- Gdzie można sprawdzić, czy miejsce, w które jedzie nasze dziecko na kolonie czy obóz, zostało odpowiednio przygotowane?
- Kto ma uprawnienia, żeby być wychowawcą na koloniach?
- Gdzie można dowiedzieć się, czy organizator wyjazdu spełnia wszystkie stosowne wymagania?
- Jak długo może pracować kierowca autokaru, którym wyjeżdża nasze dziecko i jak sprawdzić, czy jego pojazd jest sprawny?
- Jaki jest program wyjazdu wypoczynkowego?
- Co powinno znaleźć się w bagażu naszej pociechy?
- Jakie numery telefonów alarmowych powinno znać nasze dziecko?
- to tylko niektóre pytania, które rodzice wysyłający swoje dzieci na obóz, kolonie czy inne formy zorganizowanego wypoczynku, powinni zadać sobie przed podjęciem decyzji. Odpowiedzi mogą znaleźć między innymi na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl, na której znajduje się „Poradnik bezpiecznego wypoczynku". W przystępny sposób opisuje on główne zasady dotyczące rejestracji, przebiegu i bezpieczeństwa wypoczynku dzieci i młodzieży, przydatne zarówno organizatorom wypoczynku jak i rodzicom oraz opiekunom.
Warto wiedzieć, że każdy wyjazd wypoczynkowy (kolonie, obóz) musi być zgłoszony do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty. Dzięki temu wizytatorzy kuratorium mogą skontrolować te miejsca nie tylko przed, ale i w trakcie pobytu dzieci. Podobne kontrole może przeprowadzać straż pożarna, sanepid, nadzór budowlany czy przedstawiciele Rzecznika Praw Dziecka.
Każdy rodzic może dowiedzieć się czy wypoczynek, na który wybiera się jego dziecko, został zgłoszony w specjalnej bazie danych uruchomionej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dostępnej pod adresem www.wypoczynek.men.gov.pl. Dzięki bazie MEN informacje o poszczególnych zgłoszeniach przesyłane są elektronicznie do właściwych służb sprawujących nadzór nad wypoczynkiem. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci organizator wypoczynku ma obowiązek zgłoszenia wyjazdu podając dane dotyczące organizatora wypoczynku, miejsca wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, czasu trwania wypoczynku, liczby uczestników oraz programu pracy z dziećmi, a także informacji na temat opieki medycznej.
Jeśli do rodziców docierają niepokojące sygnały o sytuacji np. na kolonii, powinni zgłosić je przede wszystkim do właściwego kuratorium oświaty ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. W zależności od problemu, jakiego dotyczą nieprawidłowości, rodzice mogą także powiadomić właściwą (zgodnie z miejscem wypoczynku) powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną.
Napisz komentarz
Komentarze