Jak dobrać odpowiedni stabilizator stawu kolanowego. Na początek warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Przede wszystkim w jakim celu będzie wykorzystana. Czy ma to być zastosowanie profilaktyczne, leczenie i rehabilitacja po złamaniu, czy zalecenie po leczeniu operacyjnym. Po drugie jaki jest rodzaj i stopien zaawanowania schorzenia. Istotnym jest to, jak długo orteza będzie noszona i czy dana dysfunkcja ma charakter czasowy, czy stały. Kolejne pytanie dotyczy częstotliwości użytkownia. Czy będzie to użycie tylko przy czynnościach maksymalnie obciążających staw, czy cały czas. Warto mieć też na uwadze wagę pacjenta.
Oczywiście konkretny rodzaj ortezy znajduje zastosowanie w zależności od jednostki chorobowej. Należy tu zastosować się bezpośrednio do zaleceń lekarza, który wystawia zlecenie ma konkretny rodzaj stabilizatora czy ortezy, dedykowanych do konkretnego urazu.
Samo wskazanie rodzaju może okazać się niewystarczające by zapewnić nam odpowiedni komfort użytkowania. Wybór dostępnych na rynku stabilizatorów jest ogromny. Ogromne są też różnice w cenie produktów oferowanych przez różnych producentów.
- Ortezy i stabilizatory przed zakupem powinniśmy przymierzyć - mówi Aleksandra Tomasik z Twojego Sklepu Medycznego w Tomaszowie Mazowieckim. - Powinny być one wygodne i dopasowane do budowy stawu kolanowego. Nie da się w tym przypadku polecić jednego konkretnego producenta. Warto więc skorzystać z usług sprzedawcy, który ma swojej ofercie co najmniej kilku. Dokonując wyboru powinniśmy zwrócić uwagę na materiał z jakiego stabilizator jest wykonany. Niektóre wykonane są z tworzyw nie przepuszczających powietrza, więc noga w nich poci się, co może być bardzo uciążliwe szczególnie latem.
Dlatego też specjaliści nie zalecają zakupu stabilizatorów przez internet. Przymierzenie ich na własnej nodze eliminuje konieczność odesłania produktu, jeśli nie spełni on naszych oczekiwań. Zwracać także należy uwagę na takie drobiazgi, jak na przykład brak szwu w tylnej części ortezy, który potrafi mocno dokuczyć w czasie codziennego użytkowania.
Przy wyborze stabilizatora powinniśmy mieć na uwadze sposób jego użytkowania. Dla osób aktywnych, uprawiających sport, powinno stosować się mieć stabilizator zapewniający pewien zakres swobody ruchów. Oznacza to, że nie powinno się wybierać stabilizatorów unieruchamiających staw. W przypadku np. tzw. wypadającej rzepki konieczne jest zastosowanie stabilizatora z jej stabilizacją.
Dla uprawiających sport istotne może być również to, że niektóre stabilizatory nie posiadają zewnętrznych elementów metalowych o ostrych krawędziach i można je zakładać pod dres czy spodnie narciarskie.
Należy pamiętać, że funkcją stabilizatora jest utrzymanie odpowiedniego (fizjologicznego) kierunku lub zakresu ruchu nogi.
Często stosowane są też opaski odciążające i utrzymujące temperaturę. Dodatkowo zmniejszają one obrzęki, poprawiają krążenie. Zastosowanie specjalistycznych materiałów powoduje utrzymanie komfortu cieplnego. Opaski posiadają wszyte wkładki, które podczas ruchu mają właściwości masujące. Opaska może oddziaływać zarówno na staw, jak i na mięśnie.
Polecamy: Ciśnienie tętnicze - kontroluj na co dzień
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że zakup ortez dofinansowywany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. - Aby otrzymać dofinansowanie należy udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie do specjalisty (np. ortopeda), który wystawiia zlecenie. Po jego otrzymaniu należy je potwierdzić w NFZ. Można to zrobić samodzielnie lub za naszym posrednictwem. Po potwierdzeniu można wybrać konkretny produkt z naszej oferty - wyjasniają sprzedawcy z Twojego Sklepu Medycznego w Tomaszowie Mazowieckim. - Orteza wydawana jest bezpłatnie lub za dopłatą w wysokości różnicy pomiędzy ceną refundowania a końcową ceną produktu.
Napisz komentarz
Komentarze