W pobliżu sklepu można napotkać grupy młodych ludzi zainteresowanych zakupem towaru. - Co z tego, że teraz o dopalaczach jest głośno – rozmawiają między sobą na ulicy. – Co nam mogą zrobić?
Instrukcja obsługi preparatu zakazuje otwierania torebki i spożywania zawartości, jednak obok sklepu można znaleźć wiele pustych opakowań po „Cząstce Boga”. – Ludzie w różnym wieku tu przychodzą – mówi mieszkająca w pobliżu sklepu tomaszowianka. - Kupują i palą te specyfiki, czasem na prywatnych posesjach w okolicy, czasem nawet na ulicy. Kiedyś zaczepił mnie jakiś dziwny chłopak i chciał mi sprzedać paczkę kawy, bo widocznie brakowało mu pieniędzy na towar.
Z relacji okolicznych mieszkańców wynika, że osoby niepełnoletnie nie mają problemu z zakupem dopalaczy. Przychodzą ze starszymi kolegami albo proszą o pomoc dorosłych przechodniów. – Zaczepiają ludzi, a oni im te „kadzidełka” kupują. – relacjonuje napotkana na ulicy kobieta. – Najgorsze jest to, że to często są bardzo młode osoby, na oko nawet 13-letnie. Sama mam dziecko w tym wieku i przeraża mnie to, że ktoś tym dzieciom kupuje te świństwa.
Duże grupy młodzieży pojawiały się w okolicach sklepu w czasie trwania roku szkolnego. Mieszkańcy niejednokrotnie widzieli na ulicy dzieci z tornistrami na plecach. – Powinny być w tym czasie w szkole, a przychodzą tu regularnie. Jestem w stanie rozpoznać na ulicy stałych klientów lub ich samochody. Pod sklepem zatrzymują się też auta z Piotrkowa i Opoczna.
W pobliżu sklepu dochodzi do awantur. - W piątek na ulicy przed sklepem była zadyma – opowiada mieszkanka Tomaszowa. – Około godziny 11 do sklepu wpadł naćpany chłopak, awanturował się. Po chwili wyszedł, wsiadł do auta i odjechał z piwem w ręku. Wrócił po kilku godzinach i zaczął demolować sklep, potłukł tam chyba wszystkie gabloty. Przyjeżdżał jeszcze kilka razy, słyszałam, że pobił jakąś kobietę. Znam tego człowieka, to normalny facet. Ale po dopalaczach jakiś demon w niego wstąpił.
Dystrybucję dopalaczy na ul. Warszawskiej rozpoczęto w ubiegłym roku. Kilkadziesiąt metrów od Hindu Point znajduje się sklep „Śmieszne rzeczy”, oficjalnie sprzedający upominki. Obecnie jest zamknięty, jednak jeszcze niedawno można było w nim nabyć dopalacze.
Według informacji zamieszczonych na opakowaniu „Cząstki Boga”, wewnątrz znajduje się 1 gram produktu z nad indyjskich gór i doliny Gangesu. Składu nie podano. Specyfik wyprodukowano w Hiszpanii dla PBO Management w Pabianicach. Preparat nie nadaje się do spożycia, nie należy też otwierać opakowania i wysypywać jego zawartości. W przypadku niezastosowania się do instrukcji, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Wymienieni w tekście rozmówcy prosili o anonimowość.
***
Wczoraj tomaszowska Policja dokonała przeszukania sklepu. Zabezpieczono około 20 opakowań z substancjami, co do których istnieje podejrzenie, że są środkami odurzającymi. Jak dowiedzieliśmy się w KPP Tomaszów, zostały one przekazane do zbadania. Już wkrótce dowiemy się więć czy w ich składzie znajdują się również składniki zakazane prawem.
***
W okresie od 25 czerwca do 11 lipca do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia trafiło 7 osób z objawami zatrucia tzw. dopalaczami. Były to wszystkie osoby młode. U sześciu mężczyzn i jedenj kobiety występowały m.in. zaburzenia psychotyczne. Pacjenci oraz ich rodziny informowali personel szpitala, że w dopalacze zaopatrywali się w sklepie przy ulicy Warszawskiej oraz przez internet.Osoby podawały też nazwy zażywanych specyfików: Magic Blowa, Mocarz, Fanky Fresh, mefedron. W czasie badań w organizmach dwóch pacjentów wykryto fencyklidynę.
***
Dopalacze. Gdzie szukać pomocy?
W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!
Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.
800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących dopalaczy.
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem [email protected]. W 2014 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z dopalaczami.
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.
112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.
Napisz komentarz
Komentarze