W samym Tomaszowie zamknięto: Poradnie Rodzinną - Jarosław Krawczyk, MIRMED, Poradnię Rodzinną - Jacek Patykowski, Sp-ka Lekarska ZDROWIE, MEDICA, MULTIMED.
Dlaczego lekarze nie chcą dogadać się z Ministrem Arłukowiczem? Oni sami twierdzą, że to minister nie chce dogadać się z nimi. Problemem podstawowym są jednak oczywiście i jak zawsze są pieniądze. Od nowego roku Ministerstwo co prawda zwiększyło kwoty przeznaczone na jednego pacjenta, jakie otrzymują lekarze rodzinni do kwoty 136 złotych rocznie, jednak zabrano im dodatki za leczenie pacjentów przewlekle chorych.
Na POZ-ty nałożono dodatkowe też dodatkowe obowiązki związane ze sprawozdawczością oraz koszty związane z tzw. pakietem onkologicznym. Zdaniem lekarzy nowelizacja ustawy przygotowana została w pośpiechu i bez żadnego planu finansowego. Uważają też, że zmiany premiują duże zakłady opieki zdrowotnej kosztem małych przychodni, prowadzonych przez lekarzy rodzinnych.
W odpowiedzi minister twierdzi, że Porozumienie Zielonogórskie co roku po prostu szantażuje ministerstwo kosztem pacjentów.
Pacjenci znajdują się jednak na rozdrożu. Mało ich obchodzi, kto w tym sporze ma rację. Odwiedzając własne przychodnie, zastawali dzisiaj drzwi zamknięte a na nich wywieszone kartki odsyłające do szpitala bądź bezpośrednio do NFZ-tu. Chorzy narzekają i nie można im się dziwić. Wszyscy oglądamy od 25 lat manipulacje różnych ekip rządzących w naszym kraju przy służbie zdrowia. Pojawia się coraz więcej nowoczesnego sprzętu (którego zakup opłacano często z funduszy UE) a jakość leczenia jest na coraz niższym poziomie, rosną natomiast kolejki do lekarzy specjalistów.
- Tomaszowski szpital jest w stanie zapewnić opiekę medyczną wszystkim osobom potrzebującym - wyjaśnia Bartłomiej Matysiak, członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego. - Zarząd spółki ma zapewnienie, że koszty jakie z tego tytułu ponosi TCZ zostaną zrekompensowane w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Matysiak podkreśla jednak, że prawdziwym problemem może być zamknięcie przychodni w tak odległych miejscach naszego powiatu, jak gmina Będków. - Czas dojazdu do TCZ jest tu zdecydowanie dłuższy niż z Lubochni bądź Ujazdu. Na szczęście dochodzą do nas pozytywne sygnały, że lekarze w gminach umowy jednak podpisują.
Liczba pacjentów, jakich obsłużył dzisiaj szpitalny SOR była zdecydowanie wyższa niż ma to zwykle miejsce. W sumie obsłużono ok 70 osób w tym 40 dzieci. Szpital ze wzmożonym ruchem sobie poradził. Za każdą przyjęta osobę otrzymać ma ok. 45 złotych. Protest lekarzy jest więc okazją do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Na Szpitalny Oddział Ratunkowy oddelegowano dodatkowych lekarzy z oddziałów wewnętrznego i pediatrycznego.
NFZ zachęca pacjentów do zmiany przychodni a lekarzy do zakładania nowych poradni rodzinnych.
Najnowsze (na godz. 18) dane dotyczące leczenia w poradniach POZ od 2 stycznia 2015 r. w województwie łódzkim:
· 395 podpisanych umów
· 50 umów niepodpisanych
· 90,8 % pacjentów leczy się jak dotąd
· 12 powiatów ma podpisane wszystkie umowy
NFZ ma deklarację utworzenia nowych poradni POZ w Piotrkowie, w Wieruszowie w Szpitalu, w Tomaszowie Mazowieckim, Kutnie i Rawie Mazowieckiej. 2 niedawno otwarte poradnie POZ w Piotrkowie Trybunalskim mają wolne miejsca na listach aktywnych: NZOZ Er-med. oraz NZOZ Piotrkowskie Centrum Zdrowia – czekają na pacjentów.
Napisz komentarz
Komentarze