Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 15:02
Reklama
Reklama

Pozafinansowe debatowanie

Druga część sesji Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim. Wynajem lokali mieszkalnych bardziej przejrzyste i unormowane.

 

Seria uchwał geodezyjnych Na początek uchwała w sprawie nabycia do zasobów komunalnych prawa własności działki gruntu położonej w Tomaszowie Maz. przy ul. Piaskowej 55. Kolejne dotyczą wyrażenia zgody na sprzedaż działek przy ul. Leśnej 9/13, Leśnej 3/7Grzybowej 2/4, ul. Duracza 30 oraz Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego nr 9. 

 

Radni wyrazili też zgodę na sprzedaż lokali mieszkalnych i użytkowych położonych w Tomaszowie Mazowieckim przy Placu Kościuszki 5a wraz ze sprzedażą ułamkowej części gruntu, udziałów we współwłasności działki nr 161/6 w obr. 12 oraz zabudowanej nieruchomości położonej w Tomaszowie Mazowieckim przy Placu Kościuszki 6. Sprzedaż nastąpi w trybie przetargu nieograniczonego, 

 

Tomaszowianie piją coraz więcej. Tak wynika z corocznych statystyk, jakie można odczytać także w uchwale budżetowej. Władze Tomaszowa Mazowieckiego postanowiły ten wynik jeszcze poprawić. Dlatego też radni otrzymali projekt uchwały podwyższającej limit liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Zmniejszono natomiast liczbę punków gastronowmicznych sprzedających alkohol. Zdaniem władz miasta liczba wydawanych zezwoleń nie będzie miała wpływu na zwiększenie dostępności i spożycia alkoholu. 

 

- Niepotrzebnie tworzy pan otoczkę wokół tej uchwały - mówiła radna Wacława Bąk. - De facto liczba punktów się zwiększa. Mówmy o trudnych sprawach wprost i nie stwarzajmy wrażenia, że jest inaczej. Za chwilę powstaną kolejne sklepy wielkopowierzchniowe, dziwnym trafem wiedzieli, że otrzymają zezwolenia. Teraz przyjmujemy uchwałe o punktach sprzedaży a za chwilę będziemy przyjmować program walki z narkomanią i alkohlizmem? 

 

- Czy są jakieś badania, które stwerdzają, że ilość punktów wpływa na spożycie? - pytał Arkadiusz Gajewski. 

 

Uchwałę przyjęto chociaż wielu radnych wstrzymało się od głosu 

 

W ekspresowym tempie przyjęto uchwałę w sprawie przyjęcia Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2014 – 2015.

 

Podobnie było w przypadku uchwalenia Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Integracji Społecznej Osób Uzależnionych i Ich Bliskich na 2014 rok. Pytanie zadane przez Krzysztofa Kuchtę dotyczyło budowy placu zabaw dla dzieci przy ulicy Wschodniej. 

 

Projekt uchwały w sprawie uchwalenia Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie zaprezentowała dyrektor MOPS, Jolanta Szustorowska. Uchwała okazała się być "bezdyskusyjną" 

 

Równie szybko wprowadzono zmiany statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim. Przedstawiony projekt uchwały wprowadził dwie zasadnicze zmiany, polegające na  rozszerzeniu zakresu zadań MOPS. 

 

Pierwsza z nich wprowadza w zakres zadań ośrodka koordynowanie pomocy  psychologiczno–pedagogicznej oraz doradztwa zawodowego dla uczniów tomaszowskich szkół, druga zmiana wiąże się z wprowadzeniem od 1 stycznia 2014r. nowego świadczenia, jakim jest dodatek energetyczny.

 

Radni zajęli się też projektem uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki. To chyba najważniejszy akt prawa miejscowego, jaki dzisiaj trafił pod obrady miejskiego samorządu. 

 

Wprowadzone zostały m.in.  zmiany warunków ubiegania się o zawarcie umowy najmu,  przyznawania pierwszeństwa do najmu lokalu mieszkalnego, zasady obniżki czynszu, zasady najmu tymczasowych pomieszczeń, przedmiot pracy doraźnej Komisji Mieszkaniowej oraz zasady weryfikacji wykazów osób uprawnionych do najmu lokali mieszkalnych i lokali  socjalnych

 

Uchwałę pilotował członek doraźnej komisji mieszkaniowej rady miejskiej, Tomasz Wawro. Wzbudziła ona odrobinę emocji, jeszcze więcej zmiaesszania ale ostatecznie zostałą przez Radę przyjęta. 

 

Zmieniono uchwałę o doraźnej komisji mieszkaniowej. Została uzupełniona o regulamin funkcjonowania tego gremium. 

 

Kolejny punkt obrad to podjęcie uchwały w sprawie wezwania do usunięcia naruszenia prawa. Mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego wnosi o zmianę § 3 ust. 2 pkt 2), zgodnie z którym opłata  abonamentowa miesięczna i roczna za parkowanie pojazdów samochodowych  w strefie płatnego parkowania wprowadzona jest dla osób fizycznych  zameldowanych na pobyt stały lub czasowy w obszarze strefy. Podnosi on, że  prawo do skorzystania z opłaty abonamentowej przysługuje jedynie mieszkańcom 
zameldowanym i faktycznie zamieszkującym na terenie strefy i tym, którzy mimo  zameldowania nie zamieszkują pod adresem zameldowania. Tym samym pozbawione są tego prawa osoby, które są właścicielami nieruchomości na terenie  strefy, ale nie są tam zameldowane. Trafność regulacji przyjętej w uchwale poddawana jest w wątpliwość przez mieszkańca także ze względu na planowane  zniesienie obowiązku meldunkowego od dnia 1 stycznia 2016 r

 

Podstawę prawną do wprowadzenia opłat abonamentowych stanowi art. 13 b ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Zgodnie z przedmiotową  regulacją, wprowadzenie opłaty abonamentowej pozostawione zostało uznaniu rady  gminy. Tym samym ustawodawca nie wprowadził w ustawie o drogach publicznych  kryteriów, jakimi obowiązana jest kierować się rada gminy, pozostawiając swobodę  radzie w tym zakresie.

 

Organ uchwałodawczy może więc działać tu na zasadzie uznaniowości, w granicach wyznaczonych przez ustawodawcę co do celu, jakiemu  generalnie służy wprowadzenie opłat za parkowanie. Dokonany w uchwale nr XXXVI/317/2013 z dnia 27 marca 2013 r. dobór użytkowników drogi uprawnionych  do opłaty abonamentowej mieści się w kompetencjach Rady Miejskiej Tomaszowa  Mazowieckiego, a wyznaczony krąg uprawnionych nie wykracza poza cele ustawowe  określone w ustawie o drogach publicznych.

 

Co więcej zapis w uchwale Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego regulujący kwestię wprowadzenia opłaty abonamentowej dla osób zameldowanych na pobyt stały lub czasowy w obszarze strefy w żaden sposób nie narusza prawa własności nieruchomości zlokalizowanych na terenie strefy płatnego parkowania. Obowiązek ponoszenia opłat związany jest nie tyle z własnością nieruchomości położnej w strefie, lecz z używaniem  (a właściwie parkowaniem) pojazdu samochodowego. 

 

Z kolei wymóg zameldowania na pobyt stały lub czasowy w obszarze strefy,  to regulacja, która jest skorelowana w tym zakresie z ustawą z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zapisy przedmiotowej ustawy  jednoznacznie wskazują, że obowiązek meldunkowy polega na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego (art. 4 pkt 1 ustawy). Z kolei jak wskazuje  art. 6 ust. 1 przedmiotowej ustawy, pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej  miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.

 

Pobytem czasowym natomiast, w rozumieniu tej ustawy jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej  samej miejscowości, lecz pod innym adresem (art. 7 ust. 1 ustawy).

 

Zameldowanie stanowi zatem urzędowe potwierdzenie faktu stałego lub czasowego pobytu danej  osoby pod określonym adresem, a tym samym w zobiektywizowany sposób określa  miejsce zamieszkania. Odwołanie się w uchwale Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego do warunku zameldowania w świetle obecnie obowiązujących  przepisów jest w pełni uzasadnione. 

 

Mając powyższe na uwadze, brak jest podstaw do uwzględnienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa wniesionego

 

Rezygnację z funkcji wiceprzewodniczacego komisji spraw społecznych i rodziny złożył Krzysztof Barański. 

 

Przyjęto też plany pracy Komisji Rewizyjnej, Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego oraz stałych komisji Rady Miejskiej na 2014 rok. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

leo 20.12.2013 14:10
polać BEZradnym, zdrówko oby zrozumieli co złego robią ,,Tomaszowianie piją coraz więcej. Tak wynika z corocznych statystyk, jakie można odczytać także w uchwale budżetowej. Władze Tomaszowa Mazowieckiego postanowiły ten wynik jeszcze poprawić. Dlatego też radni otrzymali projekt uchwały podwyższającej limit liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Zmniejszono natomiast liczbę punków gastronowmicznych sprzedających alkohol. Zdaniem władz miasta liczba wydawanych zezwoleń nie będzie miała wpływu na zwiększenie dostępności i spożycia alkoholu. ,,

19.12.2013 12:01
"Tomaszowianie piją coraz więcej. Tak wynika z corocznych statystyk, jakie można odczytać także w uchwale budżetowej. Władze Tomaszowa Mazowieckiego postanowiły ten wynik jeszcze poprawić. Dlatego też radni otrzymali projekt uchwały podwyższającej limit liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 % alkoholu" Skandal! I potem z tego haraczu od sklepów monopolowych finansuje się zadania komisji antyalkoholowej (opieka nad rodzinami uzależnionych, kolonie dla dzieci, leczenie alkoholików) - to jest przelewanie z pustego w próżne i jeszcze zwiększa się liczbę punktów...paranoja!

Opinie
Igor MatuszewskiIgor Matuszewski Chce skutecznie kontrolować, czy jedynie więcej zarabiać? Radny Piotr Kucharski może to robić i nie trzeba do tego pełnić żadnej funkcji. Można być zwyczajnym radnym, ale może to też robić każdy obywatel. Takie prawo daje ustawa o dostępie do informacji publicznej. Więc pisanie o jakiejś próbie blokowania czegoś jest dość śmieszne i przypomina próbę udowodnienia, że ziemia jednak jest płaska. Jak widać za 350 złotych miesięcznie można wywołać burzę w szklance wody. Jednymi z najbardziej istotnych uprawnień, jakie posiadają radni samorządowi są możliwości sprawowania kontroli nad działalnością miasta lub powiatu. Można je realizować za pomocą organu ustawowego, jakim jest komisja rewizyjna w danym samorządzie, ale także indywidualnie. Co ciekawe zmiany w ustawodawstwie wprowadzone przez PiS dają większe uprawnienia kontrolne radnym indywidualnie, niże wtedy, kiedy działają oni w formie komisji. Każdy radny ma prawo wstępu niemalże wszędzie oraz żądania wszelkich dokumentów związanych z realizacją zadań nałożonych ustawami. Co ważne (bo część urzędników próbuje to robić) jedyne ograniczenia muszą wynikać bezpośrednio z ustawy. W tomaszowskiej Radzie Miejskiej funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej pełni Piotr Kucharski. Okazuje się jednak, że inni członkowie tego gremium mają go dosyć i zamierzają odwołać. Czy chodzi o to, że jak sam twierdzi, jest niewygodny dla Prezydenta? Czy tylko o 350 złotych diety więcej. Radny już w poprzedniej kadencji dał się poznać, jako główny samorządowy śledczy. Badał nawet kaloryczność węgla w spółce ZGC. Usilnie poszukiwał nieprawidłowości w TTBS, a następnie próbował załatwiać mieszkania dla własnych kłopotliwych lokatorów. Analiza aktywności radnego z ubiegłej kadencji pokazuje dużą liczbę interpelacji i małą liczbę konkretnych i merytorycznych wniosków.
Reklama
Reklama
Walentynkowe Ale Kino Walentynkowe Ale Kino Tuż przed walentynkami Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza do sali kinowej Kitka w MCK Tkacz na czarną komedię "Tylko kochankowie przeżyją". Będzie romantycznie, ale i trochę strasznie, bo tytułowi kochankowie, to... para wampirów. Projekcja odbędzie się 12 lutego o godz. 18. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.Adam (Hiddleston) jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem, skrzyżowaniem Syda Barreta i Davida Bowiego z Hamletem. Mieszka w odludnej części Detroit, kolekcjonuje gitary, słucha winyli i tworzy elektroniczną muzykę końca świata. Melancholijną samotność rozjaśnia długo oczekiwany przyjazd jego ukochanej, Ewy (Swinton). Razem jeżdżą nocami po wyludnionym Detroit w hipnotycznym rytmie muzyki, celebrując każdą spędzaną razem chwilę. Jednak spokojne życie zakochanej pary zostanie wystawione na próbę, kiedy niezapowiedzianie dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska).Film Jima Jarmuscha to pytanie o nieśmiertelność, o siłę uczucia i moc obietnic w obliczu nieskończenie płynącego czasu. Piękne, wysmakowane zdjęcia nocnych miast w połączeniu z atmosferą melancholii, mroczną muzyką Black Rebel Motorcycle Club, ale i charakterystycznym dla Jarmuscha wyrafinowanym, subtelnym humorem, dają w efekcie stylową, dekadencką perełkę. (Opis filmu za Gutek Film.)Bilety w cenie 10 zł jak zawsze można kupić w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 lub online przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Tylko-kochankowie-przezyja/Tomaszow-Mazowiecki). Zapraszamy. Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.02.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
ReklamaAd Libitum da koncert w MCK Za Pilicą
Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodzi Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodzi Kolejna osoba odchodzi ze szpitala. Już czwarta. Tym razem jest to Konrad Borowski, dyrektor ds. pielęgniarstwa w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Złożył już wypowiedzenie i obecnie przebywa na urlopie. Jak sam twierdzi na chwilę obecną nie widzi możliwości współpracy zarówno z Prezesem szpitala, jak i Starostą Mariuszem Węgrzynowskim. Pojawia się więc wakat na kolejne stanowisko. Kto je zajmie. Od dłuższego czasu mówi się o tym, że Starosta na tę funkcję chce powołać bliską mu politycznie Ewę Kaczmarek zastępca Pielęgniarki Koordynującej Oddz. Chorób Wewnętrznych. Na liście nazwisk pojawia się też córka radnego Szczepana Goski, która zdaniem pracowników TCZ ma zostać umieszczona w roli odchodzącego Borowskiego lub osoby koordynującej tomaszowskie ratownictwo medyczne. Zapewne wkrótce dowiemy się czy pogłoski ze szpitalnych korytarzy się potwierdzą. W ten sposób pełnię odpowiedzialności nad szpitalem przejmuje "ośrodek decyzyjny" w postaci Mariusza Węgrzynowskiego oraz Adrian Witczak, którego w spółce reprezentuje prokurent Glimasiński. Otwarte zostaje pytanie: kto następny: dyrektor - główna księgowa Alina Jodłowska? Z całą pewnością zostaną dyrektorzy, którzy sami nie wiedzą co w spółce robią.Węgrzynowski pozbył się Prezesa, bo szukał ośrodka decyzyjnego Węgrzynowski pozbył się Prezesa, bo szukał ośrodka decyzyjnego Wczorajsza sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zawierała co prawda tylko jeden punkt merytoryczny, ale dyskusja (jeśli można ją tak nazwać) trwa ponad 3 godziny. Jak opisać, to co się działo, by oddzielić własne opinie od prezentacji zdarzeń? Jest to w moim przypadku niezwykle trudne ponieważ sam byłem aktywnym ich uczestnikiem. Dlatego czytelnicy będą mieli możliwość przeczytania dwóch tekstów. Jeden z subiektywną oceną, w formie felietonu, mojego autorstwa. Drugi współpracującej z portalem dziennikarki. Gotowi?
Córki partyjnych kolegów zawsze znajdą pracę w Starostwie Córki partyjnych kolegów zawsze znajdą pracę w Starostwie Od kilku lat głośno krytykowana jest polityka kadrowa Starosty Mariusza Węgrzynowskiego. Mówi się nawet, że przerost zatrudnienia sięga ok 100 osób przy równoczesnym niedoborze profesjonalnej kadry urzędniczej wyspecjalizowanej w zakresie budownictwa, geodezji, gospodarowania nieruchomościami itd. Piotr Kagankiewicz szacuje, że nadmierne wydatki sięgają nawet czterech milionów złotych. Kolejne umowy miały być podpisywane z początkiem tego roku, a więc kolejne setki tysięcy złotych. Zatrudnienie znajdują członkowie rodzin polityków PiS. Dla przykładu do Wydziału Promocji trafiła córka wójta gminy Będków, Dariusza Misztala, podobnie jak Mariusz Węgrzynowski działacza PiS oraz bliskiej osoby Antoniego Macierewicza. Wójt w ubiegłej kadencji zatrudniał z kolei radnych przyjaznych Staroście. Informacja o tym, co robi konkretnie dany pracownik, okazała się być najbardziej strzeżoną przez wójta tajemnicą. Promocja pęka w szwach. Pracuje w niej kilka osób więcej niż 10 lat temu. Czy jakieś efekty działania można uznać za spektakularne? Chyba tak. Należą do nich niespotykane nigdzie indziej zakupy dewocjonaliówUmorzenie w sprawie Misiewicza bez poważnych zastrzeżeń. W tle prezydent Tomaszowa i jego małżonka Umorzenie w sprawie Misiewicza bez poważnych zastrzeżeń. W tle prezydent Tomaszowa i jego małżonka Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie w 2016 roku wszczęła śledztwo w sprawie Bartłomieja Misiewicza, byłego rzecznika Ministerstwa Obrony Narodowej i szefa gabinetu politycznego szefa MON Antoniego Macierewicza. Sprawa dotyczyła tego, że 30 sierpnia tamtego roku w bełchatowskim starostwie podopieczny Antoniego Macierewicza miał obiecywać dobrze płatną pracę powiatowym radnym Platformy Obywatelskiej, w zamian za ich poparcie w głosowaniu nad powołaniem wicestarosty bełchatowskiego.
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama