- To już jest ostatnia pora aby w sposób bardzo kategoryczny wskazać, że istnieje zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników dróg. Samorządy kategorycznie nie przejmą tej drogi, ponieważ ma ona status drogi krajowej. Nie ma możliwości budżetowych, żeby z podatków mieszkańców utrzymywać drogę, z której korzystają mieszkańcy całej Polski – komentował dla regionalnego portalu nasze.fm, Piotr Niedźwiecki prezydent Zduńskiej Woli.
W czasie spotkania zwrócono uwagę na fakt, że "krajówki", które mają przejmować w swoje władanie samorządy często nie wpisują się w definicję dróg gminnych, do których zalicza się drogi o znaczeniu lokalnym niezaliczone do innych kategorii, stanowiące uzupełniającą sieć dróg służących miejscowym potrzebom.
Problemem jest nie tylko bieżące utrzymanie dróg, czyli ich odśnieżanie, sprzątanie itd. ale także koszty związane z oświetleniem.
- Problemy nas również dotyczą - mówi prezydent Marcin Witko. - Faktury za oświetlenie ósemki w granicach naszego miasta już do nas docierają, ale my za nie póki co nie płacimy, w ramach porozumienia, jakie zawarliśmy z innymi gminami, leżącymi przy drogach numer 8 i 12
Witko uważa za skandal, że na samorządy nakładane są wciąż nowe zadania bez wskazanie środków na ich finansowanie. Przywołuje przykład gminy Drużbice, gdzie utrzymanie drogi krajowej kosztuje milion złotych, przy siedemnastomilionowym budżecie, jakim ta gmina dysponuje.
- Oświetlenie jednego dużego węzła drogowego potrafi kosztować ponad 200 tysięcy złotych rocznie - mówi prezydent. - W czasie projektowania i budowy nikt się nie zastanawiał nad tym, by zastosować energooszczędne technologie albo korzystać z odnawialnych źródeł energii.
- Zgodnie z ustawą powinniśmy opłacać nie tylko koszty energii ale również konserwacji urządzeń, tylko, że nikt nam ich fizycznie nie przekazał a firma, która lampy montowała ma przez dwa lata zajmować się ich konserwacją - dodaje wiceprezydent Grzegorz Zań. - Mówi się o nowelizacji ustawy w taki sposób, by koszty oświetlenia spoczywały na zarządcy drogi.
Prawo energetyczne
Art. 18. 1. Do zadań własnych gminy w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe należy:
1) planowanie i organizacja zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy;
2) planowanie oświetlenia miejsc publicznych i dróg znajdujących się na terenie gminy;
3) finansowanie oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych znajdujących się na terenie gminy;
4) planowanie i organizacja działań mających na celu racjonalizację zużycia energii i promocję rozwiązań zmniejszających zużycie energii na obszarze gminy
Napisz komentarz
Komentarze