Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:23
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Gospodarka... do kogo ta mowa?

„Gospodarka, głupcze!” – takie hasło w Owalnym Gabinecie powiesił sobie były prezydent USA, Bill Clinton. Jak się okazuje nawet reprezentant Demokratów miał świadomość, że zadania społeczne można realizować tylko w realiach silnego ekonomicznie państwa. Gospodarka ma podstawowe znaczenie także z punktu widzenia lokalnych uwarunkowań. To ona jest źródłem wpływów podatkowych i dochodów budżetowych a tworzone przez nią miejsca pracy eliminują lub w znacznym stopniu ograniczają wydatki na pomoc społeczną.

W zasadzie są to prawdy na tyle oczywiste, że nie trzeba o ich słuszności nikogo przekonywać. Władze wielu miast przygotowują wieloletnie strategie rozwoju gospodarczego, wiedząc że ma on kluczowe znaczenie dla życia mieszkańców. Obejmują one komunikację, oświatę ponadgimnazjalną, gospodarkę gruntami, politykę podatkową oraz współpracę z wyższymi uczelniami oraz ośrodkami akademickimi. Wszystko po to aby poprawić atrakcyjność inwestycyjną i tworzyć przyjazną atmosferę dla przedsiębiorczości. Czy w Tomaszowie kiedykolwiek podjęto próbę przygotowania takiej spójnej koncepcji? To pytanie ma oczywiście charakter retoryczny. „Gospodarka, głupcze!” jest hasłem wciąż aktualnym, tylko czy głupiec jest w stanie to pojąć?

 

Trzeba chyba zacząć od tego, że władze samorządowe nie mają w naszym mieście partnera, z którym mogły konsultować swoje zamierzenia, mające wpływ na sferę gospodarczą miasta. Mówię oczywiście o podmiocie zorganizowanym w sposób formalny w Izbę Gospodarczą lub Stowarzyszenie a nie o koledze z firmy budowlanej, który rozwój miasta postrzega jedynie przez pryzmat własnych dochodów i to w krótkiej perspektywie czasowej. Organizacja tworzy bowiem wypadkową poglądów i interesów reprezentowanych przez różne branże. Zresztą taka organizacja wszechwiedzącym i wszechwładnym władzom potrzebna do szczęścia nie jest. Zasobny w finanse recenzent mógłby doprowadzić w krótkim czasie do upadku niemądrych „rządzicieli”. Lepiej więc by się przedsiębiorcy nie organizowali. Co najwyżej od czasu do czasu poprosi się ich o sponsoring tego czy innego ważnego wydarzenia, na którym jaśnie oświecona władza będzie miała okazję zaprezxentować własną dobroduszność.

 

Efekt mamy taki, że w Powiatowej Radzie Zatrudnienia przedsiębiorców i pracodawców reprezentować miał harcerz i emerytowany żołnierz a przy okazji nie spełniający ustawowych wymogów dyrektor OSiR, Bogdan Smolarek. Na szczęście powołujący to gremium starosta Kagankiewicz, zachował resztki zdrowego rozsądku i tej osoby w skład Rady nie powołał.

 

Na 14 osób zasiadających w Powiatowej Radzie Zatrudnienia, sześcioro to radni miejscy lub powiatowi o biznesie nie mający zielonego pojęcia, skład uzupełniają związkowcy oraz urzędnicy. Po jednym reprezentancie mają Cech oraz Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców Powiatu Tomaszowskiego, które są organizacjami o charakterze bardziej fasadowym, niż opiniotwórczym i reprezentatywnym.

 

Gdy przejrzymy listę nazwisk to ręce po prostu opadają. Przyznam, że mocno irytuje mnie wpychanie się na siłę niektórych osób w każde możliwe miejsce, gdzie można posiedzieć, wypić kawkę i poprzegryzać paluszki albo ciasteczka. Te same osoby bywają specjalistami od pomocy społecznej, edukacji, bezrobocia i Bóg wie czego jeszcze. Widzimy ich wszędzie, chociaż nigdzie niczego konstruktywnego nie wnoszą.

 

Organizacja przedsiębiorców jest w Tomaszowie jednym z najpotrzebniejszych podmiotów, pod warunkiem, że będzie prowadzona w sposób profesjonalny i z dużym zaangażowaniem oraz że będzie tworem apolitycznym, co rozumiem jako brak podporzadkowania interesom jakiejkolwiek partii politycznej a nie jako niemożność stworzenia np własnego komitetu wyborczego.

 

Szkoda, że nie widać chęci jej powołania również ze strony samych przedsiębiorców.  Panuje dziwna niemoc w tym względzie i niechęć do zrzeszania się we własnym interesie. Patrząc na koniec własnego nosa trudno zauważyć, że co roku ktoś podnosi podatki lokalne nie zważając na ogólną koniunkturę gospodarczą, że nie można sensownie inwestować, bo ktoś zmarnotrawił kilka milionów złotych na plan zagospodarowania przestrzennego, którego nie ma a wszelkie programy pomocowe czy przeciwdziałania bezrobociu wzięte są niejako z kosmosu, bo tworzą je ludzie, którzy może znają gospodarkę z urzędowych startystyk ale nie z codziennej praktyki.

 

Do tematu organizacji przedsiębiorców i Powiatowej Rady Zatrudnienia jeszcze powrócimy. Wyobraźmy sobie natomiast, że jesteśmy inwestorem, który chciałby w Tomaszowie Mazowieckim wybudować fabrykę. Konia z rzędem temu, kto jakąkolwiek informacje o ofercie inwestycyjnej znajdzie na stronie internetowej Urzędu Miasta. Nie ma też żadnej osoby, która byłaby odpowiedzialna za obsługę inwestorów, pierwszy kontakt oraz wszelkie możliwe wsparcie. Więcej o możliwościach inwestowania dowiedzieć się można u pośrednika w obrocie nieruchomościami niż bezpośrednio w Urzędzie Miasta.

 

Tymczasem małe, średnie i duże miasta tworzą specjalne komórki, które zajmują się obsługą inwestorów. Są one pierwszym i najważniejszym kontaktem dla przedsiębiorcy. Pracownicy są w stanie odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące warunków inwestycyjnych, zasobów ludzkich, potencjalnych kosztów najmu powierzchni biurowej  itp.

 

Biura Obsługi Inwestora zapewniają opiekę „pilota inwestycyjnego” odpowiedzialnego za organizację spotkania z władzami miasta i powiatu, uczelniami, firmami rekrutacyjnymi.  Po decyzji o ulokowaniu firmy, jego zadaniem jest ułatwienie procesu uzyskiwania wszystkich decyzji administracyjnych, niezbędnych do rozpoczęcia działalności.  

 

 

Tak się dzieje w miastach, gdzie hasło „gospodarka, głupcze” nie jest adresowane do głupców. A z atmosfery przyjaznej przedsiębiorcom i inwestorom tworzy się marki własne tych miast. W Tomaszowie, śmiem twierdzić, jest całkowicie odwrotnie. Nie tylko nie ma żadnej komórki urzędu (nawet jeśli któryś z wydziałów ma takie zadanie zapisane) ale nawet osoby, która byłaby w stanie udzielić merytorycznej pomocy inwestorowi. Wiedza o potencjalnych terenach pod inwestycje kończy się na ruinach dawnego Wistomu, bo kawałek Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który był jeszcze w posiadaniu miasta został w sposób całkowicie bezmyślny sprzedany.

 

Elementem strategii rozwoju gospodarczego jest też położenie miasta i jego skomunikowanie. Doprawdy trudno pojąć dlaczego to Jacek Kowalewski zabiegać musi o to by droga S74 przebiegała w okolicach Tomaszowa, tworząc tu ważny węzeł komunikacyjny a nie robi tego przez prawie osiem lat prezydent miasta. Podobnie rzecz ma się z koleją aglomeracyjną, jaka powstaje obecnie w Łodzi. Dlaczego Tomaszów nie został uwzględniony w projekcie? Po prostu władze miasta o to nie zabiegały. Kiedy inne miasta składy wnioski o dofinansowanie zakupu nowych autobusów komunikacji miejskiej w Tomaszowie kupowano kolejne złomy z demobilu z milionami przejechanych kilometrów na licznikach, co dodatkowo miało być nie wiadomo dlaczego powodem do dumy. Czy ktoś to pojmuje? Ja nie za bardzo.

 

Za rok odbędą się kolejne wybory samorządowe. Tomaszowianie raz jeszcze pójdą głosować i po raz kolejny postawią przy nazwiskach, które im się „kojarzą”, które ktoś im podsunął lub bo im się „wydaje”, że będą właściwe. Kandydaci na prezydenta będą obiecywać złote góry ale nikt nie pokusi się o realną ocenę tych obietnic.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ComTM 23.07.2013 14:27
Tak, mamy swój grajdołek władzy i jest nam w nim dobrze! Nikomu nic do tego, że zawsze się jakoś ułożymy, choć byśmy byli ze skrajnych opcji politycznych. Bo my znamy się na rządzeniu, rzadzić chcemy i jeszcze długo (lub zawsze) będziemy. A przedsiębiorcy to takie dojne krowy, trochę nie za mądre, nie zorganizowane w stado, a jak któraś sztuka ryczy, to zawsze można przeznaczyć na rzeź.... Piszę z sarkazmem i goryczą, bo jestem przedsiębiorcą. Jakiś czas temu wnioskując o zmianę absurdalnej decyzji administracyjnej zapytałem bardzo ważnego urzędnika: czy mam zamknąć firmę i pozbawić kilkadziesiąt osób źródła utrzymania? - usłyszałem: to pana wybór i problem. Prawda, że odpowiedź nacechowana troską społeczną i odpowiedzialnością? Rzecz działa się w naszym powiecie. Ps. Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców, które także chciałem zainteresować sprawą odpowiedziało jakoś tak, że nic nie mogą zrobić, a ja nie jestem członkiem stowarzyszenia. Dopiero wsparcie jednego z Wójtów i zaangażowanie byłego już, innego urzędnika "wyprostowała" moją sprawę po kilku miesiącach... Wszystkich przedsiębiorców pozdrawiam. Może jednak warto "kupą, mości Panowie"?

Dyś 23.07.2013 12:04
Panie Mariuszu, proszę napisac jakis fajny artykulik o tej pikiecie i o Kongresie Nowej Prawicy, ponieważ jest to nowa siła, która moze niedługo zyskac na znaczeniu:) Może byc też o Ruchu Narodowym":)

Dyś 23.07.2013 12:00
Proponuję posłuchac co9 ma do powiedzenia Janusz Korwin Mikke z Kongresu Nowej Prawicy. Parę dni temu miała miejsce pikieta gdzie Pan Sowa przebrany za Donalda Tuska został wywieziony na taczce. Portal epiotrkow opublikował to wydarzenie:) Podaję linka, poogladajcie sobie bo warto. http://www.epiotrkow.pl/news/G...0,1#coment

Max 22.07.2013 22:44
Zainspirowany doświadczeniami mojego znajomego, chciałbym zaproponować prowokację dziennikarską w jaki sposób traktowani są potencjalni inwestorzy (najlepiej porozumiewający się po angielsku) w naszym urzędzie. I nie wynika to z niechęci tylko z totalnej amatorszczyzny, braku odpowiedzialności i znajomości języków (akurat chyba pani która się nim posługuje była nieobecna). Po otrzymaniu żenującej jakości materiałów nikt do niego nawet nie zadzwonił, nie napisał maila po prostu zero kontaktu. W prywatnej firmie byłoby to nie do pomyślenia.

22.07.2013 08:08
Jest w Urzędzie Miasta Wydział który zajmuje się kontaktami z inwestorami ... Do głównych zadań Wydziału Promocji , Strategii i Rozwoju miasta należy : - przygotowywanie ofert dla potencjalnych inwestorów krajowych i zagranicznych - opracowywanie wniosków i projektów o pozyskiwanie środków finansowych - przygotowywanie programów rozwoju regionalnego dla pozyskania funduszy z unijnych programów pomostowych - prowadzenie bazy danych o unijnych funduszach pomocowych - stały kontakt z przedstawicielstwami unijnych funduszy pomocowych - pozyskiwanie unijnych żródeł finansowania - organizowanie współpracy miasta z zagranicą - współpraca z mediami A że nikt nic nie robi ..I pomyslec że przed I wojną światową Tomaszów był w 10 najbardziej uprzemysłowionych miast ówczesnej POLSKI a teraz przedostatnie w Województwie Łódzkim , 100 lat za OPOCZNEM, RAWĄ , ŁASKIEM i innymi kiedyś dziurami ......

KIKI 22.07.2013 12:18
A po co coś robić, wysilać się, martwić - kasa na konto 30-tego każdego m-ca wpłynie w takiej samej wysokości. Czy się pracuje i stara, czy się leży co m-c to samo się należy... To lepiej leżeć.

22.07.2013 00:11
Cóż, zgadzam się z każdym zdaniem felietonu. Spece od wszystkiego i od niczego już pokazały swoją siłę i widzimy jak miasto i powiat wyglądają na tle województwa czy kraju. Totalna porażka na każdym polu! A że nowy inwestor nie przychodzi ...no komórki odpowiednie w urzędach są ale ludzi oblatanych, kreatywnych i z językami obcymi na stanie - BRAK. Oto nasza niewesoła przyszłość... chyba że społeczeństwo wreszcie zmądrzeje.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama