Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:31
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Cofamy się do przodu - Prezydent skwitowany

Rozpoczęła się sesja Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim. W porządku obrad m.in udzielenie absolutorium Prezydentowi Miasta za wykonanie budżetu w roku 2012. Zapraszamy na relację on-line.

 

Godz. 11:00 Radni przyjęli porządek obrad oraz protkół z poprzedniej sesji. Dodano punkt dotyczący zmiany wzoru tzw. deklaracji śmieciowej

 

Godz. 11:20 Skarbnik Miasta, pani Barbara Koścista przystąpiła do prezentacji sprawozdania finansowego Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki za rok 2012 wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta Tomaszowa Mazowieckiego, wykonania planów finansowych samorządowych instytucji kultury, informacji o stanie mienia komunalnego za 2012 rok oraz sprawozdania z realizacji wydatków, które nie wygasły z upływem roku budżetowego 2011;

 

Godz. 11:40 Przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi o sprawozdaniu Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego z wykonania budżetu za 2012 rok. Dokument odczytuje wiceprzewodniczący Rady, Jerzy Kowalczyk. Opinia RIO jest oczywiście pozytywna. Skład orzekający nie miał zastrzeżeń do przedłożonego sprawozdania.

 

Godz. 11:52 Skarbnik Miasta czyta projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2012 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta.

 

Godz. 11:57 Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, Stanisława Lis, odczytuje stanowisko Komisji dotyczące wykonania ubiegłorocznego budżetu. Zespół kontrolny, w którego skład weszli również Tomasz Wawro i Krzysztof Kuchta oraz Arkadiusz Gajewski, nie wniósł żadnych zastrzeżeń do przedstawionych dokumentów, podobnie jak pozostali członkowie Komisji, którzy pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały.

 

Godz. 12:00 Przewodniczący Stanisław Stańdo otworzył dyskusję, jednak szybko zamknęła ją radna Wacława Bąk, prosząc o 10 minut technicznej przerwy.

 

Godz. 12:25 Obrady są wznowione. Przerwa okazała się nieco dłuższa. Pierwszy głos zabrał Jacek Kowalewski. Dopytywał przewodniczącą Komisji Rewizyjnej nie o formalną stronę wydatkowanych pieniędzy ale o jakość ich wydatkowania. Stanisława Lis raz jeszcze stwierdziła, że Komisja na swoim posiedzeniu szczegółowo odniosła się do opinii RIO a postępowanie absolutoryjne dotyczy tylko wykonania budżetu. - Komisja nie stwierdziła wykonania jakichkolwiek zadań nie objętych budżetem - odpowiadała nie do końca na zadane pytanie.

 

- Podeszliście do tematu całkiem formalnie a jak wygląda miasto każdy widzi - skwitował Kowalewski. Opinii Komisji Rewizyjnej bronił Ryszard Goździk, zarzucając radnemu Platformy Obywatelskiej, że opowiada bajki. Kowalski odciął się, że najwyraźniej jego adwersarz sensu tej bajki nie zrozumiał. Na tym dyskusja się zakończyła. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 16 radnych, jeden był przeciw i sześciu się wstrzymało.

 

Godz.12:32 Stanisława Lis odczytuje projekt uchwały o udzieleniu absolutorium Prezydentowi Miasta. Stanowisko Komisji Rewizyjnej w tej sprawie jest oczywiście pozytywne. Równie pozytywna jest opinia RIO.

 

Dyskusję nad absolutorium rozpoczął Jacek Kowalewski. Przywołał przykład Rzeszowa, który dzięki swojemu prezydentowi rozwinął się, zmniejszył bezrobocie i jest czwarty w ogólnopolskim rankingu miast. Następnie przyrównał Tomaszów do o wiele mniejszej Rawy, która "potrafiła ruszyć do przodu". Pojawiły się też inne miasta.

 

- W Piotrkowie poczułem powiew wielkomiejskości - mówił. - Do Tomaszowa wjeżdżamy niczym na Ukrainę. Cały czas u nas nic nie wychodzi. Odbieram to tak, jakbyśmy chcieli w Tomaszowie zrobić Skansen. Na witaczach napiszemy "Skansen Rzeki Pilicy w Skansenie Tomaszów". Zawsze wstrzymywałem się od głosu (przy absolutorium) by nie stać na drodze do szczęścia pana Prezydenta. Ostrzegałem też przed uchwalaniem pensji w najwyższej wysokości dla Prezydenta na początku kadencji. Nie posłuchano mnie. I teraz mamy to co mamy. Po co starać się, skoro pensja jest maksymalnie wysoka. - Radnemu próbował przerywać Jerzy Kowalczyk. Kowalewski jednak nie odpuścił. Zapowiedział, że będzie głosował przeciwko udzieleniu absolutorium. - Król Midas zamieniał wszystko w złoto u nas dzieje się coś zupełnie przeciwnego.

 

Radnemu odpowiadał Rafał Zagozdon, który zaatakował Kowalewskiego o to, że nie mieszka na stałe w Tomaszowie ale w Karolinowie. Pytał radnego o to, co on takiego w Tomaszowie i dla Tomaszowa zrobił. Radny Platformy nie dał za wygraną. Zaczął wyliczać swoje dokonania i osiągnięcia. Tym razem próbował przerywać mu Ryszard Goździk.

 

Przeciw Kowalewskiemu wystąpił też Arkadiusz Gajewski, który wskazał, że istota udzielenia absolutrium jest inna niż to wskazywał jego partyjny kolega. - Udzielenie absolutorium ma charakter formalny. Byłem w zespole kontrolnym i jest wszystko w porządku. Chwała za to panu służbom finansowym. W dyskusji pojawiły się też wątki ad persona a ja wolałbym dyskutować merytorycznie.

 

Tomasz Zdonek skrytykował Prezydenta za to, że nie był w stanie dojść do porozumienia z Kapitułą Orderu Ecce Homo. - Nie można przejść obojętnie wobec tego rodzaju zaniedbań. - Są takie momenty, gdy jako radny czuję się jak klient na zapleczu sklepu. Kiedy wchodzę do Prezydenta z jakąś propozycją za każdym razem słyszę: Nie! Tak jak w kabarecie TEJ, popularnym w latach 80-tych. - Radny mimo wszystko zadeklarował zagłosuje za udzieleniem absolutorium.

 

- Wypowiedź radnego Zdonka kładzie na łopatki - odpierał atak Zagozdon. - O tym, że Kapituła przenosi Order do innego miasta, dowiedziałem się z gazet. Nie zostałem ani pozbawiony tytułu Kustosza ani zaproszony na uroczystość wręczania orderów do Krakowa.

 

Radna Wacława Bąk w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości stwoerdziła, że mowa jest srebrem a milczenie złotem. Cokolwiek nie miałoby to oznaczać, nie zrobiło wrażenia na pozostałych radnych.

 

Zdaniem Jerzego Kowalczyka miasto jednak się rozwija. - Uchwalamy budżety proinwestycyjne, realizujemy duże inwestycje jak na przykład Rewitalizacja Placu Kościuszki - mówił, przy okazji zapominając, że miasto dzięki niekompetencji urzędników, kierowanych przez obecnego prezydenta utraciło kilkadziesiąt milionów złotych ze środków unijnych.

 

W głosowaniu nad absolutorium brali udział wszyscy radni. Tylko Jacek Kowalewski był przeciw. Sześciu radnych wstrzymało się od głosu.

 

 

 

 

Godz. 13:30 Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do realizacji projektu pn.: „Termomodernizacja obiektów oświatowych” i złożenie wniosku o jego dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009 – 2014. Dokument prezentuje naczelnik wydziału inwestycji Adam Koziełek.

 

Na temat uchwały nie dyskutowano. Żadna z komisji nie wypracowała też opinii na jej temat. 16 osób zagłosowało za jej przyjęciem, pozostali opuścili wcześniej salę obrad.

