Jak należy interpretować pojęcie sprzedaży i targowiska? Zgodnie z definicją, targowisko to każde miejsce, w którym prowadzona jest sprzedaż, przy czym za prowadzenie sprzedaży uznaje się już samo wystawienie towaru oznaczonego ceną, a nie tylko sfinalizowane transakcje.
- Z racji, iż definicja targowiska jest bardzo szeroka, pobieranie opłat targowych na rzecz gminy jest możliwe wszędzie tam, gdzie prowadzony jest handel, bez względu na miejsce jego prowadzenia, tego kto jest właścicielem targowiska i czy jest ono prowadzone na podstawie stosownej koncesji i w miejscu do tego przeznaczonym – tłumaczy Filip Wszołek, Dyrektor Oddziału Tax Care w Łodzi.
Kto powinien uiścić opłatę targową?
Opłata za handel na targowisku obowiązuje zarówno osoby fizyczne, prawne, jak i jednostki organizacyjne, które osobowości prawnej nie posiadają. Dodatkowo pobierana jest niezależnie od innych należności, co do których obowiązują odrębne przepisy (np. opłata za usługi świadczone przez właściciela targowiska lub korzystanie z dostępnych na targowisku urządzeń). Jednym zdaniem, obowiązek podatkowy w zakresie opłaty targowej dotyczy wszystkich podmiotów sprzedających we wszelkich miejscach, również targowiskach prywatnych.
- Opłata targowa ma charakter lokalny, a upoważnienie do jej poboru posiadają: prezydent miasta, burmistrz bądź wójt, właściwi dla miejsca, w którym znajduje się dane targowisko. Ustalenie w drodze uchwały zasad poboru, terminów płatności oraz wysokości stawki należy natomiast do rady gminy. Jest ona jednak ograniczona poprzez ustawę o opłatach i podatkach lokalnych, która mówi, że stawka opłaty targowej w roku 2014 r. nie może przekroczyć 764,62 zł dziennie, a w 2015 r. - 767,68 zł – tłumaczy Filip Wszołek, Dyrektor Oddziału Tax Care w Łodzi.
Kto jest zwolniony z opłaty
Opłata targowa może być pobierana w każdym miejscu, w którym prowadzony jest handel, w tym w budynkach lub ich częściach, które w rozumieniu rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie klasyfikacji środków trwałych (Dz. U. nr 112, poz. 1317 z późn. zm.) są halami używanymi do targów, aukcji i wystaw, przy założeniu, że osoby dokonujące w tych miejscach sprzedaży nie są jednocześnie podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowisku. Ustawodawca przewiduje jednak pewien drobny wyjątek od reguły. Zwolnieni z tej opłaty są płatnicy podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach, takimi jak grunt czy budowla. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku najemców nieruchomości, w której sprzedaż jest prowadzona. Jeśli najemca prowadzący sprzedaży na targowisku nie jest jednocześnie podatnikiem podatku od nieruchomości, będzie miał obowiązek uiszczenia opłaty targowej.
Napisz komentarz
Komentarze