Kim jest profesor?
To bez wątpienia postać nietuzinkowa. To nie tylko naukowiec i wynalazca ale przede wszystkim wizjoner.
Opublikował ponad 500 publikacji naukowych i zgłosił 50 wniosków patentowych. 30 patentów zostało przyznanych, w tym 14 w USA. Utworzył trzy firmy "hi-tech". Jest twórcą, jak dotąd najbardziej zaawansowanego, trójwymiarowego atlasu mózgu, składającego się z ponad 2000 elementów. Otrzymał za niego Oscara radiologicznego w 2009 roku.
Ten wybitny tomaszowianin ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej, doktorat z wyróżnieniem otrzymał na Politechnice Łódzkiej, a habilitację z Polskiej Akademii Nauk.
Ponad 20 lat temu wyjechał do Singapuru, gdzie pracuje w Agencji do Spraw Nauki, Technologii i Badań.
Wiesław Nowiński to również główny naukowcem i dyrektor Laboratorium Obrazowania Biomedycznego. Jest też profesorem na Nanyang Technological University w Singapurze, Harbin Institute of Technology w Chinach i University of Washington Medical Center w USA.
Działalność naukowa
Praca naukowa obejmuje m.in. atlasy mózgu, udar mózgu, stymulację mózgu, przetwarzanie obrazów medycznych, neuroinformatykę, rzeczywistość wirtualną, komputerowe wspomaganie diagnozy i leczenia oraz przyszłe kierunki w radiologii i chirurgii wspomaganej komputerowo.
Jest pomysłodawcą pionierskich rozwiązań dotyczących atlasów mózgu i ich zastosowań w neurochirurgii, neuroradiologii, neurologii, mapowaniu mózgu i edukacji medycznej - w tym: przetwarzanie obrazów medycznych wspomagane atlasem (US patent), stereotaksja śrubowa (US patent), probabilistyczny atlas funkcjonaly (US patent), probabilistyczny atlas udarowy (patent zgłoszony) i przetwarzanie obrazów udaru mózgu wspomagane atlasem (US patent).
Wprowadził nowe koncepcje w neurochirurgii stereotaktycznej i funkcjonalnej wspomaganej atlasem opublikowane w licznych artykułach i rozdziałach.
Zasługą profesora jest wprowadzenie elektronicznych atlasów mózgu do neurochirurgii; są one stosowane w ponad 1200 stacjach neurochirurgicznych/szpitalach na całym świecie przez wiele firm, w tym czołowych (Medtronic/USA, Brainlab/Niemcy, Elekta/Szwecja). 9 atlasów zostało wydanych przez czołowego amerykańsko-niemieckiego wydawcę medycznego Thieme. Najnowsza wersja na iPadzie jest wprowadzana do amerykańskich uniwersytetów medycznych.
Nagrody i wyróżnienia
Dr. Nowiński otrzymał 34 nagrody; 21 nagród od czołowych stowarzyszeń medycznych, w tym Magna cum Laude (Oscar radiologiczny) od Radiological Society of North America w 2009 i 2004; Magna cum Laude od European Congress of Radiology w 2000; Summa cum Laude w 2012, 2008 i 1997, oraz Magna cum Laude w 2009 i 2005 od American Society of Neuroradiology.
Jest też finalistą azjatyckiego konkursu innowacyjnego Asian Innovation Award 2010 (za udar mózgu) zorganizowanego przez The Wall Street Journal i Credit Swisse. Za swoje osiągnięcia otrzymał Kawalerski Krzyż Zasługi w 2005.
Jego prace były prezentowane m. in. w Discovery Channel, The Wall Street Journal/Asia, Channel News Asia, TVN, Polityka; a biograpia cytowana w Who’s Who in the World, Who’s Who is Science and Engineering, Who’s Who in Medicine and Healthcare i Who’s Who in Asia.
Plany na jutro
Profesor podkreśla, że problemem Polski jest transformacji innowacyjnej. Zaznacza, że ma projekty, które można przenieść do naszego kraju i tutaj je skutecznie realizować. Wiesław Nowiński chciałby zbudować Polskie Centrum Neurotechnologiczne, które byłoby częścią Polskiego Technopolis, czyli innowacyjno-technologicznej wizytówki Polski, zalążkiem polskiej Doliny Krzemowej. Powstawać w nim miałyby m.in. systemy do diagnozy, leczenia i edukacji medycznej.
- Do kraju trzeba ściągać wybitnych Polaków, którzy są naukowcami, innowatorami, przedsiębiorcami i oni powinni przekształcać Polskę, dawać wzór, pokazywać, jak można to robić - mówi naukowiec w rozmowie z dziennikarzami Gazety Wyborczej.- Przez lata twierdziłem - i cieszę się, że coraz więcej osób tak mówi - że Polacy są szczególnie utalentowani naukowo.
Napisz komentarz
Komentarze