Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 18:44
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Borki po inwentaryzacji

Kilka tygodni temu na łamach naszego portalu publikowaliśmy fotoreportaż poświęcony Ośrodkowi „Borki” nad Zalewem Sulejowskim. Komisja Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego zrobiła lustrację w terenie.

To, co zobaczyli radni, czytelnicy serwisu mogli obejrzeć również na fotografiach. W tym samym mniej więcej czasie powołano komisję inwentaryzacyjną, której zadaniem było zewidencjonowanie majątku ruchomego oraz nieruchomego, znajdującego się w Ośrodku. Równocześnie trwały poszukiwania chętnego, który chciałby obiekt kupić, lub chociażby w części wydzierżawić. Nikt taki się jednak nie znalazł...

Reklama

 

Komisja inwentaryzacyjna, której przewodniczy Leszek Ogórek z Zarządu Powiatu, właściwie już zakończyła swoją pracę. Dokonała spisu z natury i sprawdzenia, czy urządzenia oraz wyposażenie nadają się jeszcze do użytku. Obecnie przygotowywany jest protokół, z którym być może już niedługo będzie można zapoznać się naszych stronach.

 

Jednym z wniosków, jakie złożyli radni z Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych była możliwość  podziału całej (stosunkowo dużej) nieruchomości i sprzedaż jej poszczególnych części.

 

Próba sprzedaży Ośrodka w całości zakończyła się fiaskiem, Kiedy powiat wszedł w posiadanie "Borek" szacowano ich wartość na około 30 milionów złotych. Trzy lata później nikt nie był zainteresowany nabyciem za 1/3 tej kwoty. Zorganizowano w sumie trzy przetargi, do których nie przystąpił żaden oferent.

 

Jedynym wyjściem, by pozbyć się generującej koszty nieruchomości jest więc jej podział. Część terenu można zaoferować inwestorom, chcących prowadzić działalność gospodarczą, resztę można podzielić na dosyć atrakcyjnie położone działki budowlane, których cena może wahać się nawet od 50-100 złotych za metr kwadratowy.

 

Podobną opinie ma Zarząd Powiatu, który zapewne już wkrótce zaproponuje radnym podział i sprzedaż w częściach nieruchomości.  Starosta Mirosław Kukliński chce m.in. wydzielić kemping, część ośrodka z pawilonami i nieużytki za ośrodkiem.  Podziały i wyceny mają nastąpić do końca 2015 roku. W przyszłym, przynajmniej część z nich trafi "pod młotek".  

 

Największym problemem są murowane pawilony, usytuowane w centralnej części  ośrodka „Borki”. W dzisiejszych czasach nie spełniają one żadnych standardów podobnych obiektów turystyczno - wypoczynkowych. Nic dziwnego, bo budowano je z myślą o robotnikach pracujących przy budowie zbiornika sulejowskiego. 

 

"Borki" jako Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy przestały funkcjonować w 2010 roku, prawie trzy lata po tym, jak został przejęty przez Powiat Tomaszowski (czytaj Borki powiatowe).  

 

Przez dłuższy czas nikt nie miał pomysłu na to, co zrobić z "Borkami. Radni już w 2009 postanowili Ośrodek sprzedać. Na sesji, na której zapadała decyzja o ich zbyciu, był obecny również wieloletni dyrektor, Hieronim Nawrocki.

 

- Borki nie są kulą u nogi Powiatu, są jego twarzą -  mówił do radnych. – Nie da się nas porównać z Molo czy Magellanem ale wypracowaliśmy w tym roku 100 tysięcy zysku. Nasz Camping, to jeden z 3 najlepszych w Polsce- argumentował. – 50 naszych domków przez cały sezon jest zajętych. Jest to miejsce bardzo rodzinne i chętnie odwiedzane. Sami się finansujemy i nikt do nas nie dopłaca. 

 

Warto sięgnąć do artykułów z tamtego okresu (czytaj: Borki na sprzedaż), kiedy to ówczesny starosta Kagankiewicz zapewniał, że nie sprzeda Borek za mniej niż 30 milionów złotych.

 

Upadek "Borek" ma związek nie tylko z postępem "cywilizacyjnym", bo przy jakiś nakładach finansowych, można zapewnić dobre warunki wypoczynku. Do spadku popularności przyczynił się przede wszystkim stan wód Zalewu Sulejowskiego. Kwitnące sinice i zakazy kąpieli nie zachęcają do spędzania wolnego czasu nad jego brzegami.

 

Borki cieszyły się popularnością przez ponad  30 lat. W okresie wakacyjnym trudno było znaleźć miejsce na kampingu i polu namiotowych. Kawiarnie i restauracje również były oblegane. Organizowano tu w sezonie popularne dyskoteki. Ośrodek aż dziewięciokrotnie zdobywał tytuł „Mister Camping” w rankingu przygotowywanym przez Polską Federację Campingu i Caravaningu (czytaj także: Borki w likwidacji).   

