W miniony weekend można było obejrzeć w O.K. „TKACZ” dwa spektakle, "Piaskownicę" teatru California i sztukę „Baśń z mchu i liszaja” w wykonaniu Jana Kochanowskiego i Leszka Bzdyla, twórców teatrów Cinema i Dada von Bzdülöw.
Łódzki Teatr California działa od 2005, wtedy jeszcze jako grupa pod azwą Sfumato; przy ŁDK – u od 2008 r. Założycielem i reżyserem sztuk jest Piotr Maszorek, absolwent kulturoznawstwa na UŁ. Tworzy teatr społecznie niezaangażowany, taki, którego misją jest opowiadanie historii dot. relacji międzyludzkich. Laureaci wielu nagród, m.in. I Nagroda na festiwalu ŁÓPTA za sztukę „Baranek”, „Iluzje” , a w br. I Nagroda właśnie za pokazaną w sobotę w O.K.”TKACZ” Piaskownicę”, która jest ich 7. spektaklem, będącym adaptacją znanej sztuki Michała Walczaka o tym samym tytule.
Sztuka traktuje o zdziecinniałych dorosłych lub –jak kto woli – o dorosłych dzieciach. Bohaterami są: Miłka i Protazek (w tych rolach Karolina Hoempel i Jakub Lisiak), którzy
próbują budować pierwsze relacje damsko- męskie. Fabuła dowodzi prawdy, że chemia nie jest wystarczającym spoiwem gwarantującym możliwość zrozumienia drugiego człowieka.
Wśród publiczności znaczną część stanowiła młodzież, która podczas omówienia wyraźnie akcentowała, że język popkultury, wykorzystywany w tym spektaklu, jest tym, który przemawia do młodego człowieka. Ożywiona dyskusja dowodzi, że teatr alternatywny ciągle wzbudza emocje i może spełniać istotną rolę.
W niedzielnym spektaklu twórcy z grupy Scena Robocza w swojej "Baśni z mchu i liszaja" za kanwę wzięli utwór włoskiego fantasty, Italo Calvino. To nietuzinkowo „opowiedziana” historia o człowieku, o poszukiwaniu relacji z innymi, o szukaniu swojego miejsca. Perfekcyjny ruch sceniczny, duża doza absurdu idealnie sprzyjały grze skojarzeń.
Mimo iż więcej było w spektaklu ruchu niż słów, widzowie idealnie odebrali intencję autorów. Były momenty skupienia, śmiechu, ale i … zawstydzenia. Elementy interaktywnej gry z widzem przyczyniły się do pokochania duetu Kochanowski/Bzdyl od pierwszej sceny.
Po spektaklu odbyła się dyskusja pomiędzy aktorami i tomaszowianami, którzy niezwykle otwarcie przyjęli tę niecodziennie spotykaną formę teatru alternatywnego.
Napisz komentarz
Komentarze