Rodzice zwykle uważają, że tylko zagwarantowanie dzieciom stałej opieki ustrzeże je od nieszczęścia. W dużej części mają rację. Często zapominają jednak przy tym, że dzieci należy uczyć rozwagi, samodzielności i odpowiedzialności, a wakacje są do tego idealnym czasem. Podczas dwóch miesięcy, w poczuciu wolności od szkolnego obowiązku, na dzieci czyha wiele niebezpieczeństw. Nawet wspólny wyjazd z rodzicami, na kolonie, obozy, czy wyjazd do rodziny może skutkować nieszczęśliwym wypadkiem. Zatem wypracowanie kompromisu polegającego na połączeniu sporej dawki zaufania ze strony opiekunów, z przestrzeganiem przez najmłodszych niezbędnych zasad bezpieczeństwa, pozwoli nauczyć się brania odpowiedzialności za swoje czyny.
Chociaż rodzice wiedzą o zagrożeniach wakacyjnych, przypominamy jeszcze raz o tych, które według corocznych danych przedstawianych przez Państwową Inspekcję Pracy, Policję i inne służby publiczne, organizacje pozarządowe powtarzają się najczęściej. Są to:
1. Wypadki komunikacyjne.
2. Bezpieczeństwo nad akwenami wodnymi – utonięcia i kalectwo.
3. Zatrucia pokarmowe, np. różnymi chemikaliami, grzybami, ale i nieświeżym jedzeniem.
4. Cyberprzemoc - łatwy dostęp do treści niebezpiecznych.
5. Młodzieżowe grupy przestępcze.
6. Zagrożenia wynikające z braku zabezpieczenia podczas współżycia seksualnego (niechciane ciąże, HIV/AIDS).
7. Nieprzestrzeganie zasad BHP i nieuczciwe warunki zatrudnienia podczas prac sezonowych i polowych na wsi.
8. Handel ludźmi - prostytucja, pornografia.
Dzieci i młodzież - poniżej kilka przestróg dla dzieci i młodzieży, aby czas wakacji upłynął im miło i BEZPIECZNIE!
Dzieci
Aby radośnie spędzić czas wymyślacie samodzielnie lub z kolegami różne gry i zabawy. Niestety, czasami przesadzacie z fantastycznymi pomysłami, nie zdając sobie sprawy z tego, że możecie narazić siebie lub innych na niebezpieczeństwo, a nawet utratę życia. Nie zapominajcie zatem:
1. Zamiast zapałkami bawcie się zabawkami.
2. Nie zaprzyjaźniajcie się z nieznajomymi, bo nie wiecie kim są i jakie mają zamiary.
3. Woda jest rozkoszą w upał, ale korzystajcie z niej tylko w obecności rodziców lub opiekunów.
4. Nie każdy skok do wody jest na miarę mistrza, czasami kończy się kalectwem lub utonięciem – nie skaczcie do wody w akwenie, którego nie znacie! Zawsze kąpcie się pod opieką kogoś dorosłego.
5. Rower jest najwspanialszym mustangiem świata, ale jezdnią trzeba się dzielić z innymi, przestrzegajcie więc zasad ruchu drogowego, a także kultury i odpowiedzialności.
6. Wasze zainteresowania są nauką na miarę Einsteina, ale z różnymi doświadczeniami eksperymentujcie w laboratoriach pod kierunkiem specjalistów, a nie w domu, czy na podwórku. Nie bawcie się chemikaliami, materiałami łatwopalnymi. Bez konsultacji z opiekunami nie zażywajcie żadnych leków. Zawsze uważajcie na elektryczność i gaz.
7. Bądźcie odpowiedzialni. Starajcie się przewidzieć możliwe konsekwencje waszych zachowań.
Młodzież
Czujecie się już na tyle dojrzali, że chcielibyście, aby rodzice i opiekunowie Wam zaufali. Wiecie co jest dobre, a co złe. Potraficie zadbać o siebie i swoje bezpieczeństwo. Mnie się nie może nic złego stać – tak sobie tłumaczycie. Ale zagrożenie nie zawsze musi być fizyczne. Wykorzystanie, wciąganie do zła, szantażowanie może dotknąć każdego - zarówno dorosłego, jak i dziecko. Są sytuacje, które wydają się Wam bezpieczne, jednak zawsze powinniście zachowywać ostrożność. Zagrożeń jest sporo:
1. Adrenalina – szybkość, wiatr we włosach, podziw innych – lawirowanie rowerami, skuterami, motorami czy samochodami na jezdni…. To może skończyć się, i bardzo często kończy się wypadkiem.
2. „Internet pozwala mi zabić nudę, można obejrzeć fajne filmy, uzyskać ciekawe informacje”… ale czy wszystkie są prawdziwe, a każdy poznany w sieci ma tyko czyste intencje?
3. Spotkania w różnych miejscach z nowymi, młodymi, ciekawymi ludźmi, opowiadają takie fantastyczne historii, chciałoby się w nich uczestniczyć... zastanów się – to może być sekta, albo naganiacze do handlu ludźmi. Dlatego też nie wyjeżdżaj nigdzie z przygodnie poznanymi ludźmi – rówieśnikami i dorosłymi.
4. „Jestem prawie dorosła/y - mogę pić alkohol, przecież nie będę gorsza/y od innych” – utrata świadomości powoduje, że możesz stać się ofiarą innych, czy będzie to głupi dowcip, czy gwałt albo pobicie.
5. „On mnie kocha, to jest miłość na miarę Romea i Julii” – ale zawsze warto zastanowić się, czy jesteśmy już gotowi na rozpoczęcie życia seksualnego, czy na pewno tego chcemy oraz… zadbać o zabezpieczenie przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. AIDS).
6. Narkotyki – „nic się nie stanie, ja tylko spróbuję” – Pamiętaj, niektóre narkotyki uzależniają już od pierwszego razu, bardzo szybko też powodują degenerację naszych mózgów. Nie bądź głupi, nie bierz tego.
Pamiętaj! Jeśli masz jakiś problem, lub stało się coś złego i nie masz komu o tym powiedzieć, zadzwoń!
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800-12-12-12
Napisz komentarz
Komentarze