Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 grudnia 2024 05:35
Reklama
Reklama

Czas na Radę Seniorów

18 lutego 2015 roku odbyło się posiedzenie Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej, na które zaproszono przedstawicieli tomaszowskich środowisk senioralnych. W spotkaniu uczestniczyła wiceprezydent Zofia Szymańska. W trakcie posiedzenia zaprezentowano projekt statutu tomaszowskiej Rady Seniorów. Na marzec, zaplanowano ostateczne przyjęcie tego dokumentu i przekazanie go pod obrady Rady Miejskiej.

Możliwość powoływania Rad Seniorów wprowadziła pod koniec 2013 roku nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym. Artykuł 5c nakłada na gminę obowiązek sprzyjania solidarności międzypokoleniowej oraz tworzenia warunków do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej. Radę seniorów tworzy się z inicjatywy organu stanowiącego lub wykonawczego samorządu, bądź na wniosek zainteresowanych środowisk. Ma ona z założenia charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny.

 

Mimo tego, że upłynęło już blisko półtora roku od wejścia w życie nowych przepisów tylko w kilkudziesięciu spośród ponad 2,5 tysiąca polskich gmin takie Rady Seniorów zostały powołane do życia. Takie dane zaprezentowano w tym tygodniu w trakcie konferencji  zatytułowanej „Ogólnopolskie Spotkanie Rad Seniorów. Zoom na Rady Seniorów. Diagnoza i wyzwania”, a która zorganizowana została przez sejmową komisję polityki senioralnej oraz Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

 

Na konferencji przedstawiono wyniki badania zrealizowanego w 2014 r. w ramach projektu „zoom na rady seniorów”. Przeprowadzono je w oparciu o dane dotyczące 76 rad funkcjonujących już na terenie kraju. Pokazały one, że Rady powoływane są rzadko z inicjatywy samych osób starszych, a jeszcze rzadziej z inicjatywy organizacji społecznych, działających na rzecz seniorów. Najczęściej inicjatywa leży po stronie prezydentów i burmistrzów. W Tomaszowie organizacje zrzeszające osoby w starszym wieku należą do najaktywniejszych w całym mieście.

 

Ze wspomnianego wyżej badania wynika, że rady seniorów, pełnią przede wszystkim funkcję aktywizacyjno-integracyjną. Współpracują najczęściej samorządem - wydziałami zdrowia, edukacji, spraw społecznych urzędów gmin, a w następnej kolejności z lokalnymi instytucjami kultury; seniorskimi organizacjami pozarządowymi i Uniwersytetami Trzeciego Wieku; domami dziennego pobytu oraz ośrodkami pomocy społecznej.

 

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. W tym terminie wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska zamierza zorganizować obrady parlamentu seniorów na wzór odbywającej się co roku 1 czerwca sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

 

Warto zauważyć, że w Polsce od kilkunastu lat obserwujemy proces zmiany struktury demograficznej i rosnący udział osób starszych w całej populacji. Według danych GUS osoby powyżej 65. roku życia stanowią obecnie ok. 15 proc. ludności kraju. Dane Eurostatu wskazują, że w 2060 r. co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej będzie miał 65 lat i więcej.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

... 21.02.2015 14:37
A gdzie przedszkolna i żłobkowa rada? Przedszkolaki też mogą coś wymyśleć.

21.02.2015 14:30
Jak zwykle trzeba krytykować zamiast się cieszyć z takich inicjatyw, powstanie jeszcze młodzieżowa rada- zawsze może ktoś wpadnie na jakiś pomysł, który będzie warto wprowadzić w życie

Ajdejano 21.02.2015 11:54
Jeżeli przepis obligatoryjnie tak mówi - to taka rada seniorów musi być powołana. Jest tylko jeden szkopuł. W założeniach ustawodawcy było, że taki twór będzie pomocny dla samorządów w zakresie doradzania, opiniowania, inicjowania itp., itd. Ludzie: wielki kaktus wyrośnie mi na dłoni - jak samorządy będą brały pod uwagę jakiekolwiek bączki takich rad. Ci wszyscy zafajdani radni różnych szczebli wykorzystują swoje mandaty wyłącznie do załatwiania swoich własnych interesików i przecież nie będą przejmować się jakimiś porąbanymi staruszkami . Ten pomysł z tą radą starców - to taki zwykły "pic na wodę", usiłujący wmówić, że "wadza" tak bardzo przejmuje się tymi starcami. Tak naprawdę ,"wadza" ma jeden cel: do 67 lat niech żyją wszyscy i pracują, bo wtedy płacą składki i utrzymują ZUS, któremu złodziejskie państwo zabiera - ile tylko może, a po przejściu na emerytury - niech wykańczają się jak najszybciej w miarę możliwości wszyscy - bo to te darmozjady emeryci zabierają kasę państwu-złodziejowi .

Opinie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama