Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:15
Reklama
Reklama

Droga do szkoły

W ostatnich dniach specjaliści Polskiego Zespołu Odbudowy Prowincji zakończyli realizację kolejnego projektu rozwojowego – drogi, która prowadzi do wybudowanej również przy wsparciu polaków szkoły.

 

Budowa drogi ruszyła na początku 2013 roku, po przyjęciu propozycji projektowej przez lokalne władze. – Kiedy kontrolowaliśmy kolejne etapy budowy obserwowaliśmy grupy dzieci, idące poboczem do szkoły – mówi inż. Mateusz Mackiewicz, specjalista ds. infrastruktury. - W Polsce takie obrazki to rzadkość, a tu jest to standardem, że dzieciaki podążają do szkół w błocie i po wybojach. Wiem, że nie da się odbudować tej prowincji w całości, ale szczególnie ogromną satysfakcję sprawia mi widok zadowolonych dzieci, korzystających z efektów naszej pracy. Takimi małymi krokami, jak budowa asfaltowej drogi, poprawiamy ich los – dodaje inż. Mackiewicz. Koszt budowy drogi wyniósł blisko 140 000 USD. Środki na ten cel pochodziły z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

Szkoła w Qala-e-Now Khwajah Roshale (dzielnica Ghazni) była projektem realizowanym przez polskich specjalistów Provincial Reconstruction Team (PRT) w 2012 roku. Po oddaniu do użytkowania okazało się, że placówka zyskała ogromną popularność wśród mieszkańców Ghazni, ale problemem stało się pokonanie 600 metrów nieutwardzonej drogi od Highway do szkoły.

 

Obecnie do szkoły uczęszcza 2 500 dzieci, które uczą się 42 klasach. Ze względów kulturowych nauka odbywa się w systemie zmianowym. W godzinach porannych do szkoły przychodzą dziewczęta a od po południu uczą się chłopcy. Budowa i wyposażenie placówki finansowane było z budżetu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Inwestycja kosztowała blisko 200 000 USD.

 

Kontrolując prace przy budowie drogi, polscy specjaliści nie zapominają przy tej okazji odwiedzić szkoły. – Kiedy tylko możemy zaglądamy do tej placówki, rozmawiamy z dyrekcją o potrzebach, przyglądamy się zajęciom i warunkom panującym w szkole - mówi Sylwia Mroszczak, specjalista ds. edukacji PRT. - Wiemy jak bardzo potrzebują naszego wsparcia. Pomagamy im w kontaktach z Departamentem Edukacji, z kontraktorami w sprawach prac gwarancyjnych, chętnie też korzystają z naszych rad w jaki sposób rozwiązywać problemy dnia codziennego – dodaje Sylwia Mroszczak.

 

- Kontynuujemy pracę naszych poprzedników,  planując i realizując kolejne projekty słuchamy lokalnej ludności i administracji – mówi kpt Jan Sabiniarz, szef Grupy ds. rozwoju PRT. - Niektóre projekty mają konsekwencje, które trudno przewidzieć. Żeby dzieci nie tonęły w błocie, trzeba było wybudować drogę łączącą główną arterię komunikacyjną Afganistanu (Highway 1) przebiegającą przez Ghazni,  ze szkołą wybudowaną przez PRT w 2012 roku – dodaje kpt. Sabiniarz.

 

Polska przeznaczyła w latach 2002 – 2012 na pomoc rozwojową w Afganistanie  kwotę niemal 125 milionów złotych.

 

Polski Zespół ds. Rozbudowy Prowincji w latach  2008 – 2012 zrealizował 157 projektów pomocowych. W tym 90 dotyczyło rozbudowy infrastruktury publicznej, m. in. budowy dróg, hydroelektrowni, elektryfikacji oraz sieci wodociągowych. Kolejne 31 obejmowało wyposażenie obiektów użyteczności publicznej, takich jak szkoły i szpitale, a 36 dotyczyło aktywizacji zawodowej oraz szkolenia.

 

W bieżącym roku na projekty rozwojowe w Ghazni z budżetu MON wydatkowane zostanie 6 mln złotych. Główną inwestycją będzie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ghazni.

 

Foto i tekst: Dariusz Lewtak

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla LegiiSzkoda straconych punktów
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama