Członkowie komisji przystępując do działania zakładali, że dla osiągnięcia zakładanego celu niezbędne będzie odbycie konsultacji i analiz, w szczególności: ze służbami informatycznymi Prezydenta miasta, z lokalnymi usługodawcami, analiza doświadczeń innych samorządów. Ponadto Komisja miała też oszacować koszta realizacji przedsięwzięcia i możliwości finansowych budżetu miasta finansowania samej inwestycji oraz kosztów późniejszego administrowania systemem.
W związku z wymaganiami UKE parametry bezpłatnego dostępu muszą być kompromisem między funkcjonalnością, kosztami wykonania i utrzymania sieci oraz potrzebami mieszkańców.
Poza bardzo istotną funkcją udostępnienia Internetu mieszkańcom, którzy ze względów materialnych nie mogą zakupić usługi komercyjnej radni podkreślają rolę promocyjną proponowanego rozwiązania dla miasta.
- Każdy turysta odwiedzający nasze miasto będzie mógł skorzystać w podstawowym zakresie z darmowego dostępu do Internetu, a nasze miasto we wszelkich materiałach promocyjnych umieszczając informacje na ten temat będzie budowało wizerunek miasta przyjaznego turystyce, nowoczesnego i atrakcyjnego inwestycyjnie – wskazywali członkowie Komisji w uzasadnieniu uchwały powołującej ją do życia.
- Na terenie Tomaszowa Mazowieckiego istnieje znaczne nasycenie ofertą komercyjnego dostępu do Internetu – wyjaśnia radny Łukasz Rzęczykowski. - Z uwagi na fakt kwalifikowania terenu Tomaszowa Mazowieckiego jako obszaru niewspieranego w zakresie internetu darmowego przez UKE wnioski o uruchomienie całkowicie nieodpłatnego dostępu dla wszystkich mieszkańców do sieci internetowej przez publiczną usługę realizowaną przez samorząd miejski prawdopodobnie mogą być rozpatrzone negatywnie, a czasy romantycznej samowolki samorządów minęły kilka lat temu.
Dlatego też zdaniem tomaszowskich samorządowców, zachodzi konieczność dostosowania planowanych przedsięwzięć do płynących z tego tytułu konsekwencji. Radni przypominają też, że stanowisko Urzędu Komunikacji Elektronicznej uległo w ostatnim czasie zaostrzeniu i może ulegać w przyszłości zmianie zarówno na korzyść jak i niekorzyść planów samorządów.
Możliwości wsparcia projektów z zakresu branży telekomunikacyjnej skierowane do samorządów ze źródeł Unii Europejskiej według wiedzy posiadanej przez Komisję uległy wyczerpaniu lub posiadają priorytety rozbieżne z celami jakie przyświecały powołaniu Komisji, a w tym w szczególności skierowane są obecnie na budowę szerokopasmowej, nowoczesnej i wydajnej infrastruktury światłowodowej (Narodowy Plan Szerokopasmowy NPS).
- Inwestycje takie jak na przykład w odwiedzonym przez nas Pruszkowie rozpoczynane były 5-7 lat temu, gdy można było pozyskać na te cele wielomilionowe dotacje z UE – mówi Tomasz Trzonek. - W związku z istniejącymi ograniczeniami prawnymi, bieżącym stanowiskiem UKE oraz faktycznym brakiem środków pomocowych należy projekty obejmujące udostępnienie bezpłatnego internetu mieszkańcom całego miasta, połączone z informatyzacją administracji miejskiej odłożyć do czasu, gdy ponownie będzie możliwość sfinansowania tych przedsięwzięć na poziomie 80-90% ze środków zewnętrznych. Zróbmy na razie to na co nas stać i czekajmy na dofinansowanie ambitniejszych planów na dostępność dotacji UE.
Zdaniem Komisji sytuacja i możliwości finansowe Miasta Tomaszów Mazowiecki w związku istniejącym zadłużeniem i realizowanymi wieloletnimi inwestycjami na czele z przebudową centrum powodują, że bez udziału znaczących środków zewnętrznych miasto nie jest w stanie ponieść kosztów finansowania projektów w zakresie udostępnienia mieszkańcom nieodpłatnego dostępu do internetu na poziomie przekraczającym z własnych środków kwotę do około 300.000,-zł.
Komisja w swoim sprawozdaniu wskazuje też na możliwość korzystania z bezpłatnego dostępu do sieci w ramach usługi AERO2, która jest oferowana do grudnia 2016 roku a prawdopodobnie jej istnienie zostanie przedłużone na kolejne lata. System oparty jest o sygnał GSM (nie WIFI) posiada ograniczenia podobne do tych, jak mają instalowane powszechnie sieci tzw. hot-spotów, a więc połączenie zrywane jest co 60 minut a maksymalny transfer wynosi 512kb/s.
W Tomaszowie Mazowieckim usługa darmowego dostępu do internetu poprzez sygnał GSM w formie realizowanej przez spółkę Aero2 jest dostępna i działa wydajnie – w ramach swoich ogólnych ograniczeń. W związku z tym, że sygnał Aero2 jest sygnałem standardu GSM 900 to bardzo niewiele urządzeń jest w stanie go odbierać, a ponadto jego odbieranie wymaga zamówienia i otrzymania specjalnej karty SIM Aero2. Dopiero użycie specjalnego modemu GSM 900 (koszt od 80 do 150zł) z aktywowaną karta SIM (koszt pozyskania karty ok 20-30zł) Aero2 umożliwia korzystanie z nieodpłatnego dostępu do internetu każdemu Polakowi. Aero2 zakłada, że użytkownik musi posiadać też komputer, laptop, tablet czy choćby smartphone ze sprawnym złączem USB lub slotem dla karty SIM.
- Minimalizacja kosztów udostępniania darmowego sygnału internetowego przez samorząd wymaga możliwie pełnego wykorzystania infrastruktury miasta w celu instalacji masztów, anten i urządzeń nadawczych, a zarazem koszty stałych opłat abonentowych mogą być częścią opłaty ponoszonej niezależnie od udostępnianego internetu przez np miejską placówkę kultury lub jednostkę budżetową – podkreśla Marek Kubiak. - Dlatego Komisja przyjęła, że szukając lokalizacji dla darmowych Hot Spotów należy wybierać jednostki budżetowe i organizacyjne Tomaszowa. Dzięki temu możemy osiągnąć daleko idące oszczędności z tytułu braku opłat za najem przestrzeni na budynku czy braku konieczności podwajania opłat abonamentowych.
Po analizie warunków finansowych prawnych oraz technicznych Komisja postanowiła zawnioskować o rozszerzenie będącego w fazie realizacji projektu Prezydenta instalacji 3 Hot Spotów Wi-Fi (Plac Kościuszki, Urząd Miasta/Muzeum i Skansen). Przy czym odpowiednia lokalizacja nadajnika przy obiekcie Skanksen, w okolicy wjazdu do Skanksenu na odpowiedniej wysokości, powinna umożliwić faktyczne odbieranie sygnału na terenie części rezerwatu Niebieskie Źródła.
Koszt zakupu i instalacji jednego Hot Spotu, według danych zebranych przez Komisję powinien oscylować w zakresie ok 4.000 - 6.000 złotych. Koszty te należy uznać za stosunkowo niskie. Opłaty abonamentowe powinny być uzależnione od wykorzystania i obciążenia Hot Spotów i połączone z opłatami stałymi za internet jednostki miejskiej na przykład w OSIR (oszczędności).
Komisja wnioskuje, żeby dodatkowo Hot Spoty były zainstalowane etapami w 2013 i 2014 roku na terenie OSiR przy ulicy Nowowiejskiej, w sposób umożliwiający korzystanie z nich w parku im. Solidarności; terenach OSiR przy ulicy PCK; w budynku administracyjnym przy Grotach Nagórzyckich; w parku im. Dr Serafina Rode; w siedzibie DOK w Białobrzegach; dworca PKP i PKS.
- Ogółem Hot Spoty planowane do instalacji przez Prezydenta oraz przez Komisję dają 10 lokalizacji dodaje Krzysztof Barański. - Szacowany łączny koszt to około 50.000-60.000 zł. Biorąc pod uwagę, że dostępność darmowego sygnału i dostępu do internetu byłaby wyraźnie odczuwalna w Tomaszowie to koszty te wydaje się być stosunkowo niskie. W przyszłości obserwując faktyczne wykorzystanie Hot Spotów ich ilość można zwiększać o kolejne lokalizacje lub też rezygnować z konkretnych lokalizacji. Jest to naszym zdaniem absolutne i skromne minimum.
Komisja ponadto wnioskuje o wdrożenie systemu refundacji zakupu modemów GSM oraz kart SIM Aero2 umożliwiających odbiór i wykorzystanie sygnału Aero2 dla dzieci w wieku szkolnym (6-15), których rodziny korzystają z pomocy MOPS. Wg założeń radnych rodzice każdego dziecka w Tomaszowie w wieku szkolnym, w rodzinie kwalifikującej się do pomocy MOPS miałaby do wyboru albo refundację zakupu modemu i karty SIM aero2 albo refundacje w kwocie ok. 25,-zł kosztów korzystania z Internetu (refundacja zapłaconej faktury). Dzięki temu nie będzie być może w Tomaszowie żadnej rodziny, która ze względów ekonomicznych nie miałaby dostępu do Internetu. Ta częsć propozycji Komisji jest dosć szczegółowa i rozbudowana dlatego zapraszamy zainteresowanych czytelników do zapoznania się z pełnym tekstem sprawozdania Komisji, do którego link znajduje się w naszym tekscie.
Radny Arkadiusz Gajewski powiedział nam, że trwają starania członków Komisji o pozyskanie od sponsorów dla dzieci nie posiadających komputerów, kilkudziesięciu używanych, ale sprawnych i dobrych jednostek PC. Chodzi o wypadki, gdy faktycznie problemem nie jest brak pieniędzy na zapłacenie faktury za Internet czy na zakup modemu aero2, ale sam brak w domu komputera. Zarazem dzisiaj można kupic sprawny, uzywany komputer za naprawdę niewielkie kwoty lub nawet otrzymać go od wielu instytucji darmo w ramach „demobilu”.
- W celu popularyzacji idei i rozszerzenia wiedzy na temat możliwych w naszym mieście form dostępu (hot spoty, Aero2 i jego specyfika techniczna, refundacje poprzez MOPS) oraz potrzebna jest spójna akcja promocyjna w formie między innymi specjalnej ulotki, informacji na stronie www Urzędu Miasta dzięki którym mieszkańcy będą należycie poinformowani – tłumaczy ustalenia Komisji Tomasz Wawro. - Szczególnie istotne w tym wymiarze jest podanie mieszkańców więcej informacji na temat aspektów technicznych korzystania z usługi Aero2, z której każdy z nas może przecież darmowo korzystać – nie tylko rodziny objęte refundacjami na zakup karty i modemu poprzez MOPS.
Komisja oszacowała koszty wdrożenia i funkcjonowania systemu. Podsumowując zakładając, że miasto uruchomi w 2014 roku dodatkowe 7 Hot Spotów (trzy w 2013 roku) za kwotę 38.000,-zł, uwzględniając bardzo ogólnie i nieprecyzyjnie szacowane dodatkowych opłat za dostęp do internetu w kwocie 20.000,-zł oraz koszty uruchomienia systemu refundacji na 2014 rok 65.000,-zł to łączne obiciążenia budżetu miasta może sięgać w 2014 roku kwoty od 100.000 do 150.000,-zł, a w latach kolejnych około 50.000 do 80.000,-zł.
Jak podkresla Przewodniczący Komisji zaprezentowana koncepcja to jest absolutne minimum tego co w XXI wieku powinniśmy w Tomaszowie zrobić. Ambicje i chęci i są daleko większe. Na etapie dyskusji o budżecie 2014 roku radni Komisji będą przekonywać Prezydenta, żeby ustalenia Komisji wdrożył do planu budżetowego i następnie je faktycznie zrealizował i starał się rozszerzyć dostępność darmowego internetu o kolejne Hot Spoty jak przykładowo na torze łyżwiarskim czy terenach targowiska miejskiego. - Przede wszystkim będziemy też naciskać o rozszerzanie zaproponowanej grupy docelowej odbiorców refundacji modemów i kart aero2 - mówi w rozmowie z portalem.
Napisz komentarz
Komentarze