Po półtora roku trudnych negocjacji, Parlament Europejski zaakceptował dziś budżet Unii na lata 2014-2020, tzw. Wieloletnie Ramy Finansowe 2014-2020, który opiewa na 4013 mld złotych (960 mld euro) w zobowiązaniach oraz 3790 mld złotych (908 mld euro) w płatnościach.
W następnych latach Polska otrzyma około 305 mld złotych w ramach polityki spójności oraz około 119 mld złotych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
Parlament Europejski odegrał kluczową rolę w negocjacjach budżetowych, zapewniając najlepsze możliwe warunki dla przyznawania funduszy europejskich, co w kontekście kryzysu gospodarczego w Europie nie było zadaniem łatwym.
“Polska pozostaje nadal największym beneficjentem unijnych funduszy. W nadchodzących latach Polska będzie miała do wykorzystania łącznie ponad 440 mld złotych, o 4% więcej niż w latach 2007-2013. To szczególny sukces biorąc pod uwagę to, że cały budżet unijny został zmniejszony" zaznaczył Jacek Saryusz-Wolski.
Region łódzki otrzyma z samego Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli tylko jednego ze źródeł unijnego finansowania dla projektów w Polsce, około 8 mld złotych. Jak podkreślił europoseł "region łódzki musi wykorzystać tę szansę i zapewnić, że wydane środki przyniosą długotrwałe efekty rozwojowe, zarówno gospodarcze, jak i społeczne”.
“Zatwierdzenie wieloletnich ram finansowych otwiera drogę do przyjęcia ponad 70 programów unijnych na lata 2014-2020, wspierających wzrost gospodarczy w Europie. Programy finansowane z wieloletniego budżetu Unii Europejskiej 2014-2020 będą oczywiście skupione na projektach infrastrukturalnych, energetycznych czy związanych z ochroną środowiska, ale szczególną uwagę będzie się poświęcało rozwojowi kapitału ludzkiego, dzięki któremu nastąpić ma rozwój na rynku pracy, rozwojowi nauki i innowacji, instrumentach wspierania małych i średnich przedsiębiorstw oraz programowi Erasmus+, czyli programowi wymian międzynarodowych. Wszystkie te projekty mają wpłynąć na długotrwały wzrost gospodarczy Polski i jej regionów” podkreślił
“Dobrą wiadomością dla polskich samorządów jest ostateczna zgoda na kwalifikowalność wydatków na VAT z funduszy europejskich. Oznacza to, że samorządy będą mogły ubiegać się o jego refundację z funduszy UE” dodał Saryusz-Wolski.
Napisz komentarz
Komentarze