Katalog Zabytków Sztuki w Polsce podaje, że zabudowania gospodarcze powstały tu około połowy XIX wieku. Istniały tu wówczas spichlerz murowany, piętrowy, na planie prostokąta, kryty dachem dwuspadowym. Majątek natomiast należał do rodziny Sokolnickich. Przed II Wojną Światową był on własnością braci Tytusa i Bogdana Wilskich, do których należał też folwark w Małej Woli i majątek w Wilkowicach. Jak wynika z ustnych relacji administratorem obiektu był zbankrutowany herbowy szlachcic Wiktor Rutkowski. Zabudowania obejmowały 6 „czworaków”, w których mieszkało po 12 rodzin, a każda rodzina miała tylko jedną izbę; obora, stajnia, owczarnia, spichrz, kuźnia, stolarnia, tartak i gorzelnia.
Tytus Wilski ożenił się z córką stryja, Stefana Wilskiego, który był właścicielem majątku Rogów. Zginął w pierwszych dniach II Wojny Światowej, pochowany został w Wysokienicach. Jego żona wyszła ponownie za mąż za Polaka z rejonu poznańskiego o nazwisku Szulczewski. Administrował on majątkiem przez całą okupację. Po 1945 roku Szulcewska z mężem wyjechała, a majątek rozparcelowano. Od 1949 roku w dworku znajdowała się ośmio-, później trzy- klasowa szkoła. Pozostałe grunty przylegające do dworku przekazano Spółdzielni Kółek Rolniczych.
Dwór obecnie się tu znajdujący, możecie obejrzeć na fotografiach. Budynek jest murowany z cegły, kryty papą (dawniej blachą), w przeszłości podłogi stanowiły parkiety, obecnie deski. Jest on parterowy, na wysokim podpiwniczeniu, z piętrowym ryzalitem w drugiej osi, gdzie znajdowało się główne wejście. Remont dworku przeprowadzono w 1974 -75 roku podczas którego rozebrano wieżyczkę, usunięto gzymsy i wymieniono pokrycie dachowe z blachy na papę.
Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem z licznymi okazami starodrzewia. Rosną tutaj m.in. topole, brzozy, buki, dęby, klony, lipy, świerki i sosny. Obecnie park jest jednak mocno zaniedbany. Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków: dwór wpisano do rejestru zabytków. W 2024 roku została wykonana Inwentaryzacja. Architektoniczno-Budowlana.
Pasjonaci historii lub potencjalni nabywcy mogą nieruchomość obejrzeć. Dojazd ulicą asfaltową od trasy (Czerniewic) - 3 km. Nieruchomość położona jest przy Puszczy Spalskiej, od Warszawy - 80 km, od Łodzi -65 km. od Tomaszowa Maz. - 20 km., od Rawy Mazowieckiej 15 km.
Obecna cena ofertowa to nieco ponad 750 tysięcy złotych. Właściciel sugeruje jednak możliwość jej negocjacji. Remont to spore wyzwanie. I to nie tylkko finansowe
Napisz komentarz
Komentarze