[reklama2]
Reżyserem, scenografem, a zarazem jednym z wykonawców był Jarosław Figura, aktor Sceny Plastycznej KUL, student reżyserii na PWST we Wrocławiu. Na scenie towarzyszyli mu tomaszowscy amatorzy, często ludzie po przejściach, którym praca nad spektaklem pozwoliła przemyśleć swoje własne życie.
Spektakl swój przekaz opierał na kompilacji gry świateł, muzyki i choreografii, co w efekcie zaowocowało niezwykłym klimatem spokoju i kontemplacji. Dawało się wyraźnie odczuć rozdarcie głównego bohatera pomiędzy dwoma powołaniami, do bycia artystą i niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Świadomie wprowadzone przez reżysera blekouty prowokowały do refleksji i dawały czas do własnych przemyśleń.
"Brat naszego Boga" to dramat pisany przez Karola Wojtyłę w drugiej połowie lat 40. Na swoją premierę czekał jednak do grudnia 1980 roku. Była to pierwsza sztuka Karola Wojtyły wystawiona w Polsce.
Sztuka została zainspirowana postacią żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Adama Chmielowskiego. Chmielowski, malarz i teoretyk sztuki, stał się założycielem zgromadzenia albertynów i jako brat Albert zajmował się w Krakowie pomocą biednym, upośledzonym i chorym.
Napisz komentarz
Komentarze