W środę, na egzaminie z wiedzy humanistycznej, jako pierwszy będzie do rozwiązania blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie będą mieli 60 minut na udzielenie wszystkich odpowiedzi. Po godzinnej przerwie odbędzie się blok zadań z języka polskiego. Tym razem na rozwiązanie będzie 90 minut. Dla dyslektyków czas ten jest wydłużony odpowiednio do 80 i 135 minut.
Czwartkowy egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej również obejmował będzie dwa bloki zadań. Pierwszy to zadania z nauk przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. Drugi blok to zadania z matematyki.
W piątek egzamin z języka obcego przeprowadzany będzie na dwóch poziomach. Najpierw będzie test na poziomie podstawowym. Po godzinnej przerwie gimnazjaliści przystąpią do testu na poziomie rozszerzonym.
Egzamin na poziomie rozszerzonym będzie zdawać tylko część uczniów - tylko ci, którzy w gimnazjum kontynuują naukę danego, wybranego języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej.
[reklama2]
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w środę, czwartek i piątek, będzie go pisać w drugim terminie - 2, 3 i 5 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz. Testy rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Warto pamiętać, że jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Stresu jednak nie da się uniknąć.
Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu. Powtórka egzaminu gimnazjalnego, w celu poprawy wyniku, nie jest możliwa. Wynik egzaminu z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Z egzaminu gimnazjalnego zwolnieni są laureaci i finaliści olimpiad i konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.
Środa, czwartek i piątek są w gimnazjach dniami wolnymi od lekcji (o ile taką decyzje podejmie dyrektor szkoły).
Napisz komentarz
Komentarze