W konkursie udział wzięły reprezentacje następujących Kół Gospodyń Wiejskich: KGW ze Smardzewic, gmina Tomaszów Mazowiecki, KGW z Zaosia, gmina Ujazd, KGW z Teodorowa, gmina Będków, KGW z Królowej Woli, gmina Inowłódz, KGW Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich "Mierznianki" z Mierzna, gmina Budziszewice, KGW z Podkonic Dużych, gmina Czerniewice, KGW Gliniczanki z Glinnika, gmina Lubochnia, KGW z Popielaw, gmina Rokiciny, KGW Kierzanki z Sadykierza, gmina Rzeczyca, KGW z Naropnej, gmina Żelechlinek.
Fundatorem nagród był starosta tomaszowski - Mirosław Kukliński, a w tym konkursie Zarząd Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, po raz pierwszy przekazał dla wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich nagrody finansowe.
Pisanki i palmy oceniała komisja konkursowa w składzie: Bartłomiej Matysiak - członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, przewodniczący jury i członkowie komisji: Michał Pająk - etnograf z Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, Anna Król-Pospieszny - sekretarz gminy Będków, Agnieszka Zagóra - kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku i Sławomir Rybak - przedstawiciel Powiatowej Izby Rolniczej.
W czasie, kiedy jury oglądało prace wystawione do konkursu na scenie wystąpiły zespoły ludowe z Będkowa: "Ludowiacy od Będkowa" i "Fajne Babki". Fragment "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta, dotyczący pisanek i palm wielkanocnych i wiersz "Nitków ojcowizna" wyrecytował Andrzej Nitek.
W kategorii stół wielkanocny pierwsze miejsce zajęły panie z KGW ze Smardzewic, w kategorii palma współczesna pierwsze miejsce zajęły panie z KGW z Sadykierza, w kategorii palma tradycyjna, reprezentacja z KGW z Teodorowa, w kategorii pisanka współczesna KGW z Popielaw i pierwsze miejsce w kategorii pisanka tradycyjna zajęły panie z KGW z Glinnika - "Gliniczanki". Pozostałe zespoły zajęły równorzędne drugie miejsce.
Napisz komentarz
Komentarze