także o aresztowaniu przez gestapo, brutalnym śledztwie.
Mówiła również o nowych, zakłamanych realiach powojennej Polski, pozornym wyzwoleniu, prześladowaniach środowiska AK, aresztowaniu przez UB, trudnościach w zrobieniu doktoratu, ciągłym inwigilowaniu przez funkcjonariuszy bezpieki.
Ostatnim punktem opowieści była działalność w strukturach NSZZ „Solidarność” i niestrudzone przekonanie, że warto walczyć o wolność, mimo, że drogi do niej bywają zawiłe, długie i trudne. Zaapelowała również do młodzieży, aby budowała sobie postawę odpowiedzialności i troski o losy ojczyzny i nie zrażała się chwilowymi niepowodzeniami i trudnościami.
- Jestem pod dużym wrażeniem historii opowiadanych przez panią „Korę”. To niesamowite, że mogłem poznać osobę, która walczyła o Polskę w różnych czasach i dziś mimo upływu wielu lat jest bardzo pogodna, sympatyczna, a jej doświadczenia mogłyby stać się ciekawym scenariuszem filmowym- powiedział Kuba Smólski, uczeń II LO. Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali, że była to bardzo wartościowa i pouczająca lekcja historii.
Kolejną „Drogę do Polski” przedstawi działacz NSZZ „Solidarność”, osoba represjonowana w stanie wojennym, działacz Związku Piłsudczyków Zygmunt Augustyniak. Spotkanie odbędzie się w MDK 31 marca o godzinie 13.00. Z kolei podsumowaniem projektu będzie wycieczka do Warszawy dla jego uczestników, w trakcie której odwiedzą Muzeum Wojska Polskiego, cmentarz na Powązkach oraz zapoznają się historią Starówki z okresu powstania warszawskiego. Wycieczka będzie sfinansowana przez Starostwo Powiatowe.
Napisz komentarz
Komentarze