Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 04:31
Reklama

W Ghazni każdy czterolatek wie co to znaczy CIMIC.

Dyrektorów departamentów z Prowincji Ghazni uczyliśmy jakie są drogi pozyskiwania pomocy. Jesteśmy pewni, że dadzą sobie radę, a my będziemy trzymać za nich kciuki.

 

Reklama

Pomoc humanitarna mieszkańcom prowincji, od początku stacjonowania naszych wojsk w Ghazni stanowi istotny element działań wojsk ISAF. Miejscowa ludność postrzegała naszą obecność poprzez pryzmat poprawy bezpieczeństwa, bądź też przez formy pomocy mieszkańcom najbiedniejszych wiosek, domów dziecka, szkół.

 

 

Był to ważny komunikat wysyłany do lokalnej społeczności pokazujący intencje działania sił koalicji. Do dziś, za naszym pośrednictwem, do najuboższych rodzin afgańskich trafiło ponad 90 ton darów ofiarowanych w odruchu polskich serc.

 

Przekazaliśmy ok. 15 tysięcy książek do nauki języka angielskiego, 20 tysięcy koców, 20 ton ubrań, 12 tysięcy par butów, 5 ton środków czystości, ok. 5 ton artykułów szkolnych i ok. 12 ton zabawek.

 

Najbardziej spektakularne akcje pomocowe z udziałem zespołów wsparcia CIMIC realizowane były w latach 2010 - 2013. W tym okresie zorganizowano ponad 180 operacji, podczas których nasi żołnierze wspólnie z wojskiem lub policją afgańską wydawali przekazane z Polski dary w afgańskich wioskach, szkołach, szpitalach.

 

Źródłami pomocy humanitarnej przekazanej do Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie są m.in.: Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” (przysyła w każdej zmianie  książki do nauki języka angielskiego, ubrania, buty, pomoce szkolne, środki czystości i koce), Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” (systematyczne, 2 razy w ciągu zmiany  przysyła ubrania, buty, zabawki, artykuły szkolne).

 

W latach 2010-2011otrzymywaliśmy również wsparcie od Caritas Ordynariatu Polowego WP oraz od Fundacji Ojca Werenfrieda.

 

Nadsyłana z Polski pomoc humanitarna jest przyjmowana z ogromną radością, oraz jest doceniana przez lokalną społeczność. Miała ona ogromny wpływ na zjednanie przychylności mieszkańców. Wydawanie pomocy było poprzedzane spotkaniami ze starszyzną wiosek, podczas których mieszkańcy przedstawiali swoje najważniejsze problemy i potrzeby.

 

Akcje pomocowe organizowano w taki sposób, aby przy okazji podnosić autorytet rodzącej się władzy oraz funkcjonariuszy Afgańskich Sił Bezpieczeństwa. To oni najczęściej przekazywali dary potrzebującym. Żołnierze polscy zapewniali bezpieczeństwo i nadzorowali wydawanie darów.

 

Istotne znaczenie miała współpraca przedstawicieli CIMIC z dyrektorami departamentów, zwłaszcza edukacji, spraw społecznych oraz plemion i granic, którzy podpowiadali nam gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna.  

 

Wiele razy pluszowe zabawki łagodziły ból rannych dzieci afgańskich, którym udzielano pomocy w naszym szpitalu polowym. Wielokrotnie zakładaliśmy w zimie skarpety i buty na bose nogi widząc radość dzieci i łzy wdzięczności ich rodziców.

 

Darami łagodziliśmy skutki klęsk żywiołowych lub działalności rebeliantów, którzy niszczyli mieszkańcom wiosek cały dobytek. Dziś w Ghazni każdy czterolatek wie co to znaczy CIMIC. Ludzie ze smutkiem przyjmują informację, że nasza obecność w Afganistanie dobiega końca.

 

Kończy się nasza działalność humanitarna, ale na lata 2013-2014 decyzją ministra Obrony Narodowej, planowane jest przekazanie afgańskim organizacjom humanitarnym oraz instytucjom rządowym kilkuset ton pozostającego w dyspozycji PKW mienia. Będą to; sprzęt kwaterunkowy, ręczniki, ciepła bielizna itp. Proces przekazywania sprzętu i odzieży rozpocznie się w pierwszych dniach lipca a zakończy w trakcie XIV zmiany. Funkcjonuje już komisja, opracowany został harmonogram, oraz określono organizacje i instytucje, za pośrednictwem których przekazane środki trafią do najbardziej potrzebujących.

 

W związku z planowanym na 2014 r. zakończeniem misji PKW Afganistan, odpowiedzialność za działalność humanitarną przejmą organizacje międzynarodowe oraz lokalne organizacje pozarządowe. Dyrektorów departamentów z Prowincji Ghazni nauczyliśmy jak pozyskiwać pomoc od organizacji pozarządowych. Jesteśmy pewni, że dadzą sobie radę, a my będziemy trzymać za nich kciuki.

 

Tekst: płk rez. Krzysztof GRYGIEL,

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

12.06.2013 08:58
Czy na zdjęciach to żołnierze od nas z Tomaszowa?

Reklama
radza 11.06.2013 15:08
I miejmy nadzieje że po odejściu PKW większość ludności Afganistanu nie zostanie wycięta w pień przez Pasztunów wspomaganych przez najemników z Półwyspu Arabskiego i Pakistański Wywiad.

11.06.2013 14:34
zdjęcie nr 7.. o.O

Opinie

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: TomaszowianinTreść komentarza: A kiedy zostanie oddany Park Solidarności?! To jakiś cyrk, żeby na tyle czasu zamknąć dostęp! Miał być oddany w październiku ubiegłego roku, a mamy już kwiecień! Zero informacji dla mieszkańców! Postępowanie poniżej krytyki.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Załóż Pan okulary bo ja GO widzę na zdęciu. A z tym sługusem to radziłbym panu ważyć słowa nie trudno dopiąć komuś łatkę , ciekawe co pan byś robił będąc na jego miejscu.Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Panie prezydencie takie rozwiązanie S12 jest idealne tylko dla Białej Góry (kopalni). Sprzedaliśmy polskie złoto i teraz im jeszcze będziemy drogi budować. Niech piasek wywożą wagonami. Nie wspomnę o Hucie wybudowana w Niewiadowie po drugiej stronie Pilicy. Czas pomyśleć o naszym SPOŁECZEŃSTWIEŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: EchTreść komentarza: Litości. Nawet jednostka wojskowa nie jest w granicach miasta - a każdy tak myśli. Przestańcie straszyć ludzi że ktoś zniszczy nz czy groty - mówcie że wam o domy chodzi - a nie manipulujecieŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: tomaszowianinTreść komentarza: Czy władze miasta mają zamiar zrobić porządek z plagą szczurów na pl. Kościuszki? To jest dramat. Godzina 20 a po chodniku biegają gryzonie. Młodzież ucieka z przystanku, gdyż bezpośrednim otoczeniu są szczury.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: DepilatorTreść komentarza: To ile miesięcy poślizgu w parku 6 ,czy więcej?Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama