Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 kwietnia 2025 09:53
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Dzieje się w Skansenie! Filmowcy i krótkofalowcy

Z nadejściem wakacji rozpoczął się szczyt sezonu turystycznego w Skansenie Rzeki Pilicy i w administrowanej przez niego Podziemnej Trasie Turystycznej „Groty Nagórzyckie”. Szczególne „oblężenie” przez turystów krajowych i zagranicznych obydwie placówki przeżywają podczas weekendów. Dla przykładu: w minioną sobotę i niedzielę pilicki Skansen odwiedziło prawie 800 osób, zaś Groty Nagórzyckie przyjęły ponad 900 gości! Oprócz sprzyjającej, słonecznej aury niewątpliwie wpływa na to unikatowość tych miejsc, prezentujących w nieszablonowy sposób przebogate dziedzictwo historyczne i przyrodnicze regionu nadpilickiego. Na wakacyjnych turystów czekają tu również dodatkowe niespodzianki.

Z pewnością do takich atrakcji należało nakręcanie ujęć batalistycznych do historycznego filmu, odbywające się na skansenowym poligonie w piątek 19 lipca. Zawitała tutaj ekipa realizująca dokumentalny obraz pt. „Kostiuchnówka – żywa historia”. Jest to kolejne przedsięwzięcie Fundacji Centrum Dialogu Kostiuchnówka, utworzonej przez trzema laty w Ło dzi. Głównym jej celem jest zbliżenie polsko-ukraińskie, zwłaszcza poprzez dialog i współpracę młodzieży z obydwóch krajów. Owocuje to m.in. wyjazdami łódzkich harcerzy na letnie obozy do miejscowości Kostiuchnówka na Wołyniu, upamiętnionej bohaterstwem żołnierzy Legionów Polskich podczas I wojny światowej.

Reklama

 

To tutaj w dniach 4-6 lipca 1916 roku polscy legioniści prowadzili udane działania opóźniające przeciwko oddziałom rosyjskim, atakującym w ramach ofensywy generała Brusiłowa. Pomimo panicznego odwrotu wojsk austro-węgierskich Polacy nie dopuścili do przerwania frontu i kilkakrotnie odparli ataki znacznie przeważających sił rosyjskich. Najcięższe walki stoczyła I Brygada Legionów pod komendą Józefa Piłsudskiego. Po stronie polskiej poległo bądź zostało rannych dwa tysiące żołnierzy. Straty wchodzącego w skład I Brygady 5 Pułku Piechoty przekroczyły połowę stanu osobowego. Bohaterska postawa polskich legionistów zapobiegła przełamaniu przez Rosjan frontu na tym ważnym odcinku.

 

Te wydarzenia upamiętni film realizowany przez wspomnianą wcześniej fundację we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, Urzędem Wojewódzkim w Łodzi oraz łódzkim Kuratorium Oświaty i Wychowania. Jego autorem jest znany łódzki reżyser Zygmunt Skonieczny. Na swoim koncie ma on już prawie 140 filmów dokumentalnych. W dorobku Z. Skoniecznego znajdują się także filmy fabularne, jak np. „Placówka”, czy „Latarnik”. Rozpoczęte w maju tego roku zdjęcia do filmu pt. „Kostiuchnówka – żywa historia” są realizowane w Polce i na Ukrainie. Nakręcono już ujęcia z udziałem Józefa Piłsudskiego, do których posłużyły wnętrza zabytkowego pałacu Ludwika Grohmana w Łodzi.

 

Plenerowy dzień w Skansenie Rzeki Pilicy wykorzystano do nakręcenia scen walki polskich legionistów pod Kostiuchnówką. Sugestywną scenerię do nich stworzyły zrekonstruowane w Skansenie okopy i transzeje, składające się na plenerową ekspozycję pt. „Fortyfikacje linii Pilicy”. Do potrzeb filmu Skansen użyczył ze swoich zbiorów także elementy uzbrojenia i żołnierskiego wyposażenia, a wśród nich autentyczny ckm maxim wz. 1910. Co ciekawe, w role polskich legionistów wcielili się… pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Okopowe ujęcia kręcono przez kilka godzin i to na oczach zwiedzających.

 

Z informacji Pawła Jóźwiaka, prezesa Fundacji Centrum Dialogu Kostiuchnówka wynika, że film ten ma być gotowy na początku 2014 roku. Nakręcane współcześnie ujęcia będą przeplatane zdjęciami archiwalnymi. Premiera tego 15-minutowego dokumentu uświetni przypadającą w prz yszłym roku okrągłą 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej. Film ze skansenowymi plenerami będzie emitowany m.in. przez TVP Historia i TVP Łódź. Zostanie także udostępniony szkołom.

 

Tego lata Skansen Rzeki Pilicy zaserwował nie lada gratkę również dla miłośników krótkofalarstwa. W niedzielę 13 lipca trwał tutaj piknik przygotowany przez Klub Łączności Militarnej SP7 KQL z łodzi. Reprezentujący go Roman Rzepecki ze swoim synem – Dariuszem zapoznawali licznych tego dnia gości Skansenu z wszelkimi tajnikami swojej krótkofalarskiej pasji. W specjalnie rozbitym namiocie prezentowali wystawę wojskowego sprzętu łącznościowego z okresu II wojny światowej i z lat tuż powojennych. Był na niej m .in. oryginalny odbiornik od radiostacji niemieckiej z 1943 roku, a także radiostacja batalionowa konstrukcji radzieckiej z 1945 roku. Co ciekawe, ten zabytkowy sprzęt jest nadal sprawny!

 

Atrakcyjną częścią pikniku był prowadzony na żywo pokaz łączności poprzez współczesną radiostację z pasjonatami krótkofalarstwa w kraju i za granicą. Ze skansenu nawiązano łączności z partnerami w Niemczech, Rosji i Czechach. Za pośrednictwem fal ultrakrótkich promowano atrakcje turystyczne Skansenu Rzeki Pilicy i całego produktu turystycznego Tomaszowa Mazowieckiego pn. „Tomaszowska Okrąglica. Dodajmy, że była to kontynuacja tradycji wakacyjnych pikników łącznościowych, zapoczątkowana w pilickim skansenie przed trzema laty.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

turysta 25.07.2013 17:23
Może i przez skansen przeszło 800 osób, ale napewno tyle nie przeszło przez groty. Biorąc pod uwagę fakt, że zwiedzający wpuszczani są do grot co pół godziny jest to praktycznie niemożliwe. Ktoś tu robi niezłą propagandę sukcesu.

Reklama

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Prezydencie. To pańskie wyjaśnienie w sprawie tej S12 jest trochę mętne. Wystarczyło napisać ludziom om tym, co decyduje o pewnym odrzuceniu tzw. wariantu północnego i o zdecydowanym dążeniu do jednego z wariantów południowych (tych wariantów południowych było dwa, lub trzy). Przy okazji: pewien poseł robi akcję, aby ludziska zaprotestowali przeciwko wariantom południowym (listy, sms-y), Ciekawe, czy pewien minister też dostał taki anons.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Komendancie Marcinie Dulas: i o to chodzi!!! moje najlepsze gratulacje - chłopcze!!!Źródło komentarza: Marcin Dulas nowym komendantem wojewódzkim PSP w ŁodziAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Mój wredny dodatek: apeluję do tych przeciwników tego powiatowego, debilowatego PiS-u: zróbcie wreszcie, do kur.y nędzy, porządek z tymi ciemniakami!!!Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ja, wszem i wobec zawsze pisałem i mówiłem, że jestem zawziętym pisiorem. Tak, to jest prawda. Ale za taką moja deklaracja jest to, że owszem: PiS - tak, ale nie za wszelką cenę. Tę granicę przyzwoitości przekraczają obecni przedstawiciele PiS-u w naszym powiecie. Więc mówię i pisze tak: dosyć tej pisowskiej kołtunerii w naszym powiecie. To są bezmózgi, bezmyślni, lokalni cwaniacy, którzy mają w du.ie jakiekolwiek ideały. Ich jedynym ideałem jest: "wadza, wadza" i jeszcze raz "wadza". To jest tragedia, nawet na lokalnym poziomie.Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: No i to jest bardzo dobry komunikat tego radnego dla normalnych ludzi. Do tych normalnych ludzie nie zaliczam szefostwa powiatu na czele z powiatowym katechetą i jemu podobnych. Ci, którzy cieszą się z rezygnacji tego radnego, sami - durnie, nie wiedzą, z czego się właściwie ci durnie cieszą. Totalna żenada i totalna bryndza...Źródło komentarza: Jeszcze jedna rezygnacjaAutor komentarza: Mariusz StrzępekTreść komentarza: To bardzo dobry pomysł, ale chyba jednak będzie pani ZwolakowaŹródło komentarza: Jeszcze jedna rezygnacja
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama