Nie chodzi jednak tylko o wynagrodzenie - Mnie brakuje pracowników. Ogłoszenia dajemy w serwisach gowork, nasztomaszow.pl, pracuj.pl, do TIT-u i gdzie się tylko da. Nie ma po prostu ludzi. Nie wiem może nie czytają ogłoszeń. ZZ drugiej strony ludzie chodzą do naszych znajomych, rodziny i proszą, by im u nas pracę załatwić. Czy nie łatwiej po prostu zanieść CV do naszej firmy - mówi Agata Moraczewska Wolska z firmy Las Vegas, przyznając równocześnie, że w innych miastach jej firma także zatrudnia Ukraińców, posiadających karty pobytu i mogących legalnie pracować.
Obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Ukrainy mają możliwość podejmować pracę w każdej branży bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia na pracę w okresie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Zatrudnienie przez firmy odbywa się na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, złożonego w powiatowym urzędzie pracy. Jednak warunkiem legalnego wykonywania pracy jest zawarcie pisemnej umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia czy umowa o dzieło).
W tomaszowskim PUP oświadczeń takich przybywa. Przez cały 2012 roku było ich jedynie 99. Rok później zgłoszeń dokonano tylko 75. W kolejnym roku cudzoziemców przybyło i zanotowano ich 137. Duży przyrost nastąpił w roku 2015. Oświadczenia złożone przez pracodawców trafiły do Urzędu Pracy w liczbie 858. Ponad 200 cudzoziemców zgłoszono tylko w pierwszym miesiącu tego roku.
Do tej liczby należy oczywiście dodać dużą grupę pracowników zatrudnianych na czarno, głównie w sektorze usług budowlanych. Nielegalne zatrudnianie bywa kuszące, bo pracodawca ma obowiązek z ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy zgłosić cudzoziemca do ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego, co uprawnia go do bezpłatnego korzystania ze świadczeń służby zdrowia (z wyłączeniem umów o dzieło).
Skalę narastającego zjawiska potwierdza dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Mazowieckim, Elżbieta Kudlik, chociaż podkreśla, że w miejscach, gdzie potrzebni są pracownicy sezonowi, np. przy zbiorze jabłek, cudzoziemców jest dużo więcej.
Wojewoda może wydać zezwolenie w okresie dłuższym niż 6 i nie dłuższym niż 3 lata, z możliwością przedłużenia. O zezwolenie występuje pracodawca. Składa wniosek u wojewody, ale Powiatowy Urząd Pracy sprawdza, czy są chętni na dane stanowisko, organizując na przykład giełdy pracy. Takich osób jest jednak mniej.
W Tomaszowie pracują też cudzoziemcy, mający zgodę na stały pobyt. na ich zatrudnienie nie potrzeba żadnych specjalnych zezwoleń.
Napisz komentarz
Komentarze