 

Godz. 13:35 Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w „Budżecie Miasta Tomaszowa Mazowieckiego na 2013 rok”. Okazuje się m.in. że zwiększą się w Tomaszowie dochody miasta z tyt. wydania zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Wzrost równy jest 40 tysięcy złotych. Oznacza to, że spożycie trunków u nas po raz kolei zaczyna wzrastać i jest odwrotnie proporcjalne do zmniejszającej się liczby mieszkańców. Zmiany w budzecie także nie wywołały nadmirnych emocji. Dyskusji nie było. Uchwałą zostałą przyjęta. Równocześnie przegłosowano zmiany „Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Tomaszowa Mazowieckiego na lata 2013 – 2022”.

 

Godz. 13:58 Zmiana uchały w sprawie utworzenia wydzielonego rachunku dochodów w jednostkach budżetowych prowadzących działalność w zakresie oświaty. Temat raczej mało interesujący dla przeciętnego obywatela Tomaszowa Mazowieckiego. Tym razem w treści uzupełniono listę podniotów, które mogą tworzyć tego radzaju rachunki.

 

Godz. 14:00 Rozpoczyna się debata nad pakiem uchwał geodezyjnych. Jako pierwsza pod obrady sprawa sprzedaży w formie bezprzetargowej, działki przy ul. Brylantowej 15 w celu poprawy zagospodarowania nieruchomości przyległej. Działka nie mogłaby być sprzedana jako niezależna nieruchomość.  Również w formie bezprzetargowej, sprzedana zostanie działka ul. płk Stanisława Hojnowskiego 21. Przetarg nieograniczony czeka natomiast nieruchomosć przy ul. Legionów 78a.

 

Do zasobów komunalnych trafi prawo własności nieruchomości położonej w Tomaszowie Maz. przy ul. Warszawskiej 53. Celowości jego nabycia nie mogli zrozumieć radni Gajewski oraz Barański. Chwalił natomiast Jacek Kowalewski. Zlokalizowany na niej budynek należy do najbardziej zdewastowanych i zaniedbanych w mieście. Dodatkowo ruiny zagrażają życiu i zdrowiu ludzkiemu, mimo że nie ma decyzji rozbiórkowej wydanej przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

 

Radni nie zwolnili z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości położonej w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Wschodniej nr 1 na rzecz dotychczasowego dzierżawcy. Przeciwko projektowi był Jacek Kowalewski, który argumentował, że sprzedaży dokonać należy dopiero po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego. Pierszy raz od wielu miesięcy udało nam się usłyszęć też głos radnej Izabeli Batorskiej, która nie mogła sobie przypomnieć, kiedy komisja budżetowa zajmowała się planowaną sprzedażą

 

Godz. 14:30 Jacek Kowalewski przy mównicy z trzymanego w ręku magnetofonu dobiega piosenka Ewy Demarczyk do tekstu Juliana Tuwima. A może byśmy tak najmilszy... To znak, że radny będzie prezentował własny projekt uchwały dotyczący nadania nazwy rondu drogowemu, wybudowanemu na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego (dot. ronda przy węźle Tomaszów Maz. – Centrum na S-8). Ma ono nosić miano Juliana Tuwima, poety związnego z Tomaszowem miłością do Stefki Marchewkowej. Na węzeł trafi być może także lokomotywa. Taki wniosek złożyła komisja spraw społecznych.

 

Do godziny 15:15 ogłoszono przerwę

 

Godz. 15:20 Obrady są wznowione. Jako pierwsza do głosowania trafia uchwała w sprawie przejęcia przez Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego zadania zarządzania przystankami komunikacyjnymi, zlokalizowanymi w ciągu drogi wojewódzkiej nr 713 w granicach administracyjnych miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Projekt wzbudził nadspodziewanie ożywioną dyskusję. Zaczęło się od Jacka Kowalewskiego, który zainteresował się opłatami wnoszonymi od przewoźników za korzystanie z przystanków. Dopytywał, czy inkasowane pieniądze staną się dochodem miasta i czy do zarządzania przystankami nasze miasto nie będzie dokładać. Tomasz Kumek natomiast skrytykował stan dróg wojewódzkich na terenie miasta. Do głosu przyłączył się Kowalewski - Pan prezydent za słabo w tej sprawie "depta" - mówił. Ryszard Goździk stwoerdził, że 15 tysięcy złotych nie wystarczy na utrzymanie w należytym stanie przystanków. Krystyna Wilk domaga się natomiast przejęcia przystanków dopiero po ich wyremontowaniu. Uchwała została odrzucona.

