Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 stycznia 2025 05:25
Reklama
Reklama

Łódź doceniona przez UNICEF za pomoc dzieciom z Ukrainy

Podziękowania za zaangażowanie w pomoc dzieciom z Ukrainy przekazała samorządowi Łodzi w imieniu UNICEF-u koordynatorka ds. reagowania na potrzeby uchodźców w Polsce Nona Zicherman. Od początku wojny miasto przyjęło ok. 7 tys. dzieci ukraińskich, w tym ok. 300 w ramach pieczy zastępczej.

UNICEF i Łódź były organizatorami obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, które odbyły się w poniedziałek w Mediatece MeMo. Uczestnikami wydarzenia byli m.in. wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska, zastępca rzecznika praw dziecka Adam Chmura, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Komisji Europejskiej i łódzkich władz.

"Od 2022 r. Łódź otworzyła szeroko ramiona dla dzieci ewakuowanych z placówek opiekuńczych w Ukrainie. Przedstawiciele władz i pracownicy socjalni wyszli daleko poza swoje zwykłe obowiązki, aby urzeczywistnić marzenia dzieci" – podkreśliła koordynatorka UNICEF-u ds. reagowania na potrzeby uchodźców w Polsce Nona Zicherman.

Zaznaczyła, że Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – który w tym roku związany jest z 35. rocznicą uchwalenia Konwencji o prawach dziecka – przypomina wszystkim o odpowiedzialności, jaką ponosimy za ochronę i przestrzeganie praw każdego dziecka, bez względu na to, skąd pochodzi i w jakiej jest sytuacji.

"Hasło tegorocznych obchodów +Listen to the Future+ – słuchajmy przyszłości – wzywa nas do rzetelnego wsłuchania się w głosy dzieci i skoncentrowania się na ich nadziejach, marzeniach i potrzebach (... (). W zeszłym tygodniu (...) minęło tysiąc dni wojny w Ukrainie. To tysiąc dni zakłóconego życia, przerwanych marzeń i przyszłości" – dodała.

Jej zdaniem to jednocześnie tysiąc dni niesienia pomocy przez obywateli naszego kraju, którzy robią wszystko, aby ukraińskie dzieci "znalazły przyjaźń, wsparcie i poczucie przynależności".

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska dziękowała UNICEF-owi za wsparcie w niesieniu pomocy dzieciom uchodźczym. W Łodzi przebywa ok. 7 tys. młodych Ukraińców w różnym wieku – od dzieci po studentów.

"Chciałabym, aby wojna skończyła się jak najszybciej, ale wiem, że dopóki to się nie stanie i dopóki pomoc będzie potrzebna – będziemy ją świadczyć. Bo na tym polega nasza solidarność z narodem ukraińskim, nasza odpowiedzialność i współczesny świat" – zaznaczyła.

Z informacji przekazanych PAP przez dyrektora Centrum Administracyjnemu Pieczy Zastępczej w Łodzi Piotra Rydzewskiego wynika, że od początku konfliktu miasto przyjęło ok. 300 dzieci z domów dziecka; ok. 200 nadal przebywa w łódzkich placówkach, ok. 100 już się usamodzielniło bądź wróciło do rodzin w Ukrainie. Do Łodzi relokowano także ok. 50 ukraińskich dzieci z niepełnosprawnościami, które przebywają w trzech domach dostosowanych do ich potrzeb.

O docenieniu ogromu działań, jakie UNICEF i władze Łodzi podjęły w relokacji ukraińskich dzieci z ośrodków zbiorowego zakwaterowania, w tym z centrum konferencyjno-szkoleniowego w Ossie k. Rawy Mazowieckiej, które na początku konfliktu przyjęło 1,6 tys. sierot, mówiła wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska. W jej opinii prezydent Zdanowska i podlegli jej urzędnicy wyznaczyli standardy i kierunki działań dla innych samorządów, bo relokacja dzięki nim przebiegała sprawnie i z poszanowaniem potrzeb każdego małoletniego.

O problemach, z jakimi spotykają się dzieci uchodźcze, mówiła 16-letnia Bogdana, uczennica liceum w Krakowie. W polskiej szkole czuła się odizolowana i miała kłopoty z nauką.

"Ale wiele rzeczy daje mi nadzieję na przyszłość, np. możliwości edukacyjne. Edukacja jest dla mnie kluczem do samorealizacji. Po skończeniu liceum chciałabym dostać się na Uniwersytet Jagielloński i wybrać kierunek stosunki międzynarodowe. W tym celu biorę dodatkowe kursy językowe i uczę się polskiego, ponieważ w przyszłości chcę osiągnąć doskonały poziom języka" – podkreśliła. (PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama