Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 17:05
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Rada Powiatu wspiera chorych na raka

Rada Powiatu Tomaszowskiego przyjęła dzisiaj uchwałę, wyrażającą poparcie dla starań Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Nu-Med o uzyskanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wniosek o włączenie uchwały złożyła Komisja Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych.

- W miniony wtorek mieliśmy przyjemność odwiedzić CDiTO w części wyjazdowej naszej komisji - mówi przewodniczący komisji Mariusz Strzępek. - Była okazja nie tylko porozmawiać o problemach związanych z brakiem kontraktu ale obejrzeć nowoczesne i funkcjonalne a przede wszystkim przyjazne dla pacjenta wnętrza i najnowszej generacji sprzęt używany do leczenia chorych. Zaproponowana przez nas uchwała to nie tylko efekt tej wizyty ale również a nawet przede wszystkim odpowiedzieć na zapotrzebowanie społeczne.

Reklama

A trzeba przyznać, że jest ono u nas ogromne. Nu-Med wspierają nie tylko samorządowcy (pismo w tej sprawie do NFZ skierował wcześniej Zarząd Powiatu Tomaszowskiego a Marcin  Witko obiecał włączyć się do lobbingu na rzez leczenia chorych na raka w Tomaszowie), ale również organizacje społeczne, takie jak chociażby stowarzyszenie Amazonek.

W krótkim czasie udało się zebrać blisko 5 tysięcy podpisów a akcja ich zbierania trwa nadal. Dyrekcja Centrum liczy, że wszystkie te działania odniosą skutek i, że już niedługo będzie można leczyć nowotwory w Tomaszowie w pełnym wymiarze.

Województwo łódzkie i mazowieckie to dwa regiony Polski wskazywane jako obszar najczęstszego występowania zachorowań na raka.  Jedyny szpital leczący choroby nowotworowe to łódzki szpital im. M. Kopernika. Region nie spełnia norm Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie wyposażenia w aparaturę do radioterapii, która rekomenduje jeden aparat na 250 000 mieszkańców (w województwie łódzkim jeden aparat przypada na 400 000 mieszkańców).

Pacjenci z Tomaszowa zmuszeni są więc leczyć się w Łodzi, oczekiwać w długich kolejkach. Wielu z nich z leczenia rezygnuje. Część na leczenie na odległość po prostu nie stać.  

Na dzień dzisiejszy ośrodek prowadzi działalność medyczną nie posiadają kontraktu z NFZ, prowadząc stały dialog i korespondencje z płatnikiem, w celu zabezpieczenia świadczeń na terenie Tomaszowa Mazowieckiego, powiatu tomaszowskiego i powiatów ościennych.  Starania o kontraktowanie usług medycznych z NFZ, Centrum podjęło już w 2013 roku, jeszcze na etapie planowania inwestycji.

W 2014 roku Ministerstwo Zdrowia przystąpiło do wdrożenia procedur tzw. "pakietu onkologicznego", który obowiązuje od 1 stycznia 2015 r. Ustawowo zdecydowano o wstrzymaniu kontraktowania usług onkologicznych na 2015 r., przedłużając aneksami umowy z dotychczasowymi placówkami.

- Choroba nie wybiera i może dotknąć każdego - mówi Marta Niemczyk, wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego. -  Żyjemy w czasach, w których chyba każdy miał wśród swoich bliskich kogoś z chorobą nowotworową. Dostępność do leczenie w miejscu zamieszkania ma więc kolosalne znaczenie zarówno dla chorych jak i ich rodzin. Nietrudno sobie wyobrazić całodniowe lub dłuższe wyprawy do innych miast, związany z tym stres i niedogodności. Ważni są też Ci, którzy leczą i diagnozują, a władze Nu-Med zapewniają, że zatrudniają specjalistów najwyższej klasy. 

Pytań w trakcie sesji nie brakowało. Mariusz Węgrzynowski starał dowiedzieć się, jakie korzyści będzie miał powiat tomaszowski z funkcjonowania placówki i czy CDiTO nie będzie prowadzić działalności konkurencyjnej w stosunku do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Interesował się też, czy pacjenci z Tomaszowa będą mieli pierwszeństwo w leczeniu

Na pytania radnych odpowiadał Jacek Stępnicki, reprezentujący Nu-Med. Podkreślał, duże zainteresowanie chorych tomaszowską placówką oraz fakt, że leczenie w niej jest nieodpłatne. Mimo braku kontraktu, na dzień 9 marca 2015 r. przyjęto w Szpitalu ponad 400 pacjentów, z czego: w poradni 317 osób, na oddziałach szpitalnych i do leczenia ambulatoryjnego 120 pacjentów, leczonych w zakresie chemio- i radioterapii. Dodatkowo wprowadzono kolejkę oczekujących, która liczy już 50-ciu pacjentów. 

W czasie ostatniego posiedzenia Komisji Zdrowia o współpracy z "onkologią" mówił również nowy prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Konrad Łukaszewski. W jego ocenie jest ona korzystna dla TCZ, który na rzecz CDTiO będzie świadczył szereg odpłatnych usług. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ad. 1 30.03.2015 21:28
To akurat wszystkim jest nam bliskie i tego chcemy.Prosimy napisać parę słów o tych "dziwnych " długach szpitala. Gdzie był wcześniej nadzór?

Reklama
wiktor 30.03.2015 12:32
gdyby jeszcze był tam odpowiedni sprzęt i fachowcy a z kontraktami jest tak, dadzą tu zabiorą tę część tam i będzie jak jest szkoda tylko ludzi

Beata Mincer 26.03.2015 21:53
Wspierajmy to co potrzebne jest mieszkańcom naszego miasta,powiatu.Dzięki wsparciu działalności Nu-med pomagamy wszystkim pacjentom onkologicznym z naszego terenu.Umożliwiamy Im łatwiejszy dostęp do świadczeń ratujących lub przedłużających życie w miejscu zamieszkania.POPIERAM!!!

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 35 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: KierowcaTreść komentarza: Dokładnie. W punkt. I przyczepiło się do tego kilku pieniaczy, w tym takich którzy tzw. kapitał polityczny chcą zbić.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: CzłowiekTreść komentarza: Mnie nic nie boli a nadużywane przez Ciebue epitety typu " ćwoku" to POZIOM ZIOBRY czyli WIELKIE ZERO..... Zachowujesz się dokładnie tak samo jak "pan katecheta" którego tak bardzo nie lubisz. Prezentujecie obaj ten sam ZEROWY poziom intelektu i kultury. I co ? Boli ?Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: TomaszowianinTreść komentarza: A kiedy zostanie oddany Park Solidarności?! To jakiś cyrk, żeby na tyle czasu zamknąć dostęp! Miał być oddany w październiku ubiegłego roku, a mamy już kwiecień! Zero informacji dla mieszkańców! Postępowanie poniżej krytyki.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Załóż Pan okulary bo ja GO widzę na zdęciu. A z tym sługusem to radziłbym panu ważyć słowa nie trudno dopiąć komuś łatkę , ciekawe co pan byś robił będąc na jego miejscu.Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Panie prezydencie takie rozwiązanie S12 jest idealne tylko dla Białej Góry (kopalni). Sprzedaliśmy polskie złoto i teraz im jeszcze będziemy drogi budować. Niech piasek wywożą wagonami. Nie wspomnę o Hucie wybudowana w Niewiadowie po drugiej stronie Pilicy. Czas pomyśleć o naszym SPOŁECZEŃSTWIEŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: EchTreść komentarza: Litości. Nawet jednostka wojskowa nie jest w granicach miasta - a każdy tak myśli. Przestańcie straszyć ludzi że ktoś zniszczy nz czy groty - mówcie że wam o domy chodzi - a nie manipulujecieŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama