Pierwszy punkt programu poprzedzony został przywitaniem zebranej na sali widowni przez Barbarę Przybysz, dyrektor OK TKACZ oraz wystąpieniem Prezydenta miasta Rafała Zagozdona.
Następnie głos zabrała pomysłodawczyni oraz koordynatorka projektu - Justyna Biernat, która przybliżyła ideę wydarzenia oraz omówiła pokrótce trzy równoległe płaszczyzny podjętych w jego ramach działań.
- Głównym celem było przybliżenie mieszkańcom Tomaszowa Mazowieckiego kultury i tradycji Żydów, którzy kiedyś współtworzyli to wielokulturowe miasto, chcieliśmy przyjrzeć się zapomnianym historiom, marginalizowanym nazwiskom, chcieliśmy w sposób twórczy przekształcać te historie i tradycje – wyjaśniała.
Głos zabrał również prof. Krzysztof Witczak, który opowiedział barwne historie o losach i realiach życia tomaszowskich Żydów. Profesor omówił poszczególne części publikacji stanowiącej owoc przeprowadzonych warsztatów edukacyjnych, traktujące m.in. na temat kultury, edukacji, obyczajowości, cmentarzy, pracy, czy też obchodzonych świąt. Znajdziemy tam także liczne wiersze i wspomnienia Żydów, którzy zamieszkiwali w naszym mieście. Według zapowiedzi, książka ma ukazać się już pod koniec miesiąca i być ogólnodostępna. Trafi m.in. na półki szkolnych bibliotek.
Kolejnym punktem wieczoru było spotkanie z poetką, tomaszowianką - Elizą Segiet.
Licznie zgromadzeni wielbiciele poetyckich strof mieli okazję wysłuchać kilkunastu wierszy zaprezentowanych przez autorkę, przeplatanych różnego rodzaju opowieściami, związanymi również z okolicznościami ich powstania.
Można więc było nie tylko przybliżyć sobie postać pani Elizy, jako poetki, ale i jako człowieka. Swoją ekspresywnością zniosła sztuczne bariery i dała możliwość poznania, choć w niewielkim stopniusiebioe samej oraz tego, co jest dla niej inspiracją do tworzenia, które ze swych wierszy uznaje za te najbliższe sercu. Spotkanie poprowadzone zostało w otwartej formule, czytelnicy mieli możliwość zadawania pytań.
Ogłoszono także wyniki konkursu na fragment fikcyjnego pamiętnika z czasów dawnego wielokulturowego Tomaszowa Mazowieckiego, będącego jedną z inicjatyw podjętych w ramach projektu, oraz nagrodzono zwycięzców.
W kategorii wiekowej 10-15 lat, przyznano 2 pierwsze miejsca - dla Natalii Goździk z Gimnazjum nr 4, oraz miejsce ex aequo dla Hanny Sęk, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 12. Podobnie było w przypadku miejsca drugiego, zajęła je Małgorzata Warczyńska, z Gimnazjum nr 4 i ex aequo dla Klaudii Suska, również uczennicy Gimnazjum nr 4, w kategorii dorośli pierwsze miejsce otrzymała Gabriela Stefańczyk-Wlazło.
Wszystkie nagrodzone prace zostały wystawione do obejrzenia, była więc możliwość dokładnego zapoznania się z ich treścią, a także porozmawiania z ich twórczyniami.
Około godziny 18-stej rozpoczęła się projekcja filmu reportażowego będącego pokłosiem realizowanych warsztatów dziennikarskich. Krótki, ale pełen wymownych treści film przypominał dawne miejsca i historie związane z kulturą żydowską na terenach naszego miasta. Co ciekawe, przedsięwzięcie to stworzyło możliwość wspólnej, twórczej pracy nie tylko młodzieży. Każdy chętny mieszkaniec Tomaszowa, bez względu na wiek mógł włączyć się we współtworzenie powstającego filmu i wziąć w nim udział jako jeden z jego bohaterów.
Wydarzeniem zamykającym galę finałową był wspaniały koncert Karoliny Cichej i Spółki.
Trio zaprezentowało mieszankę utworów z różnych płyt artystki. Klamrą spinającą je wszystkie w tematyczną całość było hasło przewodnie koncertu "Pozdrowienia z Jidyszlandu." Wybrano te utwory, które stanowiły własne kompozycje muzyczne do tekstów literackich artystów tworzących w języku Jidysz z terenu województwa Podlaskiego, a więc miejsca pochodzenia kompozytorki, multiinstrumentalistki i wokalistki.
Nie była to muzyka łatwa w odbiorze, ale jedno było pewne albo wchodziło się w ten muzyczny świat całkowicie i z zaangażowaniem w każdy kolejny pojawiający się dźwięk, albo pozostawało poza nim. Nie było tu miejsca na obojętność.
Artystka po prostu była muzyką. Całość uzupełniała wspaniała gra świateł, liczne stare fotografie prezentujące ludność żydowską w tle, każdy utworów został pokrótce opowiedziany przez wokalistkę, można więc było nie tylko upajać się piękną muzyką na wysokim poziomie, ale też "wejść" w historię, jaka wydarzała się w każdym utworze, wiadomo było kto i o czym napisał w danym tekście, wszystko to razem stworzyło niesamowicie zgraną całość i naprawdę przeniosło w zupełnie inny świat, wprowadziło w rzeczywisty Jidyszland.
Projekt "Pasaże Pamięci - spotkanie z kulturą tomaszowskich Żydów" realizowany w formie cyklicznych wydarzeń kulturalnych. Jego oficjalne rozpoczęcie przypadło na dzień 21 lipca 2014r., kiedy to miała miejsce konferencja prasowa inaugurująca całe wydarzenie.
Kolejne tygodnie to szereg aktywnych i twórczych działań krążących wokół głównego tematu przedsięwzięcia. Zorganizowano m.in. warsztaty edukacyjne (sierpień) w których udział wzięło 11 osób, warsztaty dziennikarskie (wrzesień) z frekwencją 23 osób. Również we wrześniu przeprowadzono grę miejską "Śladami tomaszowskich Żydów", której uczestnikami okazali się nie tylko młodzież i dorośli, ale także spora ilość dzieci (łącznie 23 osoby).
Ogłoszono konkursy na fikcyjny pamiętnik z czasów dawnego, wielokulturowego Tomaszowa Mazowieckiego, a także na krótki film reportażowy dotyczący wielokulturowości naszego miasta.
Wspólnymi siłami, za pomocą nadesłanych od mieszkańców starych fotografii, pocztówek, listów lub innych zapisów historycznych powstała interaktywna strona internetowa mająca stanowić wirtualne archiwum miasta, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki żydowskiej, strona stale będzie się poszerzać o nowe zbiory, jej funkcjonowanie nie ustaje wraz z zamknięciem projektu.
Bardziej dociekliwych odsyłamy bezpośrednio do tejże strony: www.pasazepamieci.pl
Projekt realizowany był w ramach programu "Współorganizacja projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2014" w dniach 15 lipca-30 października 2014 roku w Ośrodku Kultury TKACZ w Tomaszowie Mazowieckim.
Napisz komentarz
Komentarze