Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:19
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Prawym okiem: pouczenie za wykroczenie

Kilka tygodni temu informowaliśmy na łamach naszego portalu o niewykorzystaniu przez członków Zarządu Powiatu Tomaszowskiego urlopów wypoczynkowych z ostatnich kilku lat.

Zgodnie z przepisami, po zakończeniu kadencji, pracownikom samorządowym, pochodzącym z wyboru, po rozwiązaniu z nimi stosunku pracy za niewykorzystany urlop należy się wypłata ekwiwalentu. W skrajnych przypadkach może on sięgnąć nawet 50 tysięcy złotych. Sprawą powiatowych urzędników zainteresował Państwową Inspekcję Pracy radny Grzegorz Haraśny. PIP przeprowadził kontrolę i potwierdził nieprawidłowości. Starosta Piotr Kagankiewicz oraz jego zastępca Sławomir Szewczyk zostali ukarani… upomnieniami.

 

na ten temat pisaliśmy w artykule Duża kasa na odchodne


Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w dniach 20.08.2014r. oraz 09.09.2014r. Protokół kontroli został podpisany bez zastrzeżeń przez Starostę Tomaszowskiego Piotra Kagankiewicza i Wicestarostę Tomaszowskiego Sławomira Szewczyka.

Kodeks pracy stanowi, że pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Wyjątek stanowi art. 168, mówiącym że urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w terminie ustalonym w planie urlopów należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Powyższa zasada i wyjątek dotyczą także dodatkowego dziesięciodniowego urlopu wypoczynkowego przysługującego osobie z tytułu bycia osobą z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Takie osoby wśród członków zarządu Powiatu Tomaszowskiego znajdziemy dwie. Są nimi Kazimierz Baran oraz Andrzej Wodziński.

Za nieudzielenie urlopów w ustawowym terminie Kodeks przewiduje stosunkowo ostre sankcje, którymi są grzywny w wysokości od 1.000 zł do 30.000 zł. Dlaczego więc tomaszowscy urzędnicy otrzymali jedynie upomnienie? Być może łagodne potraktowanie ma związek ze złożonymi przez nich w trakcie kontroli wyjaśnieniami. Rzecz w tym, że są one dosyć kuriozalne. Ponadto sankcje te mają charakter iluzoryczny, ponieważ przedawniają się z upływem roku od dnia popełnienia wykroczenia.

PIP podkreśla, że odpowiedzialność wykroczeniowa pracodawcy za nieudzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego za 2013r. powstanie ewentualnie dopiero w dniu 01.10.2014r. i dlatego w dniach 20.08.2014r. i 09.09.2014r. kontrolą objęto przestrzeganie przepisów o urlopach wypoczynkowych w zakresie dotyczącym pracowników samorządowych pełniących swoje funkcje z wyboru ze szczególnym uwzględnieniem 2012r.

Na podstawie zestawienia urlopów wypoczynkowych pracowników Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim, sporządzonego na podstawie prowadzonej w Starostwie ewidencji czasu pracy stwierdzono w trakcie kontroli, że Starosta Tomaszowski Piotr Kagankiewicz, jako osoba wykonująca czynności z zakresu prawa pracy nie wypełnił swoich obowiązków wobec trzech członków Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, nie udzielając im we właściwym terminie urlopów wypoczynkowych za 2012r. Przy czym urlopy za ten rok wykorzystano do dnia kontroli (która nie obejmowała lat 2013-2014 a więc poprzedzających koniec kadencji).

 

czytaj także: Ekskluzywne szkolenia.... by "pomagać" bezrobotnym


Państwowa Inspekcja Pracy uzasadniając swoją decyzję w sprawie zastosowania „środka oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia” wskazuje, że w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim jest zatrudnionych 139 pracowników, a Pan Piotr Kagankiewicz popełnił w/w wykroczenie tylko w stosunku do trzech pracowników. Podobnie uzasadniono „karę” dla wicestarosty Szewczyka.

Piotr Kagankiewicz wyjaśnia natomiast PIP, że powodem, iż nie mógł wykorzystać urlopu wypoczynkowego była zła sytuacja ekonomiczna tomaszowskiego szpitala. Być może należałoby uznać takie wyjaśnienia za zasadne, gdyby nie fakt, że od 1 lipca 2009 roku szpital stał się spółką prawa handlowego i skorzystał z możliwości oddłużenia na bazie programu przygotowanego przez ówczesną minister zdrowia, Ewę Kopacz. Niewykorzystanie urlopów za 2010, 2011, 2012, 2013 we właściwym, ustawowym terminie nie powinno więc mieć tu żadnego związku. Ponadto warto też pamiętać, że Tomaszowskie Centrum Zdrowia odkąd został spółką posiada własne organa zarządzające, w postaci np. prezesa oraz kontrolne w postaci Rady Nadzorczej. 


„Rozpocząłem czynności zmierzające do pozyskania na rzecz Spółki tomografu komputerowego umożliwiającego badanie całego ciała, rezonansu magnetycznego, strzykawek automatycznych i kamery laserowej. (…) Chcąc zrealizować wymienione wyżej inwestycje nie mogłem tego dokonać w ramach 8 godzinnego czasu pracy. Wykonywałem je ponad ustalony wymiar czasu pracy jak również w dni wolne od pracy.
 

 

- skarży się Starosta w piśmie do Państwowej Inspekcji Pracy. W tym samym dokumencie Piotr Kagankiewicz przyznaje również, że swój czas pracy a także każdą wolną chwilę poświęca działaniom na rzecz prywatnej firmy, która buduje w Tomaszowie Mazowieckim szpital onkologiczny.
 

Kolejną inwestycją której poświęcam niemal każdą wolną chwilę ze swojego życia jest budowa Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Jana Pawła II 35. (…) 9 października 2013r została podpisana umowa dzierżawy nieruchomości położonej przy ulicy Jana Pawła II 35 pomiędzy Powiatem Tomaszowskim, a Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Tomaszów Mazowiecki Sp. z o.o.
 

 

- stwierdza dodając, że został obdarzony zaufaniem wyborców, czego dowodem jest jego wybór na dwie kadencje. Jakie to ma znaczenie dla zakresu przeprowadzonej kontroli?
 

Będąc Starostą Tomaszowskim nie byłem w stanie – fizycznie realizować harmonogramu urlopowego bez uszczerbku dla dobra realizowanych w tym czasie inwestycji które przedstawiłem wyżej. Realizowałem plan urlopowy w okresach kiedy tylko nadarzała się sytuacja, gdzie fizycznie nie musiałem nadzorować komercjalizacji szpitala rejonowego czy inwestycji szpitalnych.
 

- dodaje.

Nie pozostaje nic innego, jak się rozpłakać. Problem jednak w tym, że złożone w PIP wyjaśnienia świadczą jedynie o braku kompetencji w zarządzaniu rozbudowaną strukturą samorządu terytorialnego. Nie przekonuje argument o zaangażowaniu w sprawy szpitala, a tym bardziej w prywatną inwestycję, finansowanie której Powiat poręczył, nie wiedzieć czemu, własnym majątkiem.

Szef, który nie potrafi dobrać sobie w sposób właściwy podwładnych, nie powinien być po prostu szefem. Jego zadaniem jest bowiem rozdzielać zadania i weryfikować ich poprawne i terminowe wykonanie, a także wyznaczać cele krótko i długoterminowe. Z tym najwyraźniej jednak Starosta ma spory problem.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
... 27.09.2014 13:19
,,Piotr Kagankiewicz przyznaje również, że swój czas pracy a także każdą wolną chwilę poświęca działaniom na rzecz prywatnej firmy, która buduje w Tomaszowie Mazowieckim szpital onkologiczny. Czy to działanie pro publiko bono jest darmowe?

gapa 27.09.2014 10:32
Panie Mariuszu ale ile mozna jedzić na tzw próbnych numerach z D ? takie pytanie

wyborca kandydat 27.09.2014 00:44
to taki rodzai dziennikarskiej pracy czy walki wyborczej ? W życiu bywają różne praktyki na pewno jedną taką jest urlop, z którego osoba kandydująca w wyborach korzysta z niego w okresie kampanii wyborczej - ktoś powie przecież się nie zaczęła , więc mozna być ogłoszonym kandydatem , dziennikarzem obywatelskim i wszystko jest ok czekam z ogromna ciekawością na dalszy rozwój pozytywnej kampanii

urlopowicz 27.09.2014 10:12
A co ma piernik do wiatraka. Prawo jest prawem i już. Można wykorzystać na kampanię urlop z 2013 i 2014 to w niektórych opisanych przypadkach 72 dni. 26+10=36, 36x2=72. Pozytywna kampania a łamanie przepisów prawa nie mają ze sobą nic wspólnego. Można przecież dalej oszukiwać. Być na urlopie i w pracy to praktyki, które też są stosowane. Może to uzależnienie od pracy, a może inne potrzeby? Panie Mariuszu niech Pan pisze dalej. Wykroczenia władzy trzeba upubliczniać zawsze.

ludowe porzekadło 26.09.2014 14:27
co wolno wojewodzie to nie tobie mały smrodzie

piter 26.09.2014 13:38
Czas na rozliczenie statosty

Zakładka 26.09.2014 12:38
Pan starosta nie bierze urlopu bo pracuje. Musi pracować, bo się nie wyrabia z własnym zadaniami, a nie wyrabia się bo w godzinach pracy poświęca czas na pomaganie prywatnej spółce oraz wyręczanie zarządzających nadzorowanego przez siebie podmiotu, którzy jak mniemam, też się nie wyrabiają, skoro musi mu pomagać sam starosta, zamiast po prostu wezwać na dywanik i rozliczyć. Czyli płacimy za to wszystko płacimy trzy razy: raz za godziny pracy starosty poświęcone na co innego niż powinien, dwa za jego nie wykorzystany urlop, trzy ze swoich składek dyrekcji szpitala... I za to wszystko mamy opiekę jaką mamy :)

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama