Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 kwietnia 2025 07:28
Reklama

Papier jest cierpliwy

Chyba każdy, kto chociaż raz sprzedawał mieszkanie lub inną nieruchomość spotkał się z instytucją umowy przedwstępnej. Czym jest i jakie niesie ze sobą korzyści oraz zagrożenia, spróbujemy krótko wyjaśnić naszym czytelnikom.


Umowa przedwstępna? A co to takiego?

Reklama

 

Art. 389. Kodeksu Cywilnego

§ 1. Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

§ 2. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

 

Powyższy artykuł Kodeksu Cywilnego zawiera ścisłą definicję umowy przedwstępnej. Warto tu jednak zwrócić uwagę na sformułowanie „istotne postanowienia umowy przyrzeczonej”, czyli tej, którą zobowiązujemy się zawrzeć  w przyszłości. Należą do nich określenie jej przedmiotu, podmiotów oraz ceny.

 

Umowę przedwstępną stosuje się jako zabezpieczenie interesów stron umowy finalnej. Daje gwarancję jej podpisania.   Ma ona przeważnie charakter dwustronnie zobowiązujący. W przypadku, gdy do zawarcia umowy przyrzeczonej zobowiązuje się tylko jedna ze stron, druga nie może żądać jej zawarcia.

 

Mimo, że umowy przedwstępne stosuje się najczęściej przy zakupie/sprzedaży nieruchomości, to można je stosować do zawarcia każdej umowy prawa cywilnego.

 

Co prawda przepisy nie uzależniają ważności umowy przedwstępnej od zachowania jej określonej formy, to aby dochodzić w przyszłości roszczeń z niej wynikających musi być zawarta w formie przewidzianej dla umowy przyrzeczonej. W przypadku sprzedaży nieruchomości, właściwym do jej sporządzenia będzie notariusz.

 

 Art. 390. Kodeksu Cywilnego

§ 1. Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania.
§ 2. Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.
§ 3. Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne.

 

Prawnicy zwracają uwagę, że często stosowane przez deweloperów zapisy mówiące  o możliwości odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny są niezgodne z prawem.

 

Czy to się opłaca?

 

Nie ma wątpliwości, że umowa przedwstępna, będąca zabezpieczeniem przyszłych zobowiązań przynosi korzyści obu stronom ją zawierającym. Z jednej strony np. nabywca mieszkania otrzymuje pewność zakupu lokum i może wystąpić do banku z wnioskiem u udzielenie kredytu, z drugiej sprzedawca może przestać poszukiwać nabywcy, co wiąże się zawsze z dodatkowymi kosztami.

 

 Określ termin zawarcia umowy właściwej

 

Uwzględnienie terminu zawarcia umowy przyuczonej w umowie przedwstępnej nie jest konieczne. Jeśli tego nie uwzględniliśmy, termin wyznacza strona uprawniona do jej zawarcia. Nie może on być jednak dowolny. Powinien uwzględniać czas niezbędny na dokonanie wszystkich istotnych formalności. Uprawnienia do wyznaczenia terminu mogą posiadać obie strony. Jako właściwy przyjmuje się zaproponowany wcześniej. Jednak upływ terminu zawarcia umowy przyrzeczonej nie jest równoznaczny z wygaśnięciem umowy przedwstępnej, wywołuje natomiast skutek w postaci roszczenia o zawarcie umowy finalnej.

Kiedy przedawniają się roszczenia

 

W przypadku, gdy po upływie roku od momentu obowiązywania umowy przedwstępnej strony nie wyznaczyły terminu na zawarcie umowy właściwej, nie mają one prawa ubiegać się o przystąpienie do niej. Można zawrzeć umowę po tym terminie jeśli termin został wyznaczony wcześniej.

 

Zgodnie z cytowanym wyżej artykułem Kodeksu Cywilnego, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, którym określone zostało zawarcie umowy przyrzeczonej. Roszczenia dochodzone na drodze procesu o wykonanie umowy finalnej przedawniają się z upływem roku od dnia uzyskania prawomocności orzeczenia sądowego.

 

Dochodzenie roszczeń

 

W przypadku niedojścia do skutku umowy przyrzeczonej strona ma prawo żądać odszkodowania. Do jego uzyskania niezbędne jest wykazanie, że kupujący poniósł określoną szkodę. W umowie można zawrzeć klauzulę o karach umownych. Pozwala ona uniknąć kłopotliwego dowodzenia rzeczywistej wielkości szkody przed Sądem.

 

Jeśli umowa spełnia warunki formalne wymagane do ważnego zawarcia umowy właściwej, możemy poza odszkodowaniem domagać się przed sądem jej zawarcia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: PoPiSTreść komentarza: Ale to są wierne giermki Pana Idola niejakiego pana Antoniego, który wspiera i otacza się nimi przy każdej okazji. To w końcu jak to jest ?Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: JimmyTreść komentarza: Wy to lepiej napiszcie kto i jaką fuszerę odwalił w tym Parku Solidarności, że jest już pół roku obsuwy, bo wygląda to raczej na coś grubszego.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: JimmyTreść komentarza: Antek, ty to lepiej się weź za rozwiązywanie testów na prawko zamiast się wozić po imprezkach, bo już dwa razy uwaliłeś teorię.Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: No i kiedy remont Pałacu Piescha na Barlickiego?Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Prezydencie. To pańskie wyjaśnienie w sprawie tej S12 jest trochę mętne. Wystarczyło napisać ludziom om tym, co decyduje o pewnym odrzuceniu tzw. wariantu północnego i o zdecydowanym dążeniu do jednego z wariantów południowych (tych wariantów południowych było dwa, lub trzy). Przy okazji: pewien poseł robi akcję, aby ludziska zaprotestowali przeciwko wariantom południowym (listy, sms-y), Ciekawe, czy pewien minister też dostał taki anons.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Komendancie Marcinie Dulas: i o to chodzi!!! moje najlepsze gratulacje - chłopcze!!!Źródło komentarza: Marcin Dulas nowym komendantem wojewódzkim PSP w Łodzi
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem

Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem

Skład:bawełna 80%, Prolen® Siltex ze srebrem 17%, Lycra® 3% Wielkości:35-37, 38-40, 41-43, 44-46, 47-49 (oprócz koloru białego i szarego)        (według ZN-JJW-P-005)Konstrukcja:Skarpetki nieuciskające Medic Deo® Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Medic Deo® Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!Specjalna konstrukcja cholewki i niewielka domieszka nowoczesnego włókna Lycra® w całym wyrobie powodują idealne bezuciskowe przyleganie do nóg i maksymalną elastyczność - nietamowanie przepływu krwi i komfort nawet dla opuchniętych nóg.Dzięki działaniu przędzy z jonami srebra, wzmocnionemu apreturą antybakteryjną i antygrzybiczną Sanitized®, skarpetki hamują rozwój mikrobów i zapobiegają jednocześnie przykremu zapachowi podczas użytkowania. Miejsca stóp narażone na otarcia i urazy są chronione przez miękką trójwarstwową dzianinę frotte. Opaska elastyczna na śródstopiu zapobiega przesuwaniu się skarpetki na nodze.Skarpetki nadają się znakomicie do aktywności fizycznej. Do produkcji skarpetek jest używana czysta bawełna - naturalna przędza najwyższej jakości.SKARPETKI ZAREJESTROWANE JAKO WYRÓB MEDYCZNYZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama