Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:15
Reklama
Reklama

W Ghazni każdy czterolatek wie co to znaczy CIMIC.

Dyrektorów departamentów z Prowincji Ghazni uczyliśmy jakie są drogi pozyskiwania pomocy. Jesteśmy pewni, że dadzą sobie radę, a my będziemy trzymać za nich kciuki.

 

Pomoc humanitarna mieszkańcom prowincji, od początku stacjonowania naszych wojsk w Ghazni stanowi istotny element działań wojsk ISAF. Miejscowa ludność postrzegała naszą obecność poprzez pryzmat poprawy bezpieczeństwa, bądź też przez formy pomocy mieszkańcom najbiedniejszych wiosek, domów dziecka, szkół.

 

 

Był to ważny komunikat wysyłany do lokalnej społeczności pokazujący intencje działania sił koalicji. Do dziś, za naszym pośrednictwem, do najuboższych rodzin afgańskich trafiło ponad 90 ton darów ofiarowanych w odruchu polskich serc.

 

Przekazaliśmy ok. 15 tysięcy książek do nauki języka angielskiego, 20 tysięcy koców, 20 ton ubrań, 12 tysięcy par butów, 5 ton środków czystości, ok. 5 ton artykułów szkolnych i ok. 12 ton zabawek.

 

Najbardziej spektakularne akcje pomocowe z udziałem zespołów wsparcia CIMIC realizowane były w latach 2010 - 2013. W tym okresie zorganizowano ponad 180 operacji, podczas których nasi żołnierze wspólnie z wojskiem lub policją afgańską wydawali przekazane z Polski dary w afgańskich wioskach, szkołach, szpitalach.

 

Źródłami pomocy humanitarnej przekazanej do Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie są m.in.: Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” (przysyła w każdej zmianie  książki do nauki języka angielskiego, ubrania, buty, pomoce szkolne, środki czystości i koce), Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” (systematyczne, 2 razy w ciągu zmiany  przysyła ubrania, buty, zabawki, artykuły szkolne).

 

W latach 2010-2011otrzymywaliśmy również wsparcie od Caritas Ordynariatu Polowego WP oraz od Fundacji Ojca Werenfrieda.

 

Nadsyłana z Polski pomoc humanitarna jest przyjmowana z ogromną radością, oraz jest doceniana przez lokalną społeczność. Miała ona ogromny wpływ na zjednanie przychylności mieszkańców. Wydawanie pomocy było poprzedzane spotkaniami ze starszyzną wiosek, podczas których mieszkańcy przedstawiali swoje najważniejsze problemy i potrzeby.

 

Akcje pomocowe organizowano w taki sposób, aby przy okazji podnosić autorytet rodzącej się władzy oraz funkcjonariuszy Afgańskich Sił Bezpieczeństwa. To oni najczęściej przekazywali dary potrzebującym. Żołnierze polscy zapewniali bezpieczeństwo i nadzorowali wydawanie darów.

 

Istotne znaczenie miała współpraca przedstawicieli CIMIC z dyrektorami departamentów, zwłaszcza edukacji, spraw społecznych oraz plemion i granic, którzy podpowiadali nam gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna.  

 

Wiele razy pluszowe zabawki łagodziły ból rannych dzieci afgańskich, którym udzielano pomocy w naszym szpitalu polowym. Wielokrotnie zakładaliśmy w zimie skarpety i buty na bose nogi widząc radość dzieci i łzy wdzięczności ich rodziców.

 

Darami łagodziliśmy skutki klęsk żywiołowych lub działalności rebeliantów, którzy niszczyli mieszkańcom wiosek cały dobytek. Dziś w Ghazni każdy czterolatek wie co to znaczy CIMIC. Ludzie ze smutkiem przyjmują informację, że nasza obecność w Afganistanie dobiega końca.

 

Kończy się nasza działalność humanitarna, ale na lata 2013-2014 decyzją ministra Obrony Narodowej, planowane jest przekazanie afgańskim organizacjom humanitarnym oraz instytucjom rządowym kilkuset ton pozostającego w dyspozycji PKW mienia. Będą to; sprzęt kwaterunkowy, ręczniki, ciepła bielizna itp. Proces przekazywania sprzętu i odzieży rozpocznie się w pierwszych dniach lipca a zakończy w trakcie XIV zmiany. Funkcjonuje już komisja, opracowany został harmonogram, oraz określono organizacje i instytucje, za pośrednictwem których przekazane środki trafią do najbardziej potrzebujących.

 

W związku z planowanym na 2014 r. zakończeniem misji PKW Afganistan, odpowiedzialność za działalność humanitarną przejmą organizacje międzynarodowe oraz lokalne organizacje pozarządowe. Dyrektorów departamentów z Prowincji Ghazni nauczyliśmy jak pozyskiwać pomoc od organizacji pozarządowych. Jesteśmy pewni, że dadzą sobie radę, a my będziemy trzymać za nich kciuki.

 

Tekst: płk rez. Krzysztof GRYGIEL,

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
12.06.2013 08:58
Czy na zdjęciach to żołnierze od nas z Tomaszowa?

radza 11.06.2013 15:08
I miejmy nadzieje że po odejściu PKW większość ludności Afganistanu nie zostanie wycięta w pień przez Pasztunów wspomaganych przez najemników z Półwyspu Arabskiego i Pakistański Wywiad.

11.06.2013 14:34
zdjęcie nr 7.. o.O

Reklama
Polecane
Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla LegiiSzkoda straconych punktów
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama