Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 stycznia 2025 05:04
Reklama
Reklama

Nitras w Spale: przywrócić formalny i materialny status trenera w polskim sporcie

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zadeklarował przywrócenie formalnego i materialnego statusu trenera w polskim sporcie. Zapowiedział zatrudnienie 1,5 tys. klubowych szkoleniowców na etatach bezpośrednio lub pośrednio w MSiT oraz wprowadzenie obowiązku uprawnień trenerskich w pracy z młodzieżą.

Szef resortu sportu i turystyki wziął udział w konferencji trenerów szkolenia olimpijskiego i paralimpijskiego Los Angeles 2028, która w poniedziałek rozpoczęła się w COS w Spale.

W wystąpieniu skierowanym do obecnych na sali szkoleniowców oraz dyrektorów związków sportowych przyznał, że należy bardzo poważnie zastanowić się nad rolą i statusem materialnym trenerów w polskim sporcie.

"Deregulacja zawodu trenera na pewno była bardzo złą decyzją. Od pierwszych dni urzędowania bardzo poważnie myślę, jak ten system odbudować. Szukamy koncepcji, jak to zrobić. Pracujemy już nad kolejną nowelizacją ustawy o sporcie, w której chcemy wprowadzić obowiązek uprawnień trenerskich w pracy z młodzieżą. Będzie to pierwszy krok przywrócenia regulacji zawodu trenera. Nie chcemy, żeby ktoś bez uprawień i kompetencji pracował z dziećmi i młodzieżą, bo to może przynieść więcej szkody niż pożytku" – powiedział Nitras.

"Mogę państwu to obiecać, że zrobię wszystko, żeby formalny, jak i materialny status trenera w polskim sporcie wrócił na należne miejsce. Rozpoczęliśmy ten proces, bo to jedna z największych systemowych bolączek polskiego sportu" – dodał.

Zapowiedział stworzenie systemu wspierania szkoleniowców polegający m.in. na zatrudnieniu 1,5 tys. klubowych trenerów od 1 stycznia 2025 r. na etatach bezpośrednio w Ministerstwie Sportu i Turystyki lub pośrednio w reprezentującej resort instytucji, czy fundacji. Projekt tej inicjatywy ma zostać przedstawiony jeszcze w tym roku.

"Różnego rodzaju programy mają to do siebie, że nie mają one charakteru trwałego wsparcia. Chciałbym natomiast zbudować trwały mechanizm, w którym trenerzy mają stałe wynagrodzenie, oczywiście w zależności od liczby godzin pracy lub realizowanego programu i chciałbym, żeby to było wynagrodzenie z ministerstwa. To sposób na podniesie statusu trenera i będzie to realna pomoc dla klubów" – tłumaczył.

Nitras przyznał też, że bolączką polskiego sportu jest niewielka liczba klubów i ich kiepska kondycja finansowa w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. "Stąd pomysł na program Klub Pro i zbudowanie stałego mechanizmu finansowania klubów, bo bez silnych klubów nie jesteśmy w stanie zbudować silnego szkolenia i wyczynowego sportu" – przekonywał.

Szef resortu sportu mówiąc o zapowiedziach rządu dotyczących podjęcia starań o organizację w Polsce igrzysk olimpijskich w 2040 lub 2044 r. wskazał na potrzebę zbudowania narodowej strategii rozwoju sportu. Poinformował, że ogłoszonym przez ministerstwo przetargiem zainteresowane są wszystkie największe światowe firmy, które opracowały strategię dla innych państw starających się o organizację igrzysk. Firma, która ma przygotować strategię rozwoju sportu w Polsce ma zostać wyłoniona na początku 2025 r., a według harmonogramu jesienią przyszłego roku dokument ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i być obowiązującą strategią rozwoju sportu w kontekście przygotowań do igrzysk w Polsce.

"Będzie to najważniejszy kierunkowy dokument dla polskiego sportu na najbliższe 15 lat. Ta strategia ma odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze pytania. Jak mają być zorganizowane związki, jak ma być zorganizowane szkolenie w danym związku, jaka jest rola klubów, jaka jest rola trenera i sportowca, jakie powinno być finansowanie i w jakim cyklu. Strategia powinna też określić, jak to wszystko wdrożyć" – mówił Nitras.

Przekonywał też o potrzebie wprowadzenia przepisów zakładających transparentność wydatków i publicznego rejestru umów zawieranych przez związki sportowe. Jak tłumaczył, chodzi o to, by nie żyć w aurze niedomówień i wątpliwości na co wydawane są publiczne pieniądze.

"Nie jestem zwolennikiem, by regulować, ograniczać wynagrodzenia osób zarządzających związkami. To samo środowisko, same związki powinny określać kwestie wynagrodzenia, ale te informacje powinny być jawne. Nie ma powodu, dla którego każdy Polak zna wysokość wynagrodzenia prezydenta, czy premiera kraju, a nie zna wynagrodzenia prezesa związku sportowego, który zarządza publicznymi pieniędzmi. Transparentność i jawność jest najlepszym lekarstwem na wszelkiego rodzaju wątpliwości" – podkreślił.

Minister Nitras mówił też o przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowelizacji ustawy o sporcie. Jej najważniejsze zmiany to m.in. parytet, zgodnie z którym w zarządach polskich związków sportowych co najmniej 30 proc. ma stanowić reprezentacja każdej z płci.

Jak zaznaczył, reprezentacja kobiet jest potrzeba m.in. w zarządach Polskiego Związku Piłki Nożnej, czy Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.

"Bardzo często jest tak, że zdominowane przez mężczyzn środowisko wcale nie jest zainteresowane rozwijaniem sportu kobiecego w danej dyscyplinie" – wyjaśnił i zwrócił uwagę, ze ustawa zakłada także, że w zarządach związków mają zasiadać również przedstawiciele sportowców z kadry narodowej.

Minister wręczył listy gratulacyjne Mateuszowi Mirosław, trenerowi mistrzyni olimpijskiej w wspinaczce sportowej na czas Aleksandry Mirosław oraz Rafałowi Polaczykowi i Jakubowi Chojnowskiemu, szkoleniowcom srebrnej medalistki olimpijskiej w kajakarstwie górskim Klaudii Zwolińskiej, a także Aleksandrowi Wojciechowskiemu, który jako szkoleniowiec po raz drugi doprowadził wioślarską czwórkę podwójną mężczyzn do medalu igrzysk olimpijskich.

Konferencja w Spale potrwa do środy. Uczestniczy w niej ponad stu trenerów i dyrektorów z polskich związków sportowych.(PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama