Goście z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Krakowa w składzie: Weronika Biernat, Przemysław Biernat, Krzysztof Karbowiak, Wiktoria Kondejewska, Anna Kowalska, Hanna Sęk oraz Bartłomiej Sęk zaprezentowali formę ekspresji z pogranicza teatru i czytania. Czytanie performatywne dramatu "Listy z getta" zostało wzbogacone prezentacją dotyczącą żydowskiej młodzieży okresu okupacji w Tomaszowie oraz rozmową wokół listów z tomaszowskiego getta. Ponadto młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie podsumowała udział w programie "Szkoła Dialogu".
Dzięki zgodzie i uprzejmości Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie w dramacie wykorzystano listy z tomaszowskiego getta, które pisał Izrael Aljuche "Lutek" Orenbach do niemieckiej Żydówki Edith Blau.
Młodzi ludzie poznali się podczas wakacji w Bydgoszczy, natomiast po wybuchu wojny korespondowali ze sobą. "Lutek" trafił do obozu śmierci w Treblince, natomiast Edith przeżyła wojnę i zachowane przez nią listy stały się podstawą projektu. W czytaniu użyto także wiersz Juliana Tuwima „Sokrates tańczący” dzięki zgodzie Fundacji im. Juliana i Ireny Tuwim w Warszawie.
Dramat „Listy z getta” jest owocem projektu „Nie/Pamięć. Teatr w Tomaszowie Mazowieckim”. Grupa Nieformalna Tomaszowscy Dramaturdzy powstała po zakończeniu warsztatów dramaturgicznych prowadzonych przez Justynę Biernat.
Napisz komentarz
Komentarze