Zgodnie z polskim prawem za działalność gospodarczą uznaje się czynność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, a uzyskane z niej przychody muszą wynikać z zawartych umów. Mimo, że ktoś zajmuje się działalnością, która nie generuje przychodów, powinien ją zarejestrować. Co grozi za zarabianie bez założenia firmy? Wszystko, zależy od tego czy osoba zarabiająca płaci jakieś podatki czy nie.
Kary za niepłacenie podatków i VAT-u
W świetle polskiego prawa każda osoba zobligowana jest do opodatkowania osiąganych przychodów. Brak zapłaty podatku dochodowego oznacza osiąganie przychodów z nieujawnionych źródeł. Koniecznością jest uregulowanie należności wraz z naliczonymi odsetkami.
Jeśli z kolei, nie płacisz podatku VAT, urzędnicy mogą stwierdzić, że istniała taka konieczność, a dłużnik będzie zobligowany do pokrycia zaległej kwoty z odsetkami. Za brak składania deklaracji VAT możliwe są także kary w postaci mandatów.
Sankcje za nieprowadzenie księgowości
Każda osoba prowadząca działalność jest zobligowana do wystawienia faktur, rachunków, prowadzenie rejestrów VAT, dokumentacji związanej z kasą fiskalną, czy ewidencji sprzedaży. Osoba, która nie dotrzymała tych obowiązków zostanie ukarana karą grzywny za każdą niedopełnioną czynność z osobna. Istotna jest też kwestia odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. Nawet jeśli były one odprowadzane to ze względu na nieprowadzenie księgowości mogły mieć nieprawidłową wysokość.
Opłacenie zaległych składek ZUS
Rejestracja w ZUS i opłacanie składek społecznych i zdrowotnych to jeden z ważniejszych obowiązków każdego biznesmena. Jeśli urzędnicy stwierdzą, że osoba prowadzi działalność, ale nie płaci składek ZUS, obowiązkowo będzie musiała je opłacić wraz z odsetkami. Zaległości mogą być naliczane do momentu, w którym urzędnicy stwierdzą, że zaczęto prowadzić działalność gospodarczą. Dodatkowo może się zdarzyć, że ZUS wymierzy opłatę dodatkową stanowiącą 100% nieopłaconych składek.
Brak wpisu do CEIDG
Wpis do CEIDG to nieodzowny element zakładania własnej działalności gospodarczej. Tą czynność można załatwić za pośrednictwem Internetu. Konsekwencją braku zgłoszenia się do ewidencji działalności gospodarczej jest kara grzywny lub ograniczenia wolności. Należy pamiętać także o aktualizowaniu danych w terminie do 7 dni od ich powstania.
Brak możliwości korzystania z przywilejów dostępnych przedsiębiorcom
Przedsiębiorca pomimo wielu obowiązków jakie musi spełnić, może liczyć także na pewne przywileje. Przywileje te nie są dostępne osobom, które nie zarejestrowały swojej działalności. Do podstawowych zalet prowadzenia firmy należą:
• możliwość rozliczania kosztów, dzięki czemu przedsiębiorca obniża podatek dochodowy,
• możliwość szerokiej współpracy z innymi firmami czy reklamodawcami, dowolnego rozwijania działalności,
• rozliczanie podatków w systemie kwartalnym a nie miesięcznym,
• prawo do odliczania VAT-u, co w praktyce sprawia, że zakupy dokonywane są po cenach netto.
• Możliwość ubiegania się o przyznanie różnego rodzaju dofinansowań na założenie i rozwój działalności.
Okazuje się, że pomimo niewielkich przychodów warto jednak zarejestrować swoją działalność. Unikniesz wtedy nieprzyjemności i konsekwencji jakie grożą za zarabianie „na czarno”, a możesz wiele zyskać.
Aleksandra Nowak Artykuł został przygotowany na podstawie działu Zakładam firmę w Money.pl. |
Napisz komentarz
Komentarze