Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:21
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Dodatkowe wynagrodzenia rujnują finanse publiczne

Dodatkowe wynagrodzenie, czyli tzw. „trzynastka” to jeden z ostatnich reliktów w sferze wynagrodzenie pochodzących z czasów PRL. Utrzymany pozostał głównie w administracji i kosztuje podatników miliardy złotych rocznie. Dla przykładu w 2012 roku było to aż 5 miliardów, z czego 3,8 wypłaciły jednostki samorządu terytorialnego. Tam, gdzie liczy się rachunek ekonomiczny, czyli w przedsiębiorstwach prywatnych i korporacjach „trzynastek” się nie wypłaca.

 

W tomaszowskim magistracie kwota przewidziana do wypłaty za ubiegły rok to 433.286,59 złotych netto, czyli razem z podatkiem i ZUS prawie siedemset tysięcy złotych. Z tej kwoty tylko na konto prezydenta Zagozdona wpłynie 8724,87 złotych, czyli tyle co 17 zasiłków dla bezrobotnych. Tomaszowscy urzędnicy swoje „trzynastki” otrzymają jeszcze do końca stycznia. Ustawowy termin na ich wypłatę mija  31 marca.

 

Zgodnie z przepisami pracownicy budżetówki nabywają prawo do dodatkowego wynagrodzenia po przepracowaniu u danego pracodawcy 12 miesięcy roku kalendarzowego. Jednak  w proporcjonalnej wysokości przysługuje ono już po sześciu miesiącach pracy.  


Półroczny staż nie jest wymagany jednak w przypadku nowo wybranych wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz ich nowo powołanych zastępców i skarbników.  Bezwarunkowe „trzynastki” otrzymują osoby, z którymi rozwiązano stosunek pracy ponieważ wygrały wybory samorządowe lub awansowały na stanowiska: zastępcy wójta lub skarbnika. 

Wypłata wynagrodzenia przysługuje również pracownikom przechodzącym na emeryturę, przeniesiony służbowo i zwalnianemu z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. 
 
W znowelizowanej wersji prawo do trzynastki, bez konieczności przepracowania faktycznie sześciu miesięcy, przysługuje też pracownikowi, który korzysta przede wszystkim z urlopu macierzyńskiego, z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, z urlopu ojcowskiego i z urlopu rodzicielskiego. Oczywiście jej wysokość jest proporcjonalna do przepracowanego w danym roku okresu.

Ustawa przewiduje też przypadki, kiedy wynagrodzenie roczne pracownikowi się nie należy. Są to: nieusprawiedliwiona nieobecności w pracy trwająca dłużej niż dwa dni oraz obecność w pracy stanie nietrzeźwości i zwolnienie dyscyplinarnie.

Wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie. Uwzględnia się przy tym składniki wynagrodzenia przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (np. dodatek stażowy), a także wynagrodzenie za ten urlop.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Szefczyk w kaszmirowym garnituże 02.02.2014 22:05
A może ktoś wie ile kosztują spotkania wigilijne (wielkie żarcie) starostów, prezydentów, sołtysów itp. Te wigilie trwają od świąt BN do WN czyli tzw. jajeczka. Kto z was jadł rekina, kawior, a kto ośmiornicę? Nikt? No to spytajcie swoich wybrańców.

27.01.2014 19:08
W KGHM wypłaca się 13 ba nawet 14 pensje i dodatek z rocznych zysków ale tam średnia płaca wynosi 9 tyś.zł

PMB 27.01.2014 12:28
Nie jest to rzetelny artykuł niestety górnictwo miedzi to chyba przemysł , a tam wypłaca się 13-ki, 14-tki i wypłaty z zysku. Jaki cel tego jątrzenia Autorze bez nazwiska.

...czytam i oczom nie wierze !!!!!!!!!!!! 26.01.2014 23:58
...wiedzę ze NT jest portalem czytam głównie przez pracowników budżetówki - stąd ta mocna obrona trzynastych pensji. I mam na to jedną radę jak wam tak źle i nie dobrze i jesteście tak słabo opłacani to się zwolnijcie. Mam wielu znajomych pracujących w różnych urzędach, szkołach, instytucjach państwowych baaa mam kontakt z wieloma młodymi ludźmi którzy ostatnio trafili na staże do takich "firm" jak starostwo powiatowe czy urząd miasta. I wszyscy mówią jedno 89% stanowisk w tych instytucjach obsadzanych jest po znajomości i dzieje się tak od wielu,wielu lat. Zarobki macie marne??? A może jest tak że praca którą wykonujecie jest marna ??? Zwolnijcie się zatrudnijcie się u prywatnego "przedsiębiorcy" na umowę śmieciową a zobaczycie jak wygląda prawdziwa praca na tzw. osiem godzin od 8 do 8. Nie bedzie czasu na kawkę, gazetkę i wieczne imieninki jak to jest w starostowie. Nie będzie czasu na pilnowanie własnego interesu w czym wyspecjalizowali się pracownicy wydziału geodezji SP. Uważam że jak wszyscy pracownicy, pracownicy budżetówki powinni być godziwie opłacani, powinni otrzymywać premię za efektywność swojej pracy a nie bezsensowny bonus otrzymywany jak ktoś tu już wcześniej napisał "czy sie stoi czy się leży" .

