Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:21
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Dzieje się w Skansenie! Filmowcy i krótkofalowcy

Z nadejściem wakacji rozpoczął się szczyt sezonu turystycznego w Skansenie Rzeki Pilicy i w administrowanej przez niego Podziemnej Trasie Turystycznej „Groty Nagórzyckie”. Szczególne „oblężenie” przez turystów krajowych i zagranicznych obydwie placówki przeżywają podczas weekendów. Dla przykładu: w minioną sobotę i niedzielę pilicki Skansen odwiedziło prawie 800 osób, zaś Groty Nagórzyckie przyjęły ponad 900 gości! Oprócz sprzyjającej, słonecznej aury niewątpliwie wpływa na to unikatowość tych miejsc, prezentujących w nieszablonowy sposób przebogate dziedzictwo historyczne i przyrodnicze regionu nadpilickiego. Na wakacyjnych turystów czekają tu również dodatkowe niespodzianki.

Z pewnością do takich atrakcji należało nakręcanie ujęć batalistycznych do historycznego filmu, odbywające się na skansenowym poligonie w piątek 19 lipca. Zawitała tutaj ekipa realizująca dokumentalny obraz pt. „Kostiuchnówka – żywa historia”. Jest to kolejne przedsięwzięcie Fundacji Centrum Dialogu Kostiuchnówka, utworzonej przez trzema laty w Ło dzi. Głównym jej celem jest zbliżenie polsko-ukraińskie, zwłaszcza poprzez dialog i współpracę młodzieży z obydwóch krajów. Owocuje to m.in. wyjazdami łódzkich harcerzy na letnie obozy do miejscowości Kostiuchnówka na Wołyniu, upamiętnionej bohaterstwem żołnierzy Legionów Polskich podczas I wojny światowej.

 

To tutaj w dniach 4-6 lipca 1916 roku polscy legioniści prowadzili udane działania opóźniające przeciwko oddziałom rosyjskim, atakującym w ramach ofensywy generała Brusiłowa. Pomimo panicznego odwrotu wojsk austro-węgierskich Polacy nie dopuścili do przerwania frontu i kilkakrotnie odparli ataki znacznie przeważających sił rosyjskich. Najcięższe walki stoczyła I Brygada Legionów pod komendą Józefa Piłsudskiego. Po stronie polskiej poległo bądź zostało rannych dwa tysiące żołnierzy. Straty wchodzącego w skład I Brygady 5 Pułku Piechoty przekroczyły połowę stanu osobowego. Bohaterska postawa polskich legionistów zapobiegła przełamaniu przez Rosjan frontu na tym ważnym odcinku.

 

Te wydarzenia upamiętni film realizowany przez wspomnianą wcześniej fundację we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, Urzędem Wojewódzkim w Łodzi oraz łódzkim Kuratorium Oświaty i Wychowania. Jego autorem jest znany łódzki reżyser Zygmunt Skonieczny. Na swoim koncie ma on już prawie 140 filmów dokumentalnych. W dorobku Z. Skoniecznego znajdują się także filmy fabularne, jak np. „Placówka”, czy „Latarnik”. Rozpoczęte w maju tego roku zdjęcia do filmu pt. „Kostiuchnówka – żywa historia” są realizowane w Polce i na Ukrainie. Nakręcono już ujęcia z udziałem Józefa Piłsudskiego, do których posłużyły wnętrza zabytkowego pałacu Ludwika Grohmana w Łodzi.

 

Plenerowy dzień w Skansenie Rzeki Pilicy wykorzystano do nakręcenia scen walki polskich legionistów pod Kostiuchnówką. Sugestywną scenerię do nich stworzyły zrekonstruowane w Skansenie okopy i transzeje, składające się na plenerową ekspozycję pt. „Fortyfikacje linii Pilicy”. Do potrzeb filmu Skansen użyczył ze swoich zbiorów także elementy uzbrojenia i żołnierskiego wyposażenia, a wśród nich autentyczny ckm maxim wz. 1910. Co ciekawe, w role polskich legionistów wcielili się… pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Okopowe ujęcia kręcono przez kilka godzin i to na oczach zwiedzających.

 

Z informacji Pawła Jóźwiaka, prezesa Fundacji Centrum Dialogu Kostiuchnówka wynika, że film ten ma być gotowy na początku 2014 roku. Nakręcane współcześnie ujęcia będą przeplatane zdjęciami archiwalnymi. Premiera tego 15-minutowego dokumentu uświetni przypadającą w prz yszłym roku okrągłą 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej. Film ze skansenowymi plenerami będzie emitowany m.in. przez TVP Historia i TVP Łódź. Zostanie także udostępniony szkołom.

 

Tego lata Skansen Rzeki Pilicy zaserwował nie lada gratkę również dla miłośników krótkofalarstwa. W niedzielę 13 lipca trwał tutaj piknik przygotowany przez Klub Łączności Militarnej SP7 KQL z łodzi. Reprezentujący go Roman Rzepecki ze swoim synem – Dariuszem zapoznawali licznych tego dnia gości Skansenu z wszelkimi tajnikami swojej krótkofalarskiej pasji. W specjalnie rozbitym namiocie prezentowali wystawę wojskowego sprzętu łącznościowego z okresu II wojny światowej i z lat tuż powojennych. Był na niej m .in. oryginalny odbiornik od radiostacji niemieckiej z 1943 roku, a także radiostacja batalionowa konstrukcji radzieckiej z 1945 roku. Co ciekawe, ten zabytkowy sprzęt jest nadal sprawny!

 

Atrakcyjną częścią pikniku był prowadzony na żywo pokaz łączności poprzez współczesną radiostację z pasjonatami krótkofalarstwa w kraju i za granicą. Ze skansenu nawiązano łączności z partnerami w Niemczech, Rosji i Czechach. Za pośrednictwem fal ultrakrótkich promowano atrakcje turystyczne Skansenu Rzeki Pilicy i całego produktu turystycznego Tomaszowa Mazowieckiego pn. „Tomaszowska Okrąglica. Dodajmy, że była to kontynuacja tradycji wakacyjnych pikników łącznościowych, zapoczątkowana w pilickim skansenie przed trzema laty.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
turysta 25.07.2013 17:23
Może i przez skansen przeszło 800 osób, ale napewno tyle nie przeszło przez groty. Biorąc pod uwagę fakt, że zwiedzający wpuszczani są do grot co pół godziny jest to praktycznie niemożliwe. Ktoś tu robi niezłą propagandę sukcesu.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama