Młodzieżowa Rada Miasta Tomaszowa Mazowieckiego liczyć będzie 21 członków i ma mieć charakter konsultacyjny oraz inicjujący. Tworzyć ją będzie młodzież uczącą się szkołach funkcjonujących na terenie miasta. Studenci szkół wyższych wybierać będą po 2 radnych, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych po 2 radnych, a uczniowie gimnazjum po 1 radnym.
Zgodnie z nadanym statutem Młodzieżowa Rada nie jest powinna być związana z żadną partią polityczną lub ugrupowaniem politycznym. Przy maksymalnie upartyjnionej Radzie Miejskiej warunek ten może być niestety trudny do spełnienia, zważywszy, że miejski samorząd ze swego grona wybrać musi dwie osoby do stałej współpracy z młodzieżą.
To, czy MRM będzie funkcjonowała w sposób kreatywny i konstruktywny oraz czy będzie miała też swój walor edukacyjny zależało będzie od zaangażowania właśnie tych dwóch osób. Poza dobrymi chęciami osoby te powinny mieć więc dobry kontakt z młodymi ludźmi. W obecnej radzie miejskiej widzę tylko jedną taką osobę i jest nią Tomasz Zdonek.
Kadencja Młodzieżowej Rady trwać ma rok i sześć miesięcy. Obsługę administracyjną zapewni Prezydent Miasta za pośrednictwem Wydziału Edukacji oraz Biura Rady Miejskiej. MRM podobnie jak "dorosła" Rada mieć będzie swoje prezydium oraz stałe komisje problemowe.
Wśród celów działania Młodzieżowej Rady znajdują się: zapewnienie czynnego udziału młodzieży w procesie podejmowania decyzji bezpośrednio wpływających na sposób i jakość ich życia; przygotowanie do świadomego i aktywnego korzystania z zasad demokracji w życiu swoich społeczności; integracja i współpraca środowisk młodzieżowych; organizacja aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym; inspirowanie uczestnictwa młodzieży w rozwoju kulturalnym oraz kształtowanie postaw prozdrowotnych i proekologicznych.
Główne zadania to: inicjowanie działań dotyczących życia młodych ludzi w mieście, a w szczególności: nauki, kultury, sportu i rekreacji oraz ochrony środowiska; opiniowanie projektów uchwał Rady Miejskiej dotyczących wyżej wymienionych zagadnień; występowanie do Prezydenta lub Rady Miejskiej z wnioskami o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej; organizowanie imprez o charakterze kulturalnym, sportowym, proekologicznym i charytatywnym; współpraca z samorządami szkolnymi, władzami Miasta, oraz organizacjami społecznymi w zakresie spraw dotyczących bezpośrednio młodzieży.
Napisz komentarz
Komentarze