W tym roku obchodzona będzie 70- rocznica zakończenia II wojny światowej i tej tematyce poświęcone były zagadnienia konkursowe. Uczniowie szkół podstawowych pisali prace na temat: Przedstaw sylwetkę jednego z bohaterów z czasów II wojny światowej, które może być przedstawiany jako wzór patriotyzmu we współczesnych czasach. Zadaniem gimnazjalistów było zmierzenie się z następującym tematem: Rzymski mówca i polityk Cyceron powiedział, że „historia jest nauczycielką życia”. Przedstaw wybrane przez Ciebie wydarzenia z czasów II wojny światowej, które nie mogą zostać zapomniane. Łącznie na konkurs wpłynęło 109 prac ze wszystkich tomaszowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w gościnnych i stylowych wnętrzach Miejskiej Biblioteki Publicznej (kamienica rodziny Knothe), do których zapraszała ubrana w mundury młodzież ze „Strzelca”. Prowadzący spotkanie dyrektor MDK Tomasz Zdonek przywitał przybyłych gości w osobach: Wiceprezydent Miasta Zofii Szymańskiej, Prezesa Koła nr 2 Światowego Związku Żołnierzy AK Mariana Makowskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Pierścińskiego, Zastępcy Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Haliny Szczucińskiej, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewy Adamskiej, księdza proboszcza Parafii Św. Antoniego Edwarda Wieczorka. Szczególnie ciepło został powitany gość honorowy spotkania dr ppłk Halina Kępińska- Bazylewicz „Kora”, żołnierz ZWZ- AK, która na zaproszenie „emdeku” gościła w naszym mieście już po raz szósty i kolejny raz w bardzo ciekawy i inspirujący sposób podzieliła się swoimi bogatymi i cennymi doświadczeniami z czasów okupacji oraz ponurego okresu stalinowskiego, kiedy była szykanowana przez władze Polski Ludowej.
Niezwykłe wrażenie wywarł nastrojowy recital przygotowany przez wokalistów z popularnego „emdeku”, który został opracowany przez Łukasza Borońskiego. W repertuarze z płyty „Panny Wygnane” wystąpili: Kaja Zdonek, Kamila Kamocka, Agata Milczarek, Natalia Suros i Adam Wiączek.
O wynikach konkursu poinformował przewodniczący Komisji Konkursowej Radosław Pająk. W kategorii szkół podstawowych laureatami zostali: Anna Antczak (SP 12), Dominika Doromoniec (SP 6),Jakub Kafar (SP 12), Jakub Kulbat (SP 1), Julia Olejnik (SP 14), Oliwia Piotrowska (SP 14), Aleksandra Polus (SP 13), Oliwia Sobczak (SP 7). Z kolei w kategorii szkół gimnazjalnych tytuły laureata otrzymali: Kinga Bernacka (Gim. 8), Filip Celoch (Gim. 4), Mariola Dyńdo (Gim. 3), Kacper Kurc (Gim. 6), Joanna Poddębniak (Gim. 7), Wojciech Rżanek (Gim. 7) oraz Małgorzata Warczyńska (Gim. 4)
- To, że konkurs przywracający pamięć o bohaterach z czasów wojny i po wojnie cieszy się taką popularnością, to duża zasługa nauczycieli historii z tomaszowskich szkół, którzy nie tylko zachęcają swoich uczniów do udziału w konkursie, którego tematyka często wykracza poza ramy programowe, ale również przekazują im na ten temat rzetelną wiedzę- mówi dyrektor MDK Tomasz Zdonek i już dzisiaj zaprasza na II rodzinny rajd rowerowy im. rotmistrza Witolda Pileckiego, który zaplanowany jest na niedzielę 10 maja.
Napisz komentarz
Komentarze