Tamte lata były dla mnie powodem innych zaskoczeń: przecierałem oczy ze zdumienia, widząc na wystawie tomaszowskiej księgarni wydaną przez Amigę płytę Big Billa Broonzy'ego, postawioną obok płyt Mieczysława Fogga. Zza żelaznej kurtyny docierały już do mnie płyty takich grup jak Cuby and Blizzards, Keef Hurtley Band czy Aunsley Dunbara, ale ja wówczas najbardziej ceniłem Mahavishnu Johna McLaughlina.
Alexisa Kornera nazywa się "ojcem" brytyjskiego bluesa. Kiedy o nim piszę, wiem, że dostanie mi się po uszach od mojego przyjaciela, Jurka, miłośnika i znawcy historii bluesa. Ale co mi tam, najwyżej podpadnę. Z muzyką Alexisa Kornera spotkałem się poprzez jego grupę CCS. Pamiętam jak na okrągło słuchałem ich wykonania " Whole lotta love ".
Alexis Korner urodził się w Paryżu, w 1928 roku. Wyemigrował do Anglii z całą rodziną przed II wojną światową. Grał na gitarze i fortepianie. W wieku dwudziestu lat występował z grupą Chrisa Barbera, stając się częścią londynskiej sceny muzyki skifflowej. Tam poznał grającego na harmonijce ustnej Cyril Davisa. W 1962 roku – ponieważ większość klubów jazzowych w Londynie odmówiła im występów – otworzyli razem klub bluesowy w dzielnicy Soho. Występowały tam również sławy amerykańskiego bluesa – między innymi Muddy Waters, twórca szkoły chicagowskiej.
Od 1961 roku grupa Alexisa Kornera, Blues Incorporated, stała się wylęgarnią wspaniałych muzyków. Dzięki wspólnemu muzykowaniu poznali się przyszli członkowie takich grup jak: Graham Bond Organization, Rolling Stones, Free, Cream czy Led Zeppelin. Obok siebie stali wtedy nikomu nieznani Graham Bond, Jack Bruce, Charlie Watts, Ginger Baker, Eric Burdon, Dick Heckstall-Smith, Brian Jones, Jimmy Page czy Long John Baldry. Koncerty jego grupy przyciągały miłośników bluesa z całej Anglii. To kolebka narodzin brytyjskiego rhythm and bluesa. Żartując po latach, Korner wspominał, że podczas niemieckiego nalotu słuchał bluesmana Jimmy Yanceya i od tego czasu wszystko, co chciał robić to grać bluesa.
W 1962 roku Blues Incorporated został zaproszony do Marquee Club w Londynie. Tam zespół został zauważony przez Jacka Gooda, który doprowadził do podpisania kontraktu z firmą płytową Decca. Dodam, że Decca Records wcześniej odrzuciła nagrania nieznanej wówczas grupy The Beatles i do dzisiaj jest to uważane za największą wpadkę przemysłu fonograficznego. Wydana w listopadzie 1962 roku płyta Alexis Korner's Blues Incorporated "R&B from the Marquee" to pierwszy album w historii brytyjskiego bluesa. Pierwszy album pierwszej brytyjskiej grupy bluesowej.
Alexis Korner przez całe życie był propagatorem muzyki bluesowej. Cały czas koncertował, ale raczej stał na uboczu tworzącego się wówczas przemysłu muzycznego i tej całej brytyjskiej inwazji rocka. Prowadził swoje sławne audycje w radiu BBC i przedstawiał nagrania nieznanych w Europie muzyków bluesowych zza oceanu. W skład ostatniej grupy Kornera w 1981 roku wchodzili jego dawni przyjaciele: Jack Bruce, Ian Stevart i Charlie Watts. Zawsze powtarzał: "Nie lubię swoich płyt. Nigdy nie zrealizowałem tego, co słyszę w moim umyśle, lecz ciągle staram się".
PW
Napisz komentarz
Komentarze