 

Zrujnowany Ośrodek na Borkach natomiast obiektem zainteresowania złodziei. Wynajęta firma ochroniarska okazuje się niewydolna, a teren przekazano jej bez żadnego protokołu inwentaryzacyjnego, więc właściwie nie odpowiada ona za nic (poza bałaganem, do którego dodatkowo przyczyniają się jej pracownicy).  Niedawno złodzieje włamali się do jednego z pawilonów skąd ukradli wszystkie baterie łazienkowe. nikt, niczego nie widział (polecamy także: To już tylko ruiny).  

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

JanKa 08.07.2015 11:23
A co na to Internet??? Ośrodek borki leży na skraju pięknego kompleksu lasów sosnowych z licznie występującymi jałowcami, lasów o wiarygodnie udokumentowanych walorach mikroklimatycznych, z wyjątkowo atrakcyjnymi terenami spacerowymi i rowerowymi. zalew sulejowski jest jednym z największych zbiorników wodnych w polsce (22 km), otoczonym pięknymi sosnowymi lasami (sulejowski park krajobrazowy). w pobliskiej puszczy spalskiej można zwiedzić rezerwat żubrów (10 km), a w pobliskim tomaszowie malowniczy skansen rzeki pilicy ze starym młynem wodnym i rezerwat niebieski źródła. okolica także słynna jest ze znanych w całej polsce zabytków architektury romańskiej. zalew sulejowski jest wymarzonym akwenem dla żeglarstwa, windsurfingu i innych sportów wodnych (z wyjątkiem motorowodnych). w czystych wodach jeziora będącego zbiornikiem wody pitnej bogactwo ryb, w lesie obfitość runa. suche, piaszczyste obrzeże powoduje, że komary są tutaj rzadkością. najpiękniejsze kompleksy leśne centralnej polski występują wzdłuż doliny pilicy, której malowniczość od wielu lat przyciąga turystów. turystyczną atrakcyjność powiększają położone tutaj miejscowości bogate w zabytki architektury wielu epok. jest więc tutaj wiele takich miejsc, gdzie można wypocząć i wiele takich, które warto zobaczyć. w okolicy znajdują się bardzo cenne zabytki: xi wieczny kościół romański w inowłodzu kościół i pałac w wolborzu w wolborzu (xviii w.) xii-xv wieczny warowny zespół klasztorny cystersów w sulejowie xvi-wieczny zamek w piotrkowie trybunalskim rezerwat niebieskie źródła zabytki architektury wiejskiej Do dyspozycji gości: Kort tenisowy, Miejsce na ognisko, Sauna, Wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego, Siłownia / fitness, Solarium, Grill Udogodnienia: Możliwość zlecenia prasowania, Udogodnienia dla niepełnosprawnych, Możliwość zlecenia prania Dla zmotoryzowanych: Parking Atrakcje dla dzieci: Plac zabaw dla dzieci Dla biznesu: Sala konferencyjna Internet: Internet Płatności: Możliwość płatności kartą kredytową

Reklama
JanKa 08.07.2015 12:21
Wszystkie te rewelacje i formularz rezerwacji pod adresem: http://www.eholiday.pl/noclegi...m0257.html

??? 28.06.2015 09:49
Panie Starosto proponuje wycieczkę do Sielpi. Zobaczy pan jak przy o wiele mniejszym zbiorniku pulsuje tam życie, a na prawdę była w kiepskim stanie. Władze poczyniły wiele inwestycji w tym kierunku aby teren ten uatrakcyjnić. Byłam tam w kiedyś przejazdem i ku mojemu zdziwieniu spotkała tam wiele osób z Tomaszowa. Nasze jak oś jest do remontu lub przebudowy zaraz wszystko sprzedaje zamiast zastanowić się jak to wyremontować i co zrobić an było to miejscem atrakcyjnym, przecież przez wiele lat , cieszyło się one dużą popularnością. Ale niestety nasze władze nie myślą przyszłościowo. Nie dbają o to aby w swoich gronie mieć fachowców od spraw inwestycji, nie chodzi mi tu e ekonomów , bo tych w swoich szeregach ma wielu, ale o budowlańców z wizją ( młodych) i wiedzą ( starych) którzy łącznie mogą stworzyć coś nowego i fajnego. A niestety w naszym starostwie osób tych w ogóle nie ma , na cały urząd tylko z-c dyrektora budownictwa i geodezji na uprawnienia, a jego pracownicy niie są budowlańcami nie mówiąc już o uprawnieniach.W inwestycjach też nie jest lepiej. Jak więc ci urzędnicy mają coś budować a tym samym sprawdzać zlecone przez Starostę prace, skoro nie mają o tym zielonego pojęcia. To jest ta nasza fachowość w powiecie i mieście.

