Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 lutego 2025 19:35
Reklama
Reklama

Uchwały (na razie) nie będzie

Pod koniec października radny Arkadiusz Gajewski wystąpił z propozycją programu pomocy przedsiębiorcom, tworzącym w Tomaszowie Mazowieckim nowe miejsca pracy w sferze działalności produkcyjnej. By program mógł wejść w życie, powinien zostać uchwalonym do końca bieżącego roku. Tak, się jednak nie stanie, ponieważ po blisko dwóch miesiącach oczekiwania zamiast opinii UOKiK radni otrzymali negatywną opinię od prawników zatrudnionych w Urzędzie Miasta. Skomplikowana uchwała trafiła więc do kosza. Gajewski nie składa jednak „broni” i zapowiada kolejny projekt, który uzupełniony zostanie o regulacje prawne, jakie mają wejść w życie po 1 stycznia 2014 roku.

Przyczynkiem do projektu uchwały są inwestycje dokonywane w Tomaszowie przez spółkę Boshoku Automotive Poland, wchodząc w skład japońskiego koncernu Toyoty. Firma zapowiada, że w ciągu kilku lat może zatrudnić kilkuset nowych pracowników. By tak się stało zarząd spółki musi wykazać, że w naszym mieście są atrakcyjne warunki dla inwestowania przez wschodniego potentata motoryzacyjnego. Konkurencja w branży jest duża nawet w ramach rodzimego koncernu, który fabryk produkujących podobne podzespoły ma w Europie kilka.

 

Firma, która funkcjonuje u nas od ponad 15 lat nigdy nie korzystała z żadnego rodzaju wsparcia, jakiego mógłby jej udzielić samorząd. Nie obejmują jej też przywileje specjalnych stref ekonomicznych. Władze Boshoku, przeprowadziły rozmowę z prezydentem miasta, który obiecał, że przychylnie rozpatrywał będzie wnioski o zwolnienia z podatku od nieruchomości, które spółka składać może co kwartał.

 

Takie rozwiązanie, opierające się na uznaniowości miejskiej władzy wykonawczej, która równocześnie jest też organem podatkowym nie odpowiada Arkadiuszowi Gajewskiemu, który prezentując w październiku, przygotowany przez siebie projekt uchwały, podkreślał, że w Tomaszowie, który charakteryzuje się najwyższa stopą bezrobocia w województwie, potrzeba rozwiązań systemowych, znajdujących oparcie w aktach prawa lokalnego, jakimi są uchwały Rady Miejskiej,

 

- W Tomaszowie nigdy nie istniał klarowny system wspierania przedsiębiorców – mówił wówczas Gajewski. –Chodzi o to, by firmy tworzące nowe miejsca pracy były honorowane premiami w postaci zwolnienia podatkowego. To system, który przynosi korzyści zarówno w krótkiej, jak i w długiej perspektywie czasu. Punktem wyjścia do ustalenia wielkości zwolnienia jest liczba faktycznie stworzonych etatów. Jest to moim zdaniem jedyny u najlepszy wskaźnik efektywności.  Wysyłamy sygnał do przedsiębiorców, że u nas opłaca się i warto inwestować i tworzyć nowe miejsca pracy.

 

Czytaj: Boshoku zatrudni dodatkowe 400 osób

 

Uchwała przygotowana przez Gajewskiego to niezwykle skomplikowany twór prawny. Były Skarbnik Miasta i prawnik z wykształcenia stworzył dokument, który dla większości radnych może okazać się niemożliwym nawet do przeczytania w całości.  Jego analiza zajęła urzędnikom z tomaszowskiego magistratu ponad półtora miesiąca. Jej wynik okazał się dosyć zaskakujący, ponieważ zakończył się negatywną opinią prawną, wydaną przez biuro prawne Urzędu.

 

Prezydent  twierdzi, że miasto nie odżegnuje się od pomocy przedsiębiorcom ale, że projekt musi być czytelnym i dotyczyć jak największej grupy przedsiębiorców. – Nie możemy dopuścić do tego, by to się wymknęło spod kontroli – mówi Rafał Zagozdon. – Musimy mieć świadomość, że przychody z podatków sięgają kilkudziesięciu milionów złotych i my z tego budujemy drogi, utrzymujemy szkoły i różne inne instytucje. Poza tym nie dla wszystkich przedsiębiorców temat podatku od nieruchomości jest najważniejszym problemem kosztowym. Nasz podatek jest stosunkowo niski w stosunku do innych miast, które podejmują się takich działań

 


Zagozdon ma pretensje do Gajewskiego o to, że o projektach uchwał dowiaduje się nie bezpośrednio od radnego ale z mediów. Jego zdaniem nie na tym powinna polegać współpraca w samorządzie. Natomiast jego pracownicy wytykają rzekome wady uchwały, do których należą: ograniczenie możliwości przyznawania ulg tylko podmiotom produkcyjnym z wyłączeniem firm handlowych i usługowych, pomieszanie pojęć ulgi i zwolnienia podatkowego

 

Czytaj: Gajewski: zwolnienie podatkowe proporcjonalnie do ilości nowych miejsc pracy

 

Z opiniami prawników Urzędu Miasta nie zgadza się Arkadiusz Gajewski. Argumentuje, że w całej Polsce podjęto dziesiątki podobnych uchwał i żadna z nich nie została zakwestionowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest w tym przypadku instytucją właściwą i uprawnioną do wydawania opinii. 

 

 - Żadna z uchwał, które prezentowałem w czasie obrad Komisji ds. Budżetu i Działalności Gospodarczej nie została uchylona przez organ nadzoru – wyjaśnia Gajewski. – Wszystkie funkcjonują w obrocie prawnym i nie było do nich żadnych zastrzeżeń. My musimy zrozumieć, że nam się tego rodzaju rozwiązania zwyczajnie opłacają. Aby się o tym przekonać wystarczyło projekt uchwały skierować do konsultacji w UOKiK. Zrobiłem coś, co jeszcze nikt tutaj nie zrobił. Przygotowałem projekt kompletnej uchwały, czyli zrobiłem coś ponad standard.
 

Gajewski tematu nie odpuszcza. Zapowiada złożenie kolejnego projektu, który będzie dostosowany do wymogów prawnych, jakie wejdą w życie po nowym roku. Zmiany będą jednak kosmetyczne. 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

dr Forester 02.01.2014 09:14
gadu gadu... to trzeba szybko działać czyli założyć inicjatywę obywatelską i zrobić referendum, żeby Państwo Nippon nie znaleźli sobie inne lokum ;o( kto dziś jest w stanie dać choćby 100 miejsc pracy?

ozzy 31.12.2013 18:27
PREZYDENT MIASTA TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO STARA ŚIĘ O STATUŁETKĘ MR MARKET.

xxx 30.12.2013 08:53
Nie neguję pomysłu pana Gajewskiego, nie znam treści uchwały a zatem nie będę odnosił się do treści opini prawnej UM, nie rozumiem tylko tego bicia piany o termin. Wystarczy sobie wejść na stronę UOKiK i w zakładce poświęconej pomocy de minimis poczytać, że UOKiK prosi o powstrzymanie się z podejmowaniem tych uchwal do czasu uchwalenia nowego rozporządzenia unijnego dotyczącego udzielania pomocy de minimis.

jawatm 29.12.2013 23:35
Jak dla mnie to miasto nie powinno dawać ulg podatkowych firmie z Piaskowej. Miasto na to nie stać. Poza tym Boshoku czy dostanie od miasta ulgi czy nie rozwijać będzie fabrykę ze względu na własny interes. Nie oszukujmy się ale taki koncern jak Toyota ma kasę na własny rozwój.

x 29.12.2013 19:32
Pozwolenie na wyburzenia wydaje starostwo, a nie miasto. Dlaczego do tej pory go nie wydano to zagatkowe pytanie...

abc 27.12.2013 20:41
W przeciagu miesiaca mielismy dostać wiadomosc o ew. pozwoleniu badz odrzuceniu wyburzen przy ul. Barlickiego na przyszla galerie. Mija 2 miesiąc i ani widu ani slychu na ten temat tak pracuje nasz Urzad Miasta!!

Tom 27.12.2013 21:11
Ruszą temat Galerii zapewne przed wyborami i pokażą na bilboardach i plakatach. Na takiej wielkości Galerię jak planowano kilka lat temu nie ma co liczyć. Poza tym budynki, które miały być zrewitalizowane i wtopione choćby we fragmentach do planowanej galerii są tak zniszczone wieloma pożarami, że nadają się tylko do całkowitego wyburzenia. Tylko od dobrej woli inwestora będzie zależało czy jakiś charakterystyczny element będzie odbudowany.

27.12.2013 14:48
Kolejny raz nasi radni i służby prawne UM potrafią tylko zablokować, zamiast pomóc w inicjatywie. Z resztą sami radni inicjatywą nie grzeszą i to jest jeden z wyjątków od tej niechlubnej reguły. Poza uchwałami o nadanie imion ulic, rond, szkół nasi radni miejscy i powiatowi nic nie potrafią zaproponować.

Tom 27.12.2013 13:34
Blokowanie rozwoju firm w Tomaszowie to jakiś skandal. Plotka mówi, że w Tomaszowie jest grupa wysoko postawionych osób, której wręcz na tym zależy aby nie było nowych miejsc pracy i rozwoju Tomaszowa. Napiszcie z imienia i nazwiska kto konkretnie blokuje rozwój inwestycji i jacy prawnicy się pod tym podpisali. Tylko patrzeć jak przeniosą działalność gdzie indziej. Już były takie przypadki w Tomaszowie. Jeśli chodzi o sklepy wielkopowierzchniowe to mamy ich nadmiar. Powstają nowe na ul. Farbiarskiej, Słowackiego, Warszawskiej (w miejsce dawnego młyna). Już chyba wystarczy jak na kilkudziesięciotysięczne miasto. Teraz czas na kolejne inwestycje w nowoczesne zakłady produkcyjne i usługi czego jest wciąż za mało w Tomaszowie. Jeśli chodzi o duże zakłady to jeśli rzeczywiście miałyby powstać około 800 nowych miejsc pracy jak mówi się realnie to udogodnienia muszą być. Dawno nie było takiej ilości miejsc pracy na rynku Tomaszowskim. Koniecznie trzeba pomóc w ich powstaniu ale nie kosztem istniejących firm także tych rodzinnych. Niewielkie sklepiki ledwie dyszą. Proponuję uchwalić jakąś "Kartę Tomaszowskiego Przedsiębiorcy", który prowadząc działalność gospodarczą na terenie Tomaszowa przez x lat i zatrudniając określoną ilość osób miałby określoną pomoc np proporcjonalnie do zatrudnienia zwolnienia podatkowe czy obniżkę czynszu w lokalu jeśli wynajmuje od miasta. Poza tym dostęp do możliwości promocji swojej firmy przez UM np w bazie firm i tablicach informacyjnych. Jest to temat, który zupełnie "leży".

tom 27.12.2013 11:42
Miasto bogaci się nie tylko wpływami do miejskiej kasy a przede wszystkim dochodami jej mieszkańców. A co wpływa na dochody jeśli nie nowe miejsca pracy?? A może krytyka inicjatywy Gajewskiego spowodowana jest tylko własną nieudolnością władz??

tomek 27.12.2013 11:28
czas na zmianę prezydenta i radnych w 2014 roku

Peter 27.12.2013 11:51
Boję się żeby to nie był następny ''zbawiciel'' kitu.

Lukasz 27.12.2013 11:01
Ma Pan całkowitą racje dotyczącą, sklepów wielopowierzchniowych. Niszczą NASZYCH tomaszowskich sklepikarzy, a dalej idąc hurtowników i na końcu miasto. Niestety to już proces nieodwracalny. Natomiast proszę dopuścić młodych i z wizją ludzi. Niech zostaną w Tomaszowie i rządzą...inaczej wyjadą. Mądrzejsi, bez perspektyw już wyjechali, a wielka szkoda. Mam 28 lat i sam myślę o polityce ale nie chce wspierać jakiejkolwiek partii, chce aktywnie działać dla Tomaszowa. Tylko kto na mnie zagłosuje? Chyba tylko rodzina...

yeti 27.12.2013 10:44
Ale beton. Jak zawsze!!!!!!!!!!!!

stary tomaszowiak 27.12.2013 10:23
Ciekaw jestem co z tego będą mieli tomaszowianie prowadzący "własną działalność gospodarczą" w rodzinie. Czy ich też obejmą ulgi podatkowe. Bo czemu duży jest wynoszony na piedestał? Bo ma za sobą olbrzymie zaplecze finansowe? A co z małymi sklepami na terenie miasta, które ledwo dyszą niszczone przez sklepy wielkopowierzchniowe typu "bardzo droga Stonka( przeliczcie sobie kupujący cenę z opakowania na kilogram , a zobaczycie ile przepłacacie, a dotyczy to wszystkich sklepów na "L", "K", "C" itd. , idt). Kto z urzędników miejskich tyle tego dziadostwa wpuścił do Tomaszowa. Nad tym radni - bezradni nie debatują jak bezrobocie w przyszłym roku będzie się zwiększać dzięki nim. To oni winni mieć baczenie na służby miejskie w urzędzie. Nikt z radnych nie wystąpił z postulatem o ograniczenie zwiększającej się ilości obcych sklepów na terenie miasta. To nie są inwestycje przynoszące dochód. To są najczęściej pieniądze wywożone z naszego miasta, a podatki idą do innych państw, a nie na tomaszowskie inwestycje. Dosyć już tego dziadostwa w "radzie miasta" . Czas ich wymienić na ludzi nowych , nie uwikłanych w żadne układy i kolesiostwo czy jazdę i powodowanie wypadków po pijaku ( prawda panie prawniku?). Ten tragiczny czas Tomaszowa ostatniego 20 - lecia czas zamknąć. Powinien nadejść czas ludzi młodych, prężnych, wykształconych, którzy przywrócą dobrego ducha temu miastu. Nie chcemy radnych, którzy nakładają coraz wyższe podatki na mieszkańców miasta choćby w postaci parkometrów, a sami sobie przyznający wszelkie możliwe ulgi.

sas 27.12.2013 02:30
chyba przedsiębiorcom, nie przedsiębiorcą ah te lokalne media

Opinie

Wiceszef MON: kluczowe elementy "Tarczy Wschód" to fortyfikacje, systemy antydronowe i rozpoznawcze

Program "Tarcza Wschód" oparty jest na trzech kluczowych elementach: fortyfikacjach i zaporach przeciwpancernych, systemach antydronowych i rozpoznawczych, oraz wsparciu lokalnych społeczności rozbudową potrzebnej infrastruktury, np. drogowej - powiedział w Sejmie wiceszef MON Cezary Tomczyk.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:29
Wiceszef MON: kluczowe elementy "Tarczy Wschód" to fortyfikacje, systemy antydronowe i rozpoznawcze

Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Media społecznościowe należą do prywatnych firm, które mogą wpływać na siłę przekazu, nad czym użytkownicy nie mają kontroli. Używanie ich przez polityków jako głównego kanału komunikacji z obywatelami może podważać zaufanie do mediów tradycyjnych – uważa politolog i medioznawca dr Wojciech Maguś z UMCS.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:22
Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu

Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu

Od kilku miesięcy piszemy o tym, że nasz szpital, będzie przechowalnią pisowskich działaczy tracących intratne synekury. O tym, że w tomaszowskim szpitalu zatrudniono kolejnego spadochroniarza PiS dowiedzieliśmy się... z reportażu TVN. Tym razem jest to Radosław Marzec, związany z Janiną Goss (znaną z pożyczek udzielanych J. Kaczyńskiemu). Będzie on pełnił funkcję rzecznika spółki, ale jak zapewnia, wicestarosta Włodzimierz Justyna, nie będzie to jego jedyne zadanie. Marzec to radny Rady Miejskiej w Łodzi. Zajmował też szereg stanowisk bez wątpienia z politycznego nadania. O karierze zawodowej niewiele z Internetu się dowiemy. Poza tym, że był szoferem wspomnianej wcześniej łódzkiej skarbniczki PiS orz po Prezesa Skry Bełchatów. Do grudnia był też przewodniczącym Klubu Radnych. Złożył rezygnację, kiedy porządki w łódzkim PiS zaczęła robić Agnieszka Wojciechowa Van van Hekelom.
Ponad 16 mln zł dofinansowania. Remont zabytkowej kamienicy. Budowa nowego bloku

Ponad 16 mln zł dofinansowania. Remont zabytkowej kamienicy. Budowa nowego bloku

Gmina – Miasto Tomaszów Mazowiecki w październiku 2023r. złożyła dwa wnioski do BGK o otrzymanie dofinansowania w ramach Funduszu Dopłat do budowy jednego budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Barlickiego 22 (22 lokale mieszkalne) przy wnioskowanej kwocie wsparcia 7,133 mln zł oraz do przebudowy kamienicy przy ul. Barlickiego 20 (17 lokali mieszkalnych) przy wnioskowanej kwocie wsparcia 9,052 mln zł. Łączna kwota wnioskowanego i przyznanego wsparcia to 16,185 mln zł, co stanowi 80% szacowanych kosztów obu inwestycji.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: JagodaTreść komentarza: A w sprawie s12, która w wariancie południowym to jakaś masakra milczy...Źródło komentarza: Dariusz Klimczak w Tomaszowie: wkrótce przedstawię projekt usprawnienia procesów inwestycyjnychAutor komentarza: ***Treść komentarza: Teraz się przypomniało jak inni przy władzy, że na dworcu syf! Przepraszam a co wasz PiS i największy ulubieniec -Macierewicz, zrobił wcześniej w tej kwestii dla Tomaszowa? 💩. 😀Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: KasiaTreść komentarza: Dobry wpis ale zapomniała Pani dodać że koniecznością na Dworcu jest okienko z kasą biletową! To prawdziwe utrapienie dla podróżująch tomaszowian.Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: TomaszowiankaTreść komentarza: Wszystko ładnie i pęknie, ale szkoda, że tak mało ludzi korzysta. Czemu ? Bo minister infrastruktury Dariusz Klimczak odpowiedzialny za transport nawala z robotą, za którą bierze niemałe pieniądze. Multum przejazdów, jednak 80% z przesiadką w Koluszkach bądź Łodzi. Nawet do stolicy oddalonej o zaledwie ponad 100 km jest przesiadka. Przecież to komiczne, ale co takiego "szanownego" ministra może obchodzić ?! On w porównaniu do 'szarego obywatela" śmiga sobie samochodem ładowanym/tankowanym za nasze podatki. Jedynie kiedy korzysta z transportu publicznego to czas przed wyborami, kiedy to trzeba się pokazać jak Pan Trzaskowski poruszający się tramwajem jeden przystanek pod publiczkę i moment, w którym dziennikarze mogą cyknąć fotkę na okładkę swojego żałosnego szmatławca. A zwykli ludzie niech sobie radzą, oczywiście tuż po wyborach. Ta sytuacja miała miejsce właśnie po objęciu stanowiska przez Pana Klimczaka. Jeszcze w roku 2023 mieliśmy kilka połączeń bezpośrednich, lecz to się wówczas zmieniło, a Koalicja wpiera nam same dobre zmiany, choć już dobrze wiemy, że ich nie ma pod każdym względem. Mam nadzieję jednak, że rodacy któregoś pięknego dnia, wezmą sprawy w swoje ręce i przestaną wspierać oszustów i złodziei. Prace nad projektem jak zwykle zaczynają się w III kwartale, kiedy to przebudowa będzie stała od IV kw. 2025 r. do końca I kwartału 2026 r. z powodu warunków atmosferycznych, przez co również będzie trwała zapewne do końca 2027 r. o ile i w tym terminie się wyrobią. Kończąc, niech nasz dworzec rośnie w siłę, bezpieczeństwo oraz piękno i wygodę dla podróżujących ludzi.Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: tTreść komentarza: Może mieszkańcy miasta ocenią czy takie dodatkowe skrzydła mieszkalne komponują się z wciśniętą kamienicą zabytkową. Czy modernizacja - remont zabytkowej kamienicy nie wpłynie na charakter elewacji i całego budynku (czy konserwator będzie nadzorował wszystkie działania na każdym etapie).Źródło komentarza: Dariusz Klimczak w Tomaszowie: wkrótce przedstawię projekt usprawnienia procesów inwestycyjnychAutor komentarza: obywatel TMTreść komentarza: Co się spodziewać po wyborcach skoro większość to przybysze z wiosek. Starych tomaszowian coraz mniej, wieś rządzi miastem, wybierając tzw. swoich.Źródło komentarza: Radni chcą nocnej prohibicji. Koalicja ponad podziałami
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama