Przed wejściem na teren skansenu, każdy zwiedzający nie kupował w tym dniu biletów, musiał natomiast wrzucić datek do puszki WOŚP. Nasi goście mogli w tym dniu podziwiać stałe ekspozycje placówki oraz wystawę czasową zatytułowaną „Pilickie przeprawy”.
Ogromną radość wśród zwiedzających wzbudził widok jeżdżącego czołgu T 34/85 (znanego jako „Rudy” z serialu „Czterej pancerni i pies”). Jest on depozytem przekazanym Skansenowi przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jeszcze większy zachwyt był widoczny, gdy okazało się, że każdy za dodatkowy datek dla Orkiestry może się przejechać tym autentycznym pojazdem pancernym. Chętnych nie brakowało. Z tej niezwykłej atrakcji korzystali zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice. W ciągu pięciu godzin wykonanych zostało ponad 30 przejazdów. Obsługą czołgu i jego przygotowaniem do tegorocznego finału zajmowali się członkowie zaprzyjaźnionego ze skansenem ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Klub Pancernych”, które skupia w swoich szeregach fanów wspomnianego wcześniej serialu.
Zainteresowanie pojazdem nie słabło podczas przerw technicznych. Każdy, kto w tym dniu znalazł się w skansenie, chciał bardzo dokładnie obejrzeć czołg i uzyskać jak najwięcej informacji na jego temat. Nie brakowało również chętnych do fotografowania się na tle „Rudego”.
Oprócz „pancernych” do skansenu zawitało Towarzystwo Miłośników Historii „Kalina Krasnaja” z Warszawy. Jego członkowie, ubrani w mundury Armii Czerwonej z okresu II wojny światowej, zaprezentowali inscenizację przedstawiającą desant piechoty oraz ćwiczenia polowe i musztrę. Ich obecność wzbudziła duże zainteresowania szczególnie u najmłodszych, którzy mogli w tym dniu zobaczyć historię na żywo.
Specjalne atrakcje przygotowała na ten dzień Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”. Podobnie, jak w roku ubiegłym, przewodniczki wcieliły się w role aniołów i przekazywały zwiedzającym ciekawe informacje o geologii i historii grot. Barwne podania o legendarnych mieszkańcach nagórzyckich pieczar urozmaicone zostały obecnością wyłaniającego się z czeluści Diabła Nagórzyckiego, uwiecznionego w lokalnym podaniu. W jego obecności goście chętnie wrzucali datki do puszki WOŚP. W nagrodę najmłodsi turyści byli częstowani łakociami z diabelskiego worka.
Turyści mogli również obejrzeć nowo zbudowany obiekt usługowo-administracyjny, który powstał przy podziemnej trasie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się: wielkoformatowe zdjęcia archiwalne grot w audytorium i stała ekspozycja wykopalisk znalezionych w grotach. Dużą ciekawość wzbudzały także wystawy czasowe: „Egzotyczne pejzaże Białej Góry ”, „Magia kamieni” i „Świat choinkowych bombek”.
Po przeliczenia datków na WOŚP zebranych w skansenie i grotach okazało się, że w tym roku udało się zebrać prawie 1700 złotych (o 400 zł więcej niż przed rokiem), które zostaną przekazana na zakup najpotrzebniejszego sprzętu medycznego dla dzieci i seniorów. Należy podkreślić, że Skansen Rzeki Pilicy włączył się również w dzieło WOŚP poprzez zakup paliwa i oleju do czołgu, wydatkując na to 400 złotych.
Napisz komentarz
Komentarze