m&m 22.06.2015 12:06
Drogi rolniku po co piszesz takie bzdury? Jakie betonowe dno? Szkoda Borek, ale ludzie teraz wolą sobie pojechać na grouponie do SPA, a nie pod namiot. Myślę, że gdyby w zalewie nie było sinic, to mimo wszystko ośrodek by się utrzymał. A tak, to...

kiki 21.06.2015 13:07
Qrde, że też ludziom w tym szambie chce się jeszcze łapać ryby. Przecież ryby te cuchną piotrkowskimi fekaliami, bowiem ścieki z tego "wojewódzkiego" miasta spływają do zalewu. Strach się kapać a nie daj Boże zachłysnąć wodą przez nieświadomego syfu pływaka. Zrobić coś z tym zbiornikiem bo to zagraża bezpieczeństwu zdrowego trybu życia społeczeństw, wokół tej kloaki i wylęgarni bakterii oraz wirusów.

Paelek 21.06.2015 20:06
Ścieki z Piotrkowa wpływają do wolbórki poniżej Wolborza.

kiki 21.06.2015 12:12
Komuchy zabrali i zniszczyli ekologię, terenu bardzo widowiskowego rzeki Pilicy w tym rejonie. Wybudowali zgonie z sowieckim myśleniem straszydło "wczasowe". Miało ono uszczęśliwić zniewolony i zatyrany naród. I zgodnie z komuszym myśleniem, jak dbają tak mają, widzimy co zostało bo reszta już zniknęła ....rozkradziono prawie wszystko. Było i.....nie ma.!!! Teraz, czekam z utęsknieniem kiedy to największe szambo współczesnej Europy zwane morzem sulejowskim zniknie z powierzchni Polski, bo z wiatrem od południowego zachodu ciągnie smrodem aż nad Bałtyk.

plażowicz 21.06.2015 12:31
....jak unia nakaże rozbiórkę tamy to i zalewu nie będzie a gospodarze odbiorą przejętą za komuny ziemię orną bo lasów już ni ma pod wodą, a co Unia wymyśli to kto to wie?

# 21.06.2015 12:52
No nie przesadzaj. Rozbiórkę tamy? To wtedy spiętrzona woda zaleje cały Tomaszów. A co do przejętej ziemi, to ich właściciele zainkasowali za nią odpowiednie sumy

rolnik 21.06.2015 13:13
Jaka orna ziemia. Nie wiesz jak budowany był Zalew to się nie wypowiadaj. Dno Zalewu to beton, kilka warstw grubej folii i beton. Co prawda ten beton jest niskiej jakości, bo z czego odbudowałyby się Smardzewice i okoliczne wioski.

wędkarz 22.06.2015 12:27
panie plażowicz a co z rybami? przecie tam miliony ryb i gdzie one się pomieszczą? jakby zalew zlikwidowali...

Reklama
Kat e-cheta 21.06.2015 12:06
A to omnibus. Rzeźnik dokonuje audytu technicznego obiektów infrastruktury wypoczynkowej. Pogratulować fachowców.

Opinie

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 32 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: KierowcaTreść komentarza: Dokładnie. W punkt. I przyczepiło się do tego kilku pieniaczy, w tym takich którzy tzw. kapitał polityczny chcą zbić.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: CzłowiekTreść komentarza: Mnie nic nie boli a nadużywane przez Ciebue epitety typu " ćwoku" to POZIOM ZIOBRY czyli WIELKIE ZERO..... Zachowujesz się dokładnie tak samo jak "pan katecheta" którego tak bardzo nie lubisz. Prezentujecie obaj ten sam ZEROWY poziom intelektu i kultury. I co ? Boli ?Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: TomaszowianinTreść komentarza: A kiedy zostanie oddany Park Solidarności?! To jakiś cyrk, żeby na tyle czasu zamknąć dostęp! Miał być oddany w październiku ubiegłego roku, a mamy już kwiecień! Zero informacji dla mieszkańców! Postępowanie poniżej krytyki.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Załóż Pan okulary bo ja GO widzę na zdęciu. A z tym sługusem to radziłbym panu ważyć słowa nie trudno dopiąć komuś łatkę , ciekawe co pan byś robił będąc na jego miejscu.Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Panie prezydencie takie rozwiązanie S12 jest idealne tylko dla Białej Góry (kopalni). Sprzedaliśmy polskie złoto i teraz im jeszcze będziemy drogi budować. Niech piasek wywożą wagonami. Nie wspomnę o Hucie wybudowana w Niewiadowie po drugiej stronie Pilicy. Czas pomyśleć o naszym SPOŁECZEŃSTWIEŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: EchTreść komentarza: Litości. Nawet jednostka wojskowa nie jest w granicach miasta - a każdy tak myśli. Przestańcie straszyć ludzi że ktoś zniszczy nz czy groty - mówcie że wam o domy chodzi - a nie manipulujecieŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama