Jak powstają odleżyny?
- Ich powstawanie związane jest bezpośrednio z brakiem ruchu oraz naciskiem ciała na podłoże. Ucisk, jaki powstaje zatrzymuje krążenie bezpośrednio w skórze, co doprowadza do braku tlenu oraz substancji odżywczych w naczyniach krwionośnych. Zaburzona przemiana materii doprowadza do bezpośredniego obumierania komórek - wyjaśnia mgr Kinga Jarząbek z Twojego Sklepu Medycznego w Tomaszowie Mazowieckim.
Pamiętać jednak też należy, że u chorego, który znajduje się w ciężkim stanie, rany pojawiają się także przez zaburzenie czucia, które jest naturalnym czynnikiem ostrzegawczym, chroniącym przed zbyt długim przebywaniem w jednej pozycji.
Podobny artykuł: Żylaki? Możesz ich uniknąć
Jak leczyć?
Aby prawidłowo i skutecznie wyleczyć odleżyny, należy znać ich podział, co w szybkim stopniu ulży choremu.
- Medycyna wyróżnia pięć stopni ran odleżynowych. Obejmują one charakterystyczne zmiany skórne. Do każdej z nich należy dobrać odpowiednie opatrunki, które wyleczą rany. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę zaawansowanie już powstałej rany oraz jej głębokość, jak też rozległość stanu zapalnego skóry - mówi specjalistka.
Opatrunki chronią skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a dodatkowo zapewniają optymalny poziom nawilżenia, który wspiera leczenie tkanek. Zabezpieczone w ten sposób zranione ciało jest chronione przed dostaniem się bakterii do rany, co znów umożliwia wygojenie się wszystkich stanów zapalnych spowodowanych długotrwałym uciskiem na ciało.
Czytaj także Poduszka i... po bólu
Jak zapobiegać?
Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli chory jest zmuszony do ciągłego leżenia, należy od samego początku zapobiegać powstawaniu ran odleżynowych. Najważniejsze jest tu łóżko pacjenta, które powinno być zaopatrzone w odpowiedni materac oraz pościel, którą można łatwo poprawić i utrzymać w czystości.
Dobrym rozwiązaniem są materace piankowe (gofrowane lub jeżowe) oraz pneumatyczne, ponieważ ciało chorego może swobodnie leżeć bez ryzyka stałego ucisku na daną część ciała.
Ważne jest też, aby prześcieradło było jak najczęściej poprawiane, ponieważ fałdy czy zagniecenia są jedną z pierwszych przyczyn powstawania odleżyn.
Materace przeciwodleżynowe możecie obejrzeć tutaj
Napisz komentarz
Komentarze