 

Godz. 15:45 Podjęcie uchwały w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne inne niż jednostka samorządu terytorialnego na terenie Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania. Uchwałę przyjęto bezdyskusyjnie.

 

Godz. 15:49 Podjęcie uchwały w sprawie wyposażenia w mienie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, ul. J.U. Niemcewicza 50/56. Zespół został utworzony w tym roku. Dwie samodzielne oświatowe jednostki miejskie zostały w sposób formalny połączone.

 

Godz. 15:52 Powróciła uchwała w sprawie likwidacji Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendlerowej. Poprzednio podjętą uchwałę unieważnił wojewoda łódzki.

 

- Mnie w tej całej sprawie niepokoi fakt, że nie rozumiem przedstawionego uzasadnienia - mówi Wacława Bąk. - Albo zgadzamy się z opinią wojewody i z nią nie dyskutujemy albo się z nią nie zgadzamy. Kto z prawników teraz podpisze sę pod tą uchwałą? Czy będzie to ta sama osoba, która podpisała się pod uchwałą unieważnioną? Skoro podjęliście decyzję, że dla dobra sprawy nie wchodzicie w spór sądowy, to dlaczego z uporem zaprzeczacie temu w uzasadnieniu uchwały.

 

Radną wsparł Jacek Kowalewski - Uzasadnienie uchwały jest nie tylko dziwne ale wręcz wyjątkowo aroganckie - mówił. - Pan Wendrowski na Komisji wypowiadał się też w taki spsób, jakby był autorytetem prawnym.

 

- Argumenty w uzasadnieniu zostały pokazane po to, byście Państwo mieli przekonanie, że poprzednim razem nie popełniliście błędu - odpowiadał wiceprezydent. - Nie będę komentował zachowań radnych w czasie komisji. To jest temat do głębokiej analizy.

 

- To ja czegoś nie rozumiem - odpalił Tomasz Trzonek. - To skoro wtedy nie popełniliśmy błędu i głosowaliśmy zgodnie z prawem, to teraz mamy głosować niezgodnie z tym samym prawem?

 

- Trzeba o to zapytać służb wojewody - odpowiadał Wendrowski. Z kolei Rafał Zagozdon dodał, że chciał pokazać radnym iż istnieją różne interpretacje prawne. - Nie dyskutujmy o tym więcej. Albo jesteście Państwo za albo przeciw - zakończył ostro Prezydent.

 

Uchwałę ostatecznie podjęto. 12 osób głosowało "za", trzy "przeciw", sześć "wstrzymało się" od głosu.

 

Godz 16:15 Podjęcie uchwały w sprawie powołania dwóch przedstawicieli Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego do prac w komisji w celu opracowania Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki na lata 2014 – 2018. Po kilkunastominutowej przerwie zgłoszono kandydatury Krzysztofa Kuchty, Tomasza Trzonka, Tomasza Wawro. Co ciekawe nikt z radnych Platformy Obywatelskiej nie był zainteresowany pracą w tym gremium. Ogłoszono kolejną przerwę. Po wznowieniu obrad z kandydowania wycofał się Tomasz Trzonek.

 

Godz. 16:49 Kolejny uchwała dotyczyła zmiany wzoru deklaracji i opłat dotyczących gospodarowania odpadami stałymi. Korekta związana jest z pismem wojewody dotyczącym naruszenia ustawy o ochronie danych osobowych. Radny Kazimierz Pietrzyk zauważył, że termin składania deklaracji już dawno minął. - Co będzie teraz z tymi złożonymi już deklaracjami? - pytał.

 

Godz. 16:57 Informacja o stanie finansowym spółek prawa handlowego z udziałem kapitałowym Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki realizujących zadania własne gminy w zakresie gospodarki komunalnej wg stanu na dzień 31.12.2012 r.

 

Omawianie rozpoczął Krzysztof Kuchta. Pytał o awarię na nowej nitce kanalizacyjnej w Białobrzegach, do jakiej doszło wczoraj. Pytanie w tym punkcie nieco nie w temacie.

 

Arkadiusz Gajewski zapytał o spółkę ciepłowniczą, w której wyraźnie spadł zysk. Zaciekawił się wskaźnikiem płynności w spółce wodno - kanalizacyjnej. Zadał również pytanie o wskaźniki ekonomiczne TTBS. Pochwalił dobrą kondycję wszystkich miejskich spółek prawa handlowego.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

F.Kiepski: 28.06.2013 10:50
order ecce homo to świetny pomysł, kapituła to wspaniali ludzie i dlatego chyba nie pasują do tego środowiska afer i przepychanek: No nie Waldusiu , cycu jeden!

27.06.2013 13:40
Zacytowane są 2 wypowiedzi prezydenta i obie są niepoważne i zatrważające. Osoba na tak zaszczytnym stanowisku ripostuje radnego atakiem i zarzutami na zarzuty;-) Hehe;-) Niczym dzieci w przedszkolu;-) Poprzez drugą wypowiedź prezydent chce się wybielić i postawić w roli ofiary jakoby nie był partnerem do rozmów przy przenosinach Orderu Ecce Homo. Szok! Przez takie wypowiedzi da się dużo powiedzieć o charakterze człowieka. Jeśli nie boi się publicznie ośmieszać, to albo nie zdaje sobie z tego sprawy, albo mimo wieku, wykształcenia, nie jest zbyt dorosły, albo czuje się butnie i pewnie.

mp 27.06.2013 09:13
skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak żle!!!

abc 27.06.2013 00:52
sukces jest taki że pomimo iż ludzie wyjeżdżają stąd jak najdalej to i tak poprawiamy procentowo poziom bezrobocia ha!

x 27.06.2013 00:30
oczywistym rozwojem jest pozycja w mieście szeroko rozumianej rodziny - np brata

26.06.2013 23:14
Bardzo dobrze rozwinął się też system wspierania rodziny i znajomych królika, który można uznać za modelowy w skali co najmniej województwa łódzkiego :)

MAX 26.06.2013 22:59
Nadal czekam na przykłady dot. rozwoju miasta- jakieś propozycje???

26.06.2013 23:04
Hm, miasto rozwinęło system emigracyjny dla młodych i wykształconych Tomaszowian. Dzięki niemu nawet najbardziej niedołężni rodzice proszą swoje dzieci aby wyjechały jak najdalej i nigdy nie wracały. To naprawdę spory sukces. W ten sposób kolonizujemy obce lądy. To mało?

Jacek Kowalewski 26.06.2013 21:24
do piotrkowianina. w porzadku i niech tak bedzie, ale poprzednik tak rozkręcił koło zamachowe rozwoju Piotrkowa, że aktualny musiał to realizować nie dając wiele od siebie. czterowiersz Andrzeja Waligórskiego z "Bajeczki Babci Pampusiowej" zacytowany przeze mnie na sesji: "Zrobił wilk elektrownię, lecz aby prąd uzyskać, Spalał cały węgiel z kopalni od liska. Kopalnia z elektrowni cały prąd zżerała, Stąd brak światła i węgla. Ale system działa." Tak działają mechanizmy rozwojowe naszego miasta. Pozdrawiam prorozwojowych

lpg 26.06.2013 21:15
6 radnych wstrzymalo sie od glosu - to po ch.. nam tacy radni ktorzy nie wiedza jakie mja zdanie. to sa jaja.pozdr radnych (bezradnych)

piotrkowianin 26.06.2013 21:04
Panie Jacku w tym pięknym Piotrkowie właśnie rozwija się akcja referendum w sprawie odwołania Prezydenta tego Piotrkowa więc niezbyt mądry to przykład

janek 26.06.2013 21:02
Nawet nasi bezrobotni albo mlodzi ludzie powinni wziasc sie skrzyknac i wkoncu zaczac zbierac podpisy pod referendum u nas!

mieszkanka Ludwikowa 26.06.2013 20:10
Dzwoniłam do inż. miasta,że po dużych opadach mamy na ulicy ogromną kałużę i nie można przejść suchą nogą. Usłyszałam odpowiedż, że tylko obeschnie to będzie zrobione .Obeschło i znowu zalało a my klniemy i skakamy pod płotami aby się nie zamoczyć. A wystarczyło by położyć 200m płyty i sprawa załatwiona.Mieszkamy tu prawie czterdzieści lat , podatki płacimy to kawałek lepszej drogi nam się należy.

tomaszowianin z pyrlandii 26.06.2013 19:09
RYBNIK, ELBLĄG... już dawno mieszkańcy tych miast przestali narzekać a zaczęli działać...Wy tylko cały czas psioczycie i tyle.

26.06.2013 17:22
@2 - radny Kowalczyk jest etatowym urzędnikiem powiatowym od początku istnienia starostwa a nawet wcześniej (pracownik urzędu rejonowego). Od momentu chwilowego zostania starostą nabrał chęci na stanowiska wysokie, dobrze płatne na których nic się nie robi (sekretarz powiatu) i z "nudów" zaczął kandydować do rady miejskiej z dobrych miejsc na liście PSL (FSL) by podbudować swój "kiepski" budżet domowy :) Mieszka w Tomaszowie, ale czy jest rodowitym to już nie wiem...

Spajder 26.06.2013 22:52
Masz tylko trochę racji. Będąc radnym miejskim starosta i rada powiatu może mu naskoczyć. Nie ważne z jakiej opcji będą. Myślę, że to przemyślany zabieg.

Vero 26.06.2013 16:48
Widzę, że Pan Kowalewski wziął sobie do serca uwagi z forum i zaczął się udzielać na Radzie. Allbo nabrał chęci do działania albo rozpoczął już kampanię.

Peter 26.06.2013 18:38
No i dobrze, niech się coś dzieje!

Opinie
Rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. Teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje WEI w nowym raporcie Rząd planuje na 2025 rok rekordowy deficyt w finansach publicznych. Szukając dodatkowych źródeł i oszczędności, władze ignorują zjawisko, o którym od kilku lat alarmują eksperci – szarą strefę na rynku kasyn online. Tylko w zeszłym roku obrót na nielegalnych witrynach hazardowych oferujących kasyna online wyniósł prawie 26 mld zł, pieniądze Polaków trafiły do firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, m.in. Curacao oraz na Malcie – podaje WEI w raporcie.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:47 Ruszyło głosowanie na Samochodową Premierę Roku OTOMOTO. Wybierz faworyta i wygraj 20 000 zł W ramach konkursu TYTANI OTOMOTO 2024/2025 pojawia się nowa kategoria - Samochodowa Premiera Roku OTOMOTO. To jedyna kategoria, w której zwycięzcę wybiorą fani motoryzacji w otwartym plebiscycie. Za udział w głosowaniu mogą zdobyć nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Głos można oddać do końca stycznia 2025 r. za pośrednictwem strony konkursowej w serwisie OTOMOTO News.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:19 Od 30 lat na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków 14 grudnia 1994 roku Sejm RP zdecydował o powstaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) – instytucji, która stoi na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków. Od początku działania BFG jest gotowy, by – jeśli zajdzie taka konieczność – wypłacić klientom banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej środki do ustawowego limitu gwarancji, który od 2010 roku wynosi równowartość w złotych 100 tys. euro.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:54
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama