To bardzo proste. Zagrożenie, które niesie ze sobą zły cholesterol polega na tym, że jego cząsteczki przyklejają się do ścianek naczyń krwionośnych, tworząc złogi miażdżycowe i powoli zmniejszając światło naczyń krwionośnych, np. tętnicy wieńcowej. Gdy tętnica ta zostanie zablokowana przez złogi lipidowe, może dojść do niewydolności serca, która może w konsekwencji prowadzić do śmierci.
Gdzie tutaj wysiłek fizyczny? No właśnie - problem pojawia się wtedy, kiedy tego wysiłku zabraknie. Podczas regularnego uprawiania sportu, spalana jest duża ilość tłuszczu. Aktywność fizyczna symuluje do pracy większe ilości tak zwanego dobrego cholesterolu HDL, którego zadaniem jest transportowanie cząsteczek LDL z powrotem do wątroby, gdzie z cząsteczek złego cholesterolu LDL wytwarzane są np. tłuszcze żółciowe. Warto zwrócić uwagę również na to, że podczas wytężonego wysiłku fizycznego, krew płynie w żyłach szybciej, dzięki czemu łatwiej może poradzić sobie z przepływaniem pomiędzy złogami skrzepu miażdżycowego. Poza tym, regularny wysiłek fizyczny wpływa na naszą sylwetkę i eliminuje inne zagrożenia, między innymi wysokie ciśnienie. Badania naukowe potwierdzają, że wysoki poziom złego cholesterolu LDL o wiele częściej występuje u osób otyłych i osób, które nie podejmują regularnie żadnego wysiłku fizycznego.
Jakie ćwiczenia najlepiej jest uprawiać? Właściwie jest to bez znaczenia, chodzi o to, by przyzwyczaić organizm do systematycznego wysiłku. Dobrze jest wybrać sport, w którym dostaniemy sporą dawkę ruchu, jak bieganie lub pływanie. Jeżeli masz zamiar walczyć z cholesterolem jedynie przy pomocy malutkich ciężarków - niestety możesz ponieść klęskę. O wiele lepiej sprawdzą się tutaj dynamiczne ćwiczenia - podskoki, szybkie, naprzemienne wymachy, przysiady, bieganie czy nawet szybki spacer. Umiarkowany wysiłek fizyczny wpłynie na zmniejszenie poziomu złego cholesterolu LDL, ale tylko wtedy, gdy będzie on podejmowany regularnie - co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu. Pamiętaj również o tym, że ilość oraz intensywność treningu powinna być dopasowana do Twojej aktualnej kondycji fizycznej - w przeciwnym razie możesz doznać kontuzji i szybko zniechęcić się do regularnego wykonywania ćwiczeń.
Oczywiście ćwiczenia na nic się zdadzą jeżeli nie zmienimy nawyków żywieniowych. Nawet najbardziej wymagające ćwiczenia nie poradzą sobie z redukcją złego cholesterolu jeżeli będziemy dostarczać do organizmu bezwartościowe jedzenie. Warto więc przyjrzeć się również swojemu odżywianiu - dopiero zmiana nawyków żywieniowych w połączeniu z regularnym wysiłkiem fizycznym oraz unikaniem stresu przyczynią się do obniżenia poziomu złego cholesterolu w organizmie
Więcej informacji na temat cholesterolu, znajdziesz w www.cholesterolowa.pl - stronie w całości poświęconej cholesterolowi.
Napisz komentarz
Komentarze