Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Jubileuszowe spotkanie tenisistów ziemnych

W ubiegłą sobotę, w gościnnym barze Lechia, Tomaszowskie Stowarzyszenie Tenisa Ziemnego GEM zorganizowało spotkanie podsumowujące tegoroczny Cykl Rozgrywek Klasyfikacyjnych-2013. Jednocześnie postanowiono uczcić 30 rocznicę rozgrywania tej imprezy, która przypada właśnie w tym roku.

 

Spotkanie poprowadził prezes GEMA Zenon Nowak, który na wstępie przywitał licznie przybyłych tenisistów, w tym gościa honorowego Henryka Doleckiego, pomysłodawcę, twórcę przepisów i wieloletniego kierownika CRK. W krótkim przemówieniu podkreślił rolę i zasługi pana Henryka dla tomaszowskiego tenisa, a następnie wręczył mu dyplom uznania i pamiątkowy medal.

 

Henryk Dolecki podziękował za wyróżnienie i pamięć o nim, skromnie dodając, że również inne osoby ciężko pracowały na to, aby turniej powstał, a następnie funkcjonował przez tyle lat. Podkreślił, że największym wyzwaniem było stworzenie takiej formuły zawodów, aby była ona jasna i czytelna dla wszystkich startujących, dająca równe szanse na starcie, a w trakcie turnieju możliwość rozwoju i awansu. I rzeczywiście, przyszłe lata pokazały, że regulamin CRK okazał się na tyle uniwersalny, że dokonano w nim jedynie kosmetycznych zmian.

 

Następnie kierownik CRK, Marcin Fałek, podsumował tegoroczne zmagania tenisistów i wręczył puchary oraz nagrody zwycięzcom cyklu. W kategorii generalnej zwyciężył Piotrek Szymański, który pokonał w końcu wieloletniego triumfatora Krzysztofa Wieteskę, trzecie miejsce zajął Kacper Błaszczyk. Wśród pań wygrała Kinga Psut (czwarta w kategorii generalnej !), przed Karoliną Dziubałtowską i Olą Gielec.

 

Głos zabrał Andrzej Szymański, który przypomniał historię tomaszowskich kortów przy ul. Nowowiejskiej, które powstały w roku 1967.  Wtym samym czasie utworzono Sekcję Tenisa Ziemnego przy RKS Lechia, która zajmowała się sprawami tenisistów. Przełom w funkcjonowaniu Sekcji nastąpił w roku 1980, kiedy kierownikiem został Zdzisław Wieteska, a jego zastępcą d/s gospodarczych właśnie Henryk Dolecki.

 

Pomysł wielorundowego turnieju na początku był przyjmowany dosyć sceptycznie przez środowisko tenisowe, ale konsekwentne działania Doleckiego spowodowały, ze już w 1983 roku ruszyły pierwsze rozgrywki ligowe w formule grup 3-osobowych. Rozegranie  kilku rund pozwoliło wstępnie przetestować nowe pomysły i skorygować wady.

 

Przez okres zimowy Dolecki ostatecznie dopracował regulamin i 15 maja 1984 roku oficjalnie ruszył wielorundowy Cykl Rozgrywek Klasyfikacyjnych z grupami 4-osobowymi. Po kilku latach podzielono zawodników na sześć grup, po sześciu graczy. I tak już zostało do dzisiaj. W każdym turnieju startuje więc 36 zawodników, którzy rywalizują w grupach systemem „każdy z każdym”. Po każdej rundzie dwie pierwsze osoby awansują do grupy wyżej, dwie ostatnie spadają. W sezonie tenisiści rozgrywają 4 turnieje.

 

Ponieważ w CRK startują najlepsi tomaszowscy tenisiści, to zwycięzcy klasyfikacji końcowej uznawani są za  mistrzów Tomaszowa w tenisie. W klasyfikacji wszechczasów na czele jest Krzysztof Wieteska, który zwyciężał aż 12 razy. Po 6 sezonów na pierwszym miejscu byli Jacek Błaszczyk i Roman Kobyłecki. Dwukrotnie wygrywali Andrzej Szymański i Robert Wieteska. Po jednym zwycięstwie mają : Wiesław Jaskólski, Krzysztof Siemieniuk, Paweł Rybak, Jakub Wojtaszek i Piotrek Szymański. Najstarszy zwycięzca, Jacek Błaszczyk wygrywając w roku 2006 miał 49 lat. Najmłodszy, to tegoroczny champion, 16-letni Piotrek Szymański.           

                                                  

Nie od dziś wiadomo, że tenis to sport na całe życie. Potwierdzają to i tomaszowscy tenisiści. W latach 1984-2013 na listach startowych CRK pojawiło się ponad 170 nazwisk. W tym aż 32 osoby grały  przez  10 sezonów lub więcej. Wśród tych zawodników mamy prawdziwych długodystansowców. Na czele najwytrwalszych jest Marek Matecki, który zaliczył 26 sezonów, tuż za nim Paweł Tesz, zagrał 24 razy i Mirosław Kozanecki – 22 razy. Ponad 20 sezonów mają jeszcze Jacek Błaszczyk, Krzysztof Wieteska, Tomasz Stankowski i Adam Walczak.

 

Zalety tenisa potwierdza też długowieczność naszych zawodników. Henryk Dolecki i Jerzy Żak  brali udział w turnieju mając 71 lat. Najstarszym obecnie grającym jest 67-letni Zdzisław Wieteska. Oczywiście w CRK  startują również panie. Najwytrwalszą tenisistką pozostaje Wanda Zygadlewicz ( zagrała w dziewięciu sezonach ), a najlepszą Kinga Psut ( czwarte miejsce w roku 2013 ).

 

Po oficjalnych wystąpieniach zebrani tenisiści oddali się wspomnieniom minionych trzydziestu lat. Niestety, już tylko w pamięci przybyłych żyją takie barwne postacie jak Władysław Wałach, Włodzimierz Kobyłecki, Stanisław i Leszek Dziubałtowscy, Jan Wijaczka, Roman Piotrowski, Jerzy Żak. Wszyscy zgodnie podkreślali, że to  dzięki rozgrywkom CRK korty żyją, a najmłodsi gracze mają możliwość skonfrontować swoje umiejętności. I chociaż wszyscy wiedzą, że CRK to tylko zabawa, to potem na korcie walczą o każdą piłkę.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Magdalena Glab 19.07.2023 13:50
Czasami graly röwniez i panie na kortach Lechi Dorota Kosiewska Magdalena Glab i inne

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama