Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:23
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

9 miliardów czeka. Pieniądze ożywią lokalną gospodarkę

Województwo łódzkie ma do rozdysponowania 9 miliardów złotych. Pieniądze te powinny szybko trafić do przedsiębiorców. W jaki sposób i kto może się o nie starać? Dowiesz się z naszej rozmowy z marszałkiem Witoldem Stępniem.

Ruszył nowy okres programowania unijnego. Z jakiego rodzaju funduszy i na jakie cele mogą skorzystać przedsiębiorcy. Wiemy, że od lat jest z tym problem i sporo narzekania. Firmy skarżą się na niską dostępność, albo, że cele są niedostosowane do warunków gospodarczych.

Pieniędzy w województwie łódzkim dla przedsiębiorców jest dużo, bo mamy procentowo największą alokację właśnie na osie priorytetowe związane z przedsiębiorczością. Jest to 812 milionów EURO. Są to pieniądze na działania innowacyjne i wsparcie kapitału ludzkiego. Na wszelkiego rodzaju szkolenia i doskonalenie pracowników, którzy już są zatrudnieni w firmach, w tym kadry menadżerskiej, ale i tych, którzy zatrudnienie w firmach podejmują. Jest to duża kwota. Jednak sięgać po nią w nowym okresie projektowania wcale nie będzie łatwo. Polityka unijna to hasło industrializacji. Tworzenie nowych miejsc pracy szczególnie w produkcji. Istotnym czynnikiem jest również innowacyjność i konkurencyjność gospodarki.

 

Są jakieś branże, które preferujecie? Łódzkie zawsze było zagłębiem przemysłu włókienniczego i wełnianego. Otwarcie na wschód okazało się dla nas katastrofą i spowodowało upadek większości przedsiębiorstw i tych małych, funkcjonujących na zasadach przydomowych warsztatów i tych dużych, jak tomaszowska Mazovia.

Przyjęliśmy strategię rozwoju inteligentnych i nowoczesnych technologii i materiałów. One będę w konkursach preferowane. Wśród nich znajdą się na pewno materiały budowlane, co wiąże się bezpośrednio z powiatem tomaszowskim. Do tego energetyka i źródła odnawialne energii. Stawiamy tez na nowoczesne rolnictwo i przetwórstwo oraz chemię i medycynę, w tym farmaceutyki i kosmetyki. Nie zapominamy o tradycjach, więc wśród branż preferowanych znajdują się też włókiennictwo i przemysł modowy. Są to wszystko branże, które w naszym regionie funkcjonują, mają duży potencjał i udział w tworzeniu produktu krajowego brutto. Spełniają kryteria bycia lokomotywami napędowymi dla całej regionalnej gospodarki. Oczywiście branże, które nie wpisują się w tych sześć głównych nurtów mogą aplikować o środki, jeśli mają ciekawe pomysły i projekty. Co jest ważne, to zachęcamy do sięgania po nowe technologie i innowacje. Stawiamy też na współpracę z uczelniami i prace badawczo rozwojowe. Chcemy by polskie firmy, korzystając z unijnych środków, unowocześniały swoją produkcję i mogły ją sprzedawać na całym świecie.

 

W opinii przedsiębiorców funkcjonuje przekonanie, że za dużo pieniędzy wydatkowano dotąd na szkolenia i kursy, których efektywność była stosunkowo niska.

Myślę, że o tę złotą równowagę jest tu trudno, ale wszyscy się uczymy, uczą się też firmy i przedsiębiorcy. Rośnie też rola kapitału ludzkiego. Dzisiaj widzimy już, że zaczął się u nas rynek nie pracodawcy ale pracobiorcy. Ilość ofert pracy rośnie, a stopa bezrobocia spada. Końcówka roku to zejście do 9,9 procenta stopy bezrobocia w województwie łódzkim. W ciągu ostatnich czterech lat, to spadek o około 5 punktów procentowych. Rośnie też w firmach świadomość tego, że pracownika trzeba szkolić i uczyć zawodu. W związku z tym pojawiają się koszty, kiedy taki wyszkolony przez przedsiębiorcę pracownik odchodzi.

 

W poprzedniej kadencji dużo mówiło się o klastrach. Czy strategia ich tworzenia jest nadal aktualna?

Oczywiście jest aktualna. Mamy nowe klastry, między innymi związany z produkcją materiałów budowlanych, który powstał niedawno. To łączenie potencjałów jest kierunkiem sprawdzonym i w Polsce i na zachodzie. Teraz zawiązujemy klaster biotechnologiczno - farmaceutyczny. Robimy to z inicjatywy samych przedsiębiorców, którzy widza tu wartość dodaną.

 

 

Ale mówi się też, że powstają monokultury, które dla gospodarki są bardzo niebezpieczne.

Akurat przykład farmacji, który wskazałem, może mieć tylko pozytywny efekt, ponieważ firmy prowadzą wspólne badania i robią testy, których osobno nie mogłyby przeprowadzić. Budowany jest łańcuch, za pomocą którego myśl i produkt są wzajemnie przekazywane. Modele funkcjonowania klastrów są więc różne. Chodzi by wzmacniać przedsiębiorcę a nie osłabiać. Tak się dzieje w Niemczech.

 

Na jakie konkursy w najbliższym czasie mogą liczyć przedsiębiorcy?

Ogłaszamy konkursy w ramach tak zwanego B+R, czyli inwestycji związanych z badaniami i rozwojem oraz w drugiej osi związanej z inwestycjami w przedsiębiorstwach, gdzie istnieje warunek nowości technologicznej. Mogą być to technologie, oprogramowanie ale i zmiany organizacyjne. Ale mamy też w tej chwili konkursy związane z transportem niskoemisyjnym. Kwota przewidziana na ten cel to 200 milionów złotych. Aplikacje mogą składać tu przedsiębiorstwa z branży komunikacyjnej. mamy też duży konkurs za 250 milionów złotych związany z termomodernizacjami. To znaczy, że tak naprawdę cały Regionalny Program Operacyjny a więc 9 miliardów złotych jest do dyspozycji przedsiębiorców. Chcemy aby te pieniądze jak najszybciej były wydawany i zaczęły pracować.


Jak obecnie wygląda problem migracji w województwie łódzkim. Czy negatywne tendencje ulegają odwróceniu?

Problemem jest różnica między urodzinami i zgonami, czyli niski przyrost naturalny. Ruchy migracyjne to jedynie 10 procent deficytu. To, z czym musimy się uporać, to zbyt mała liczba urodzeń. Warto też pamiętać, że łódzkie od wielu lat ma najniższą średnią długość życia wśród mężczyzn w Polsce. Jesteśmy na szarym końcu. To, co próbujemy zrobić, to z jednej strony inwestowanie w służbę zdrowia, dostępność do opieki medycznej w szpitalach, ale z drugiej strony konieczne jest oddziaływanie na nasze nawyki. W tym nawyki żywieniowe, aktywności fizycznej, spędzania wolnego czasu oraz dbałości o własne zdrowie. To jest wyzwanie. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
amc 28.02.2016 03:08
A to dobre zająć się kasa gdzie wam płynnie wpłynie gotówka, a reszta będzie tyrac za,1 zł. dla tych którzy będą za was zasuwac. serio!?!?!!???!

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama