hodzi o sprawy, które prowadzone były wtedy, gdy nie było jeszcze procedury pobierania DNA. - Z szacunków Fundacji wynika, że z jednej strony jest ok. 4 tys. 400 spraw osób długotrwale zaginionych, a z drugiej mniej więcej podobna liczba spraw związanych z osobami pochowanymi jako „NN” – informuje rzeczniczka projektu Ilona Sikorska.
Jak dodała, istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że nawet ok. 80 proc. takich spraw jest ze sobą tożsamych. Żeby ustalić, czy tak jest faktycznie, Fundacja ITAKA i CLKP wytypują kilkaset spraw i porównają DNA osób pochowanych jako nieznane i osób od lat poszukiwanych przez rodziny.
- Członkowie zespołu nawiążą kontakt z rodzinami wytypowanymi do projektu w celu uzyskania zgody na pobranie próbek biologicznych do badań DNA, poinformują o procedurze ich pobrania oraz dostarczeniu do CLKP. Rodziny zostaną objęte pomocą psychologiczną, prawną i socjalną - poinformowała PAP prezeska Fundacji ITAKA Alicja Tomaszewska.
Na stronie www.projektgenn.pl już teraz można znaleźć szczegółowe informacje na temat podejmowanych działań i celów projektu.
Źródło: www.kurier.pap.pl
Napisz komentarz
Komentarze