27.01.2014 08:19
Przecież każdy by chciał zarabiać więcej i mieć lepszą pracę, którą w dodatku się lubi więc nie wiem po co ten lament w tym wpisie? Chyba tylko nienormalny chciałby zarabiać z roku na rok coraz mniej (bo brak podwyżki to jednoczesna obniżka pensji na skutek inflacji) bez żadnych perspektyw na przyszłość? A że są układy i lepsze stanowiska są z układu, to przecież zawsze tak było w samorządzie i to tak samo za czasów PRL-owskich, jak i obecnych w tzw. demokracji. Żadna nowina i to się nie zmieni, bo głową i królem udzielnym instytucji samorządowych jest prezydent, starosta, wójt, burmistrz i zawsze tzw swoich ustawi jak trzeba.

emil 26.01.2014 20:00
ta trzynastka to dla wielu ludzi ratunek , przy niskich wynagrodzeniach lub pracy jednego rodzica można za 13-stkę kupić węgiel lub ubrania dla dzieci,dobrze że wypada ona zimą to jakiś ratunek jest. Czyja wina że bieda, chyba tych na górze, bo powinni wszyscy dostać trzynastkę nie tylko budżetówka. To nie takie znowu kokosy.

tomo 26.01.2014 13:18
Te 13-ki to pikuś i nic nie znacząca rzecz w podług innych bezsensownych i szarmanckich wydatków urzędów państwowych...

26.01.2014 06:17
13-stka to pikuś w porównaniu z premiami jakie sobie przydzielają szefowie banków i innych instytucji finansowych wraz z kolegami zastępcami, członkami itp figurantami, to rujnuje nasz kraj a nie dodatkowa pensja, choć w skali osób ją otrzymujących na pewno daje pokaźne kwoty.

ultras 26.01.2014 01:30
"Zgadzam" się na likwidację 13-tek w budżetówce ale pod warunkiem zlikwidowania przywilejów innych grup zawodowych, które obciążają budżet państwowy w nieporównywalnie większym stopniu. M.in. - rozwalić KRUS, - zlikwidować wcześniejsze emerytury dla górników i służb mundurowych, - opodatkować tacę w kościele (a jakże, to ja nie mogę bez płacenia podatku podarować swoich pieniędzy np. kuzynowi albo koledze - chyba że są księdzem- a kościół może) - i wiele innych Jak tniemy, to wszystkim po równo. A wtedy nagle okaże się, że są pieniądze na emerytury, drogi, szkolnictwo, osłonę socjalną dla matek na macierzyńskim i wychowawczym i wiele innych pilnych spraw. Ale oczywiście, 13-ki rujnują nasz wspaniały kraj, i gdyby nie to Polska byłaby krainą mlekiem i miodem płynącym.

mKIKI 25.01.2014 16:54
13-ta pensja rozumiem, że należy się osobom wytwarzającym konkretny produkt. Jest to jakiś % od wypracowanego przez zakład produkcyjny zysku. A jaki zysk wypracowują urzędnicy?

Arkan 25.01.2014 14:46
System i słupki dla ludzi,czy odwrotnie????????

ufa 25.01.2014 11:19
W korporacjach, dużym porządnym biznesie wypłaca się roczne premie, nagrody itp, w administracji i służbach 13-tki, tylko na naszym tomaszowskim targowisku trzeba pracować za minimalną płacę i to jeszcze na umowie śmieciowej. No i jeszcze w sklepikach i innym tomaszowskim "'biznesie" takie samo g.

25.01.2014 11:25
Ta, tylko tam wypłaca się nagrody za pracę i w kontekście zysku a nie dlatego, że tak każe ustawa i przedsiębiorca decyduje o tym kto i na co zasłużył a w administracji dostają trzynastki "czy się stoi, czy się leży". Nagrody w samorządach są również.

ufa 25.01.2014 12:19
Ten kontekst zysku jak powiadasz, polega na żerowaniu na ludziach. Niech robią za grosze, a jak nie to się weźmie innych. Dziki kapitalizm w Europie skończył się jednak juz daaawno, tylko nie u nas. "Kontekst zysku" haha, a może zamiast wczasów na Kajmanach albo nowej terenówki czy nart na lodowcu, dasz szanowany "biznesmenie" parę groszy podwyżki pracownikom, albo roczną nagrodę w kontekście zwykłej ludzkiej solidarności.

25.01.2014 10:55
Na stronach UM jest przynajmniej coroczny budżet i można takie pozycje odnaleźć, niestety na stronie Starostwa próżno szukać, a kwota też pewnie będzie na ten cel niemała